ukončenia II. svetovej vojny. Vyznamenanie bolo udelené ministrom obrany Slovenskej republiky dňa 8. mája 2005 a na slávnostnom stretnutí, ktoré sa konalo v Eurodome na Floriánskej ulici v Košiciach, sa zúčastnili vyznamenaní, ich rodinní príslušníci a zástupcovia spoločenských inštitúcií nášho mesta - prezidentskej kancelárie, kancelárie primátora mesta Košice, Oblastnej organizácie zväzu protifašistických bojovníkov.
Medaile vyznamenaným odovzdal osobne vedúci Služobného úradu oddelenia vojnových veteránov Ministerstva obrany SR Ing. Daniel Kostra. Vyznamenaný bol aj vojnový veterán mjr. v zálohe Adam Porubän, za ktorého medailu prevzal jeho syn MVDr. Dušan Porubän.
Mjr. v zálohe Adam Porubän sa narodil 6. augusta 1920 v malebnom prostredí Liptovských Tatier, v Liptovskej Kokave. Po úspešnom absolvovaní Gymnázia v Liptovskom Mikuláši sa stal poslucháčom Obchodnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho štúdium prerušili vojnové udalosti. Počas II. svetovej vojny bojoval v SNP a následne v Armádnom zbore gen. Ludvíka Svobodu v bojoch pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Strečna, Žiliny a Znojma až po Prahu. Dňa 9. mája 1945 absolvoval v čele svojej jednotky slávnostnú vojenskú prehliadku, ktorá sa konala na počesť ukončenia II. svetovej vojny. Za účasť a za osobné zásluhy v bojoch za oslobodenie ČSR bol vyznamenaný nasledovnými vyznamenaniami:
Československý válečný kríž 1939 I. stupňa, Československý válečný kríž 1939 II. stupňa, Československá medaila za chrabrosť, Rád SNP II. stupňa, Vyznamenanie Zaslúžilý bojovník proti fašizmu - Medaila, Vyznamenanie M. R. Štefánika - Medaila I. stupňa, Pamätná Medaila mesta Žiliny, Pamätná Medaila mesta Košíc.
Okrem uvedených medailí a vyznamenaní mu bola udelená ďalšia desiatka medailí a udelených viacero Pamätných listov pri príležitosti rôznych výročí a spoločenských udalostí.
Mjr. Adam Porubän bol čestným občanom obce Stráňavy pod Polomom a in memoriam mu bolo udelené čestné občianstvo rodnej obce Liptovská Kokava.
Od roku 1967 žil v Košiciach, pracoval vo VSŽ n. p. Košice a tu sa podieľal na vzniku podnikovej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov, v ktorej ho následne členská základňa za jeho organizačné schopnosti a obetavý prístup pri riešení potrieb jednotlivých členov zvolila za svojho predsedu. Jeho aktívny, tvorivý a obetavý život sa tragicky ukončil dňa 7. mája 2004, keď jeho kroky smerovali na Námestie osloboditeľov v Košiciach, aby sa ako každoročne so svojimi priateľmi a spolubojovníkmi zúčastnil slávnostného aktu kladenia vencov k hrobom padlých za oslobodenie.
Mjr. v zálohe Adam Porubän bol veľmi starostlivým manželom a do posledných chvíľ svojho života vzorným a milujúcim otcom. Vyšetrovanie dopravnej nehody, ktorá tragicky ukončila život Mjr. v zálohe Adama Porubäna naďalej pokračuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári