na niekoľko dní oddýchnuť s rodinou do rodného mesta. Inak žije v Liptovskom Mikuláši s manželkou a jednoročným synom. Mal však ešte jeden dôvod. Jeho babička totiž oslavovala okrúhle 75-te narodeniny a on nemohol medzi gratulantmi chýbať.
Možno si viacerí z vás kladú otázku, čo to vlastne body fitnes je. Aj my sme sa to čerstvého majstra Európy pýtalia. "Povedal by som to tak, že je to kulturistika ľahších váh. Kulturista sa podľa svojej výšky a genetických možností snaží nabrať svalovú hmotu. V body fitnes je jedna kategória pre všetkých pretekárov, pričom platí vzorec výška mínus sto plus x kilogramov. Ja mám 186 centimetrov, mínus sto je 86, no a na moju výšku môžem mať 86 plus 6 kilogramov. Na súťaži teda môžem mať 92 kilogramov. Oproti kulturistike ide v body fitnes viac o krásu tela a svalstva. Prioritou nie je veľkosť svalstva, ale je prepracované, celková estetika a symetria."
Nuž a aké boli jeho tohtoročné športové úspechy? Zaujímal nás najmä ten posledný titul z Európskeho šampionátu v kulturistike a body fitnes v rumunskom meste Brašov. Tam Ľuboš Maliňák získal svoj premiérový európsky titul. "Mojim cieľom v Rumunsku bolo zaradiť sa do finálovej päťky. Priznám sa, že v kútiku duše som veril v medailu a podarilo sa mi získať zlato. Je to môj najväčší úspech v doterajšej kariére," uviedol. Tento rok však absolvoval tri súťaže a zo všetkých odišiel ako víťaz. V apríli to boli Medzinárodné majstrovstvá Rakúska, kde vyhral v kategórii body fitnes. Už o dva týždne si prvenstvo vybojoval aj na Majstrovstvách Slovenska v Dubnici nad Váhom a práve vtedy získal miestenku na európsky šampionát. Až potom triumfoval v rumunskom Brašove.
Opýtali sme sa tiež, ako vyzerá jeho príprava na súťaže. Samozrejme mimo tréningu. Môže si dovoliť napríklad chladené pivko, alebo pečené mäsko? "No, je to niekedy až brutálne. Musím mať stravu bohatú na proteíny, žiadne lahôdky. Niekedy ma naozaj trápi hlad a kompenzujem si ho žuvačkami." Neskrýval, že v čase oddychu kulturista môže za týždeň nabrať aj 10 kíl, ktoré sa potom ťažko zhadzujú. Aj on si občas zvykne dopriať halušky, chlieb aj sladkosti. Po šampionáte týždeň vôbec necvičil a jedol na čo mal chuť, ale dlhšie sa vraj nedá. "Po týždni ničnerobenia a jedenia som si povedal, že stačilo a začal som makať. Ráno nalačno, dvojfázový tréning a dolaďovanie formy," zaspomínal si. V tom čase sa už totiž pripravoval na súťaž Grand Prix Naturen do Olomouca. V kategórii body fitnes sú to akési olympijské hry, alebo najväčšia pohárová súťaž v Európe.
Nedalo nám, aby sme sa nespýtali, čo robí, keď netrénuje na súťaže. Má aj nejaké koníčky? "Pripravujem sa na budúcu jar, keď budú Majstrovstvá Európy v Bratislave v Národnom tenisovom centre. Na jeseň na Majstrovstvá sveta v Prahe. Moja váha sa na súťažiach pohybuje okolo 88 kilogramov, ale chcel by som ju dotiahnuť na povolenú hranicu 92 kilogramov " povedal na okraj svojich plánov. Inak v Centre voľného času v Liptovskom Mikuláši pomáha organizovať športové súťaže v jeho disciplíne, ale aj v iných športoch. Vedie detský krúžok posilňovania a ako vraví, posilňovňa je po úspechoch, ktoré dosiahol pravidelne plná chlapcov. Chcú sa mu podobať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári