Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Najviac operácií poprsia sa robí od februára do mája, aby pacientky v lete do plaviek dobre vyzerali.

Nové prsia zvýšia sebavedomie, ale nezachránia krízu v láskeKrása otvára ženám dvere. Ku kariére, k solventnému manželovi i k náruživému milencovi.

Nové prsia zvýšia sebavedomie, ale nezachránia krízu v láske

Krása otvára ženám dvere. Ku kariére, k solventnému manželovi i k náruživému milencovi. Pragmaticky aj k maličkým výhodám v bežnom každodennom živote. Ženy to veľmi dobre vedia. Hlavným atribútom ženskosti vždy boli a budú prsia. A ak nie sú prirodzené, krásne môžu byť aj umelé. Tento trend letí v zahraničí a pomaly sa k nemu približujeme aj my.

Priemerný muž lepšie vidí ako počuje. Určite sa to nehovorí len tak, veď pekné prsia priťahujú mužské pohľady ako magnet. Určitá veľkosť poprsia robí zázraky... Zo šedej mišky dokáže vyrobiť ak nie krásnu tak atraktívnu princeznú. Faktom však ostáva, že správna veľkosť prsníkov opticky zoštíhľuje pás a zosúmerňuje postavu. Okrem fyziologického efektu je podstatnejší efekt psychologický zvyšuje sebavedomie.

Skryť Vypnúť reklamu

Plastická chirurgia prežíva v súčasnosti celosvetový boom. Silikónové prsia sú čoraz bežnejšie. Na plážach v známych európskych letoviskách sa nimi pýši takmer každá štvrtá žena. Už dávno nie sú len výsadou mediálnych hviezd. Dopyt po nich narastá v radoch manažérok, asistentiek, učiteliek i nezamestnaných. Aj pri hľadaní zamestnania rozhoduje prvý dojem. Mnohým ženám sa investícia do svojho zovňajšku oplatí. Vylepšovanie prsníkov dnes v Košiciach prevádzajú na viacerých pracoviskách plastickej chirurgie.

"Najideálnejšie pacientky sú také, ktoré sa sami rozhodli, nikto im nič nenašepkal, nikto ich neovplyvňoval. Tých je aj najviac," hovorí plastický chirurg MUDr. Miroslav Glück. "Druhá skupina je taká, ktorá plastiku pŕs potrebuje napríklad z pracovných dôvodov. Sú to ľudia z mediálnej brandže, z biznisu, stredné manažérky, asistentky až po bežnú populáciu. Do ďalšej skupiny patria ženy, ktorým to niekto svojim spôsobom našepkal. Môže to byť partner, kamarátka, rodina, alebo niekto v zamestnaní."

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa skúseností MUDr. M. Glücka sa ženy s týmto "našepkaním" nakoniec vnútorne stotožnia. Do najhoršej kategórie, ktorá je, našťastie, zastúpená v najmenšom počte, patria tie pacientky, ktoré chcú plastickou operáciou zachrániť rozpadajúci sa vzťah. "Veľmi často sa ten vzťah aj tak nezachráni. Potom sa hľadá vinník. V takýchto prípadoch sa snažíme spolupracovať s psychológom. Vzťah je predsa založený na iných veciach, ako na výzore."

Doživotná záruka

Pacientky po absolvovaní vstupného psychologického pohovoru čakajú predooperačné vyšetrenia. Ku krásnym prsiam potrebujú nielen financie, ale aj ultrazvuk prsníkov nie starší ako tri mesiace, u žien nad 30 rokov vyšetrenie na mamografe (zákrok urobia aj keď sú v prsníkoch hrčky, musia byť však jednoznačne benígne), interné vyšetrenie a dôkladnú anamnézu. Až potom sa pacientke objednajú implantáty. Tie si môže vybrať podľa tvaru a doporučenia doktora. Používajú sa klasické okrúhle, alebo anatomické, ktoré majú prirodzený kvapkovitý tvar.

Skryť Vypnúť reklamu

Výplň implantátov je rôzna. Najčastejšie používaný silikónový gel je najvýhodnejší a najbezpečnejší. Používa sa už veľa rokov aj ako implantát bedrových kĺbov. Silikón nájdeme aj v kypriacich práškoch do pečiva, zubných pastách i v liekoch. Dnešné silikónové implantáty sú modernejšie a majú štruktúrovaný povrch, čo znižuje riziko zriedkavej komplikácie kapsulárnej kontraktúry (stvrdnutie vnútornej jazvy).

"Na najnovšie typy implantátov dáva od 1. mája dodávateľská firma doživotnú záruku. Existujú implantáty americké, americko-holandské a francúzske. Nedá sa povedať, ktoré sú najlepšie, ale cenovo najvýhodnejšie sú francúzske," tvrdí MUDr. M. Glück. Staršie typy implantátov je potrebné po 15 až 25 rokoch vybrať. Ich zdravotná nezávadnosť je totiž časovo obmedzená.

Silikónový implantát je možné vkladať troma spôsobmi. Najčastejšie používaný je do záhybu pod prsiami. Týmto spôsobom sa vkladajú anatomicky tvarované implantáty. Ide o rez dlhý 4 6 cm v podprsníkovej ryhe. Cez podpazušie sa zavádzajú menšie okrúhle implantáty. Ďalšia možnosť je cez prsný dvorec v jeho dolnej polovici. Používa sa vtedy, keď sa prsníky nielen zväčšujú ale aj korigujú. Z estetického hľadiska je dôležité do akej hĺbky sa umiestnia. Môžu byť vložené pod prsnou žľazou, alebo pod prsným svalom. Najlepšie výsledky sa dosahujú s implantátmi umiestnenými pod svalom. Okrem zväčšovania poprsia chirurgovia môžu upraviť aj veľkosť prsných bradaviek.

Systém jednodňovej chirurgie

V súčasnosti sa pracuje systémom tzv. jednodňovej chirurgie. To znamená, že pacientka je v rukách lekárov 24 hodín." Trávi u nás jednu noc. Ráno vyberieme dreny na odsávanie prebytočnej krvi, urobí sa preväz a pacientky idú domov. Potom nasleduje 14 dňová ambulantná liečba, po ktorej sa vyberú stehy. Po operácii sa tri až šesť týždňov doporučuje nosiť špeciálnu podprsenku. Je potrebné dodržiavať šetriaci režim - vyhýbať sa telesnej námahe, nedvíhať nič ťažké," objasnuje MUDr. M. Glück. Prvých 48 hodín majú pacientky bolesti, ktoré sa dajú tlmiť bežnými analgetikami. Strastiplná je hlavne prvá noc po operácii, na druhý deň sa to vraj výrazne zlepšuje. Bolestivá nie je len jazva, bolí celý prsník, pretože operáciou sa prerušuje sval, popretŕhajú sa cievy, naťahuje sa koža.

Tieto operácie by sa mali robiť od 18 roku života. V mladšom veku len so súhlasom rodičov. "Naša najstaršia pacientka mala pred päťdesiatkou, mali sme aj niekoľko 18-ročných. Trend zväčšovania pŕs má u nás mierne stúpajúcu tendenciu. Najviac operácií sa robí od februára do mája, aby pacientky v lete do plaviek dobre vyzerali. Čo sa týka počtu, tak je to nepravidelné. Sú mesiace keď sa robí päť, šesť operácii, niekedy menej." Technika je porovnateľná so zahraničím a aj implantáty sa používajú rovnaké, iba cena je nižšia. Operácia bez narkózy stojí 20 tisíc korún a silikóny sa pohybujú od 23 tisíc do 50 tisíc.

Najnovšie vývojové trendy zväčšovania poprsia spočívajú v implantovaní vlastného tkaniva. Metóda je založená na raste nového tukového väziva priamo v tele pacientky. "Viem o týchto trendoch, ale stále je to ešte len v štádiu klinických skúšok. Zatiaľ je to v plienkach. Nie som nejaký veštec, ale prvé využitie v praxi odhadujem na obdobie snáď do nejakých desiatich rokov," odhaduje MUDr. M. Glück.

Najprv dcéra, potom aj mama?

18-ročná Monika má prsia zväčšené o dve čísla. Nové trojky nosí iba dva týždne. "Viedlo ma k tomu zvýšenie sebavedomia, lebo som si myslela, že moje prsia sú príliš malé. Operácia sa zniesť dá, ale nemyslela som si, že to bude bolieť až tak..."

Na druhý deň po operácii kvôli bolesti nevedela ruky zdvihnúť, no teraz jej to už ide. Keby tušila, že to bude bolieť tak silno, rozhodla by sa pre zákrok znovu? "Asi nie?!" zaváhala. "Teda, na jednej strane áno, pretože mi to veľmi pomohlo, ale na druhej strane tá bolesť bola strašná. Teraz je to v poriadku, už ma nič nebolí. V prvých dňoch keď som ráno vstala, cítila som, že niečo ma tam tlačí, ale moje telo si na to rýchlo zvyklo. Som úplne v pohode," radostne hovorí.

Nuž, bolesť má už za sebou. Jej implantát je guľatého tvaru a rez má 5,5 cm dlhý v podprsníkovej ryhe. "Rez je perfektný, veľmi tenučký. Proste super," nadchýňa sa Monika nad svojou novou "ozdobou". Rodičia s tým súhlasili, vraveli, že keď jej to pomôže, nebudú mať proti tomu nič. Mame sa Monikine nové prsia natoľko zapáčili, že ich chce aj ona. "Musím povedať, že sa mi to veľmi páči a zdvihlo mi to sebavedomie. Prečo rozmýšľať? Život je krátky... Odporúčam to všetkým ženám, ktoré trpia tým, že majú malé prsia."

Tvar poprsia zmenilo kojenie

Podobný názor má aj 33-ročná Beáta, matka 14-ročného dieťaťa, ktorá sa dala operovať pred rokom. Z jedničiek má teraz trojky. Tvrdí, že s novými prsiami sa cíti oveľa ženskejšie. Aj keď jej manželovi väčšie prsia nechýbali.

"Bola som veľmi nespokojná, pretože po kojení sa mi prsia zmenšili a stratili aj pôvodný tvar. Teraz sa znovu môžem na seba pozrieť do zrkadla. Aj keď tá bolesť po operácii je príšerná, stojí to za to. Neľutujem, pretože som celkovo opeknela. Aj postava s novými prsiami vyzerá oveľa lepšie. Bolesť trvala niekoľko dní, už som aj zabudla, ale ten pocit potom je úžasný. Konečne som spokojná s tým, ako vyzerám," spokojne tvrdí Beáta.

Po operácii mala niekoľko dní horúčku a cítila sa veľmi zle. Neznášala ani nosenie špeciálnej podprsenky, pretože ju "hrýzla". Pod jej okraje si zastrkávala papierové vreckovky, aby otlaky vydržala. Silikóny vraj nemá na stálo. "Primárka ktorá ma v Košiciach operovala, mi povedala, že ich po nejakej dobe budem musieť vymeniť. Keď mi však nebudú robiť žiadne problémy, môžem ich mať do konca života."

Čo sa týka sexuálneho života, manžel mal na Beátu "chuť" predtým a aj teraz. Jeho sexuálny apetít nové prsia nezvýšili. "Zdá sa mi však, že prsia sú po operácii trošku menej citlivé, ako boli predtým," konštatuje. Okolie prijalo jej vylepsenie imidžu s pochopením. Nikto ju neodsudzoval ani nemal ironické narážky.

MUDr. Caisová: Ženy sú niekdy z výsledku sklamané

A aký názor na zväčšovanie poprsia má psychiatrička a sexuologička MUDr. Danica Caisová? "Rozhodne schvaľujem úpravu pŕs v prípade, ak žena má predstavu, že jej prsia sú nedostatočne vyvinuté a to je dôvodom všetkých jej útrap v živote." Ľudia majú často predstavy o vlastnom tele skreslené. Veľakrát sa nevedia správne ohodnotiť. Podľa Mudr. Caisovej by ženy mali túžiť po pekných prsiach, nie po veľkých. Ak jednoznačne vedia, ako by tie prsia mali vyzerať a od operácie si nesľubujú nemožné, tak to odporúča.

"Niekedy sa stáva, že ženy si dajú vymodelovať prsia, nos alebo iné časti tela, a sú sklamané z výsledku, respektíve nedosiahli tou operáciou to, čo od toho očakávali. Ľudia očakávajú spravidla od zmeny svojho imidžu, alebo z toho, keď sa vidia v nejakej herečke alebo v hercovi, že budú mať jeho sebavedomie. Veria, že keď budú krásne, budú úspešné, šťastné a ľudia sa k nim budú láskavejšie správať. Je pravdou, že v dnešnej ére, kde sa glorifikuje mladosť a štíhlost, sa vzhľad spája so synonymum úspechu. Niekedy to tak je, niekedy nie. Niekedy je vyžarovanie, charizma a osobnosť ktorá sa v tom človeku skrýva, dôležitejšia, než to ako vyzerá."

Špecifickou skupinou sú ľudia ktorí sa živia tým, ako vyzerajú - modelky, hlásateľky, herečky. Pre nich sú korekčné operácie súčasťou biznisu a sebaprezentácie. "Ak sa nejaká žena rozhodne pre korekciu pŕs, nosa, uší a čohokoľvek na tele, nech si ujasní základnú otázku, prečo to tak chce," radí MUDr. Caisová. "Ak to vie, tak potom je to v poriadku. Ak si nie je istá, tak potom by nebolo od veci sa porozprávať s psychológom a ozrejmiť si, čo si vlastne od tej operácie sľubuje, aby sa vyhla prípadnému sklamaniu."

Ak má žena partnera fetišisticky zameraného na veľké prsia, operácia jeho vzrušivosť znásobí. "Ak partner o tom vie, že ho veľké prsia vzrušujú, môže to žene navrhnúť, ale nemôže na tom trvať. V dlhodobých vzťahoch (20 a 30 rokov) muži tvrdia, že ich vzrušuje ich žena ako celok, nie jej prsia či nohy. K milovaniu im postačí, ak sa pred ním zvlní, oblečie si nočnú košieľku, ktorá sa mu páči, alebo sa k nemu pritúli a on zacíti jej vôňu. Ak môžem poradiť, s operáciami opatrne. Treba si ujasniť, čo si od toho žena sľubuje, čo tým chce získať," radí MUDr. D. Caisová.

Známe osobnosti, ktoré zverili poprsie chirurgom

Pamela Anderson, herečka

Andrea Timková, modrátorka

Dara Rolins, speváčka

Demi Moore, herečka

Marietta Žigalová, fitneska

Kveta Kmotorková, moderátorka

Natalia Oreiro, speváčka

Cher, speváčka

Škreková Jana, moderátorka

Timea Majorová, fitneska

Mariah Carrey, speváčka

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 6. Home (ale aj) Office
 7. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 330
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 25 606
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 22 194
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 13 205
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 619
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 937
 7. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 794
 8. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 784
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 754
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 522
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovníkov na košickom Mieri po zotmení neraz striedajú asociáli

Mestská časť hovorí aj o potrebe revitalizácie.

Účastníci Týždňa dobrovoľníctva v prešovskom ekoparku.
Rozhovor

Gastronómka: Heslom jesene by mohlo byť cvikla aspoň raz týždenne

Zuzana Sabolová miluje huby a je veľká bojovníčka za kyslú kapustu a fazuľu.

Zuzana Sabolová.
Trhy mali pre pandémiu pauzu, dnes sa na nich opäť nakupuje.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Židia nimi vykupovali životy, dnes sú miliardovým biznisom

Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál.

Pavol Lazar je viceprezident Prestige Philately Club Prague, ktorý združuje výnimočných zberateľov z viacerých krajín.
Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020.

Prístup gréckych úradov je čoraz nevraživejší. Boli sme sa pozrieť v utečeneckých táboroch

Do tábora Diavata grécke úrady umiestnili prevažne rodiny s deťmi.

Pred táborom Diavata.
Dnes píše Matúš Ritomský

Záťaž, ktorú teraz znášame, za stratu ľudskosti nestojí

Ak to nezvládneme teraz, čo budeme robiť, keď príde naozajstná kríza?

Publicista Matúš Ritomský.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop