* Budúce mamičky sa po skočení štvrtého mesiaca tehotenstva môžu pripravovať na pôrod relaxačným cvičením
Učia sa predýchať kontrakcie i zmierniť predpôrodnú bolesť
Narodenie bábätka je pre rodičov jeden z najkrajších momentov ich spolužitia. S príchodom nového človiečika na svet sú však späté aj bolesti. Niektoré ženy ich znášajú lepšie, iné horšie. Pomocnú ruku pri zrode nového života budúcim mamám podávajú cvičiteľky Iveta Štefanová a Mgr. Ľubomíra Lizáková. Už 12 rokov raz tu, raz tam, podľa toho, kde si nájdu v Košiciach strechu nad hlavou, vedú kurz nasmerovaný na pomoc budúcim rodičkám.
Cvičenia (na jedno sme sa boli pozrieť), sú dvakrát týždenne - v pondelok a vo štvrtok a môžu ich absolvovať ženy od ukončeného štvrtého mesiaca tehotenstva. Tento časový limit je stanovený preto tak, že po štvrtom mesiaci sa znižuje riziko potratovosti. Stretnutie trvá hodinu. Prvých 10 minút je relaxácia. Po nej nasleduje 5-minútové dychové cvičenie. To vystrieda 30 minút venovaných cvikom na posilnenie jednotlivých svalov a prevencii proti krčovým žilám. Na záver je opäť 10-minútová relaxácia na uvoľnenie a zregenerovanie mamičiek, aby, ako hovorí Ľ. Lizáková, odchádzali domov oddýchnuté a spokojné. To je podstata kurzu. K nemu raz za čas pridávajú cvičiteľky teoretickú časť venovanú starostlivosti o bábätko, budúcu mamičku a príprave na pôrod. Besedy sú s detskou lekárkou a s gynekológom.
"Reakcie žien na besedy, aj na cvičenia, sú veľmi dobré. Spätnou väzbou pre nás je to, že niektoré sa navracajú a absolvujú kurz, aj keď čakajú už druhé či ďalšie bábä. Alebo nám nová klientka povie, že nás jej doporučila priateľka, známa, prípadne sa kamarátky ťahajú navzájom. Niekedy nás je v cvičebni toľko, že je nám takmer malá." L. Lizáková tento kurz už aj formou minitestu vyhodnotila. Dopadol veľmi dobre. Potvrdil, že ženy oceňujú psychofyzickú prípravu pred i počas pôrodu, aj následnú starostlivosť o bábätko. Ich jedinou pripomienkou bolo, že by potrebovali viac konkrétností okolo samotného kúpania bábätka a prebaľovania. A tak majú na kurze už i bábiky, aby si priamo nacvičili správne držanie človiečika či výmenu plienky. "S mamkami sme v kontakte počas kurzu, no neraz sa stalo, že aj po pôrode. Buď zavolajú ešte z nemocnice, aby povedali, ako príchod ich dieťaťka dopadol. Prípadne sa ozvú neskôr, ak potrebujú v niečom poradiť," pokračovala Ľ. Lizáková v informáciach.
"Tým, že ženy počas tehotenstva cvičia, ich svaly sú spevnené a zvyknuté na pohyb. Naučia sa tu aj relaxačné cvičenia, takže dokážu predýchať kontrakcie. Hoci fyzicky pre ne pôrod nemusí byť menej bolestivý ako pre iné ženy, práve tým, že spoznajú techniky ako si príchod dieťaťa uľahčiť, subjektívne vnímajú pôrod menej bolestivo. Vedia ako dýchať, ako si ľahnúť, kedy, v ktorej dobe čo predýchať." Kurz pre budúce mamy je však aj oázou, kde si ženy i samé vymieňajú názory, skúsenosti, radia si, zdôverujú sa jedna druhej s predmaterskými trampotami, takže má aj veľký psychický efekt.
Ľ. Lizáková zastáva názor, že ženy by mali byť na pôrod pripravené. Nemôže stačiť, že až na pôrodnej sále sa mamky narýchlo od sestričky učia ako majú dýchať, aby zmiernili bolesť a pôrod zvládli. Niektorí gynekológovia, česť výnimkám, podľa cvičiteľky ešte stále považujú niekoľkomesačnú predprípravu budúcich rodičiek za zbytočnú.
Cvičiteľky pôvodne pripravili pre mamy aj plávanie, ale neosvedčilo sa. Keďže hygienické predpisy sú v prípade tehotných žien veľmi prísne, nenašiel sa vhodný priestor, a aj finančne by to bolo náročné. Mamy preto nemali záujem. Od vody však cvičiteľka I. Štefanová celkom neodišla. Pre deti od 6 mesiacov veku organizuje kurzy plávania. Mamky, ktoré už majú najkrajšiu chvíľu za sebou, môžu zase po pôrode chodiť cvičiť kalanetiku, aby sa opäť dostali do pôvodnej formy.
* Niektorí otcovia nezvládnu úlohu byť žene pri pôrode
dostatočne pevnou oporou
Ženy rodia, muži odpadávajú
Budúce mamy a otcovia sa často pýtajú, či je normálne zvracanie. Niektoré tehotné ho majú nadmerné a môže skončiť až pobytom v nemocnici. Sú totiž dehydratované a musia dostávať infúzie. Často sa tiež ženy zaujímajú o operačné spôsoby pôrodu. Najčastejšie sa uplatňuje cisársky rez, ktorý sa robí pri akútnej tiesni plodu alebo pri ochorení ohrozujúcom život rodičky.
Uplatňuje sa aj pôrod zvonom alebo kliešťami. Akonáhle sa jeden alebo druhý spôsob použije včas a medicínsky správne, mamičky nemusia mať obavy o bábätko. Dlhodobé štatistiky hovoria, že nie je rozdiel medzi deťmi porodenými normálne, spontánne, bez komplikácií a deťmi, čo prišli na svet za pomoci zvona alebo klieští. Dlhodobé meranie inteligencie alebo iných aktivít hovoria, že sa tieto deti v ničom nelíšia.
Dôležitou súčasťou prípravy sú aj posedenia s budúcimi oteckami. Tí v čase tehotenstva by mali byť oporou svojim manželkám a aspoň sčasti pri stretnutiach mamičiek, ktoré spolu s nimi absolvujú, by mali vedieť čo čaká ich polovičky pri samotnom pôrode.
Prítomnosť otca pri pôrode je pre niektoré ženy veľmi dôležitá hlavne v prvej dobe pôrodnej, kedy ťažko prežívajú kontrakčnú činnosť, ktorá sa postupne zosilňuje. V tomto prípade je však dosť dôležité, aby bol otec na prítomnosť na pôrodnej sále pripravený a naozaj chcel byť pri rodičke. Neraz sa už stalo, že otec bol na tom horšie ako budúca mamka, pričom budúci tatko len stál bledý pri okne, ťažko predýchaval, prípadne odpadol. Partnerka zatiaľ v pohode zvládala úskalia pôrodu.
* Každý pôrod pozostáva zo štyroch etáp
Dávajte si pozor na zápaly
Samotný pôrod pozostáva zo štyroch dôb. Prvá, to je obdobie, kedy začínajú kontrakcie. Druhá, to je vypudzovacia doba plodu. Tretia je pôrod placenty. Štvrtou sú dve hodiny, ktoré po pôrode musí ešte pacientka ostať na pôrodnej sále.
Každá žena pôrod znáša inak. Niektoré sú veľmi precitlivelé a na každý bolestivý podnet reagujú precitlivelo. Takýmto mamám sa lekári snažia pomôcť epidurálnou analgéziou. To preto, aby na svoj najkrajší deň života spomínali čo najlepšie a čo najdlhšie.
V predpôrodnej príprave sa spomína aj samotný pôrod a jeho prípadné úskalia ako operačné ukončenie tehotenstva. Po pôrode, kedy prichádza obdobie šestinedelia, sú mamy pravidelne oboznamované s technikou kojenia a s opatrovaním dieťaťa. Mnohé si to natrénujú.
Veľmi dôležitá je pred i po pôrode starostlivosť o prsníky, aby sa predišlo ich zápalom. Predpôrodná prednáška sa väčšinou ukončuje otázkami budúcich mamičiek a ich partnerov, aby bol pôrod krásnym a nezabudnuteľným dňom v ich živote.
* MUDr. J. Adam už štvrtý rok radí budúcim mamičkám ako sa pripraviť na zrod človiečika
Ženy sa pred pôrodom zaujímajú najmä o etapy tehotenstva
Medzi cvičiace ženy pravidelne chodí a o príprave na pôrod ich už štvrtý rok informuje MUDr. Jozef Adam z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UPJŠ a FNLP z Rastislavovej ulice. Za ten čas dostal od budúcich mám množstvo otázok týkajúcich sa samotného tehotenstva. Pýtajú sa tiež na stravovanie, niektoré aj na obliekanie a obuv.
Mamičky sú podľa J. Adama plné očakávania od prvého štádia tehotenstva. Toto obdobie je zvlášť dôležité, pretože vtedy sa začínajú vyvíjať všetky štruktúry plodu. Kvôli tomu sa po prvýkrát v 10. týždni, a potom ešte v 20. a 30. týždni tehotenstva, robia ultrazvukové vyšetrenia. V 10. týždni sa zisťuje hlavne to, či srdiečko plodu bije, či sú viditeľné jednotlivé vyvíjajúce sa časti tela budúceho človiečika a či nie sú prítomné prípadné príznaky hroziaceho potratu. "V tomto období, to ženám zvlášť prizvukujem, musia dbať o to, aby mali v lete, aj v zime, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a nezabudli ani na predpôrodnú gymnastiku," zdôraznil J. Adam.
V druhom trimestri tehotenstva, ako ženy na kurze informuje, dochádza k vývoju všetkých orgánov plodu. V 20. týždni sa kontrolujú prípadné vrodené vývojové chyby, ktoré sa dajú spozorovať ultrazvukovým prístrojom. Keďže sa v tomto období zväčšuje bruško mamy a môže dôjsť k jeho tvrdnutiu, dôležité je, aby tehotné pravidelne navštevovali poradňu svojho obvodného lekára-gynekológa a boli vaginálne vyšetrené. Predíde sa tak komplikáciam, potratu či neskôr predčasnému pôrodu.
"Tretí trimester je obdobím "doformovania a zdokonalenia" jednotlivých štruktúr plodu. Na ultrazvuku sa meria jeho primeraná veľkosť vzhľadom k dľžke trvania gravidity. Zisťuje sa, či bábätko nezaostáva v raste. Ten môžu spomaliť napríklad fajčenie budúcej mamičky alebo konzumácia alkoholu. Pred týmito neduhmi mamy špeciálne varujem. V tomto období sa robí aj kontrola prietoku krvi cez pupočníkovú šnúru."
K zdravej životospráve tehotnej majú patriť jedlá, ktoré im dávajú dostatok vitamínov, bielkovín a minerálov. Jesť by mali najmä ryby, kuracie mäso, ovocie, zeleninu a dodržiavať pitný režim.
"Osobne uznávam predpôrodnú prípravu. Tehotenstvo a narodenie nového človiečika treba vnímať tak, že to nie je patologický stav, ale normálna fyziologická záležitosť. Pravda, až na výnimky, kedy je tehotenstvo rizikové a hrozí potrat vo včasných a predčasný pôrod v neskorších štádiach." Ak je však priebeh tehotenstva bez komplikácií, žena by sa mala správať tak ako v období, keď nebola tehotná. Znamená to, že môže športovať a venovať sa s mierou svojím fyzickým aktivitám, ktoré robila aj pred otehotnením, tvrdí J. Adam. Iste, že s bruškom si mama nesadne na bicykel alebo sa nebude korčuľovať, pretože pádom by mohla ohroziť nielen seba, ale aj plod. Cvičiť však treba, má to význam pre celý organizmus ženy aj budúceho potomka. Žena sa nesmie stať "nemotornou guľou", čo sa nevládze pohybovať.
"Stretnutia na predpôrodnej gymnastike majú výhodu i v tom, že ženy sú spolu. Poradia jedna druhej, pomôžu si, povedia si zážitky. Je to teda pomoc, aj v zmysle psychickej prípravy," dodal MUDr. Jozef Adam.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári