Košice - Začiatok sezóny v Štátnom divadle sa bude niesť v znamení osláv 60. výročia obnovenia Východoslovenského národného divadla.
Pred rokom si divadelníci pripomenuli 80. výročie založenia slovenského profesionálneho divadla v Košiciach, ktoré zaniklo počas druhej svetovej vojny, kedy sa Košice stali súčasťou Maďarska. Po vojne vyhlásila Slovenská národná rada zákon o zoštátnení divadiel a odobrila vznik Východoslovenského národného divadla, nadväzujúceho na niekdajšiu tradíciu. Oficiálny začiatok prvej sezóny bol 16. septembra 1945.
"Rozhodli sme sa oslavy poňať trochu iným štýlom. Rozložili sme ich do niekoľkých dní, kedy sa uskutoční spektrum podujatí. Nazvali sme to výstižne: Divadlo žije. Chceme ponúknuť všetkým, nielen milovníkom divadla, ale aj tým, ktorí len koketujú s múzou, skutočne zaujímavý program," uviedol riaditeľ divadla Peter Himič.
Na úvod pripravili prehliadku hosťujúcich divadiel. Začína sa 11. septembra v Historickej budove predstavením pozoruhodnej inscenácie Dostojevského Idiota v podaní hercov Divadla Alexandra Duchnoviča. Spišské divadlo privezie 12. septembra hru Jána Chalupku Kocúrkovo. Prešovské divadlo Jonáša Záborského prichádza 13. septembra s Nedeľou pre bolesť ako stvorenou Tennesseeho Williamsa. Do osláv zahrnuli aj benefičný koncert Pätnásť rokov ľudskosti, ktorého výťažok podporí nákup prístrojov pre neurologické oddelenie Detskej fakultnej nemocnice. Pre Košičanov pripravilo divadlo 15. septembra na pódiu pri Immaculate koncert Operetných a muzikálových melódií.
Hlavná časť programu sa uskutoční 16. septembra. Vo Východoslovenskom múzeu otvoria výstavu Vášeň, telo, hlas - najkomplexnejšiu divadelnú prezentáciu dokumentujúcu storočie slovenského divadla, ktorá sem presídli z bratislavského Národného múzea.
Všetko vyvrcholí galaprogramom s názvom Dedičstvo a dediči v Historickej budove Štátneho divadla. V programe vystúpia aj viaceré žijúce legendy, ktoré zažili borodáčovské začiatky. Pozvanie prijali Ján Bzdúch, Gizela Veclová, alebo Peter Macko. Osobnosti, formujúce súbor už v jeho začiatkoch, na čele s režisérom Jánom Borodáčom.
Oslavy vyvrcholia 17. septembra premiérou monodrámy súčasného slovenského dramatika Karola Horáka Spätné zrkadlo na Malej scéne. Sprievodným podujatím bude aj otvorenie divadelného a informačného centra v bývalom ÚĽUV-e spojené s prezentáciou publikácie o dejinách košického divadla, mapujúcou okrem iných najmä posledných 15 rokov života divadla.
"Takmer celé náklady na oslavy chceme pokryť zo sponzorských peňazí. Prispeli nám aj niektoré mestské časti a Košický samosprávny kraj," doplnil riaditeľ Peter Himič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári