EÚ vo vzťahu k výskytu aviárnej influenzy (AI), čiže moru hydiny o Ruskú federáciu a Kazachstan. Rozhodnutia Európskej komisie sa priamo uplatňujú vo všetkých členských krajinách vrátane SR. Podľa správy agentúry TASR uverejnenej 16. 8. štátny tajomník spolkového ministerstva poľnohospodárstva Spolkovej republiky Nemecko Alexander Müller uviedol, že najväčšie nebezpečenstvo zavlečenia vírusu, ktorý sa môže preniesť aj na človeka, spočíva v možnom ilegálnom dovoze divokého vtáctva. V tejto súvislosti spomenul prípad, keď na bruselskom letisku 18. 10. 2004 objavili colníci nelegálne prevážané dravé vtáky, infikované vírusom vtáčej chrípky. Zaujímalo nás, aké opatrenia proti zavlečeniu nebezpečného vírusu na Slovensko prijala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
"Inšpektori hraničných inšpekčných staníc vykonávajú pravidelné kontroly. Ak sa pri nich zistí, že zásielka nevyhovuje požiadavkám podľa platnej legislatívy EÚ, alebo pochádza z krajiny, na ktoré sa vzťahujú obmedzujúce opatrenia, nie je vpustená na územie SR a tým aj celej EÚ," povedal nám vedúci kancelárie ústredného riaditeľa (ŠVPS) MVDr. Martin Chudý. Podľa jeho slov ŠVPS sa bude podieľať aj na sprísnených kontrolách pasažierov na letiskách, vrátane košického.
"Colné riaditeľstvo SR požiadalo ŠVPS o súčinnosť s inšpektormi hraničných inšpekčných staníc s cieľom kontroly zásielok v neobchodnom styku na miestach vstupu do EÚ (Bratislava-letisko, Čierna nad Tisou-železnica, Vyšné Nemecké-cestný priechod, Košľice-letisko pozn. red.). Všade platí aj zákaz dovozu všetkých živých vtákov, vrátane pet birds, čiže tých, ktoré sprevádzajú svojich vlastníkov."
Ako nás ďalej M. Chudý informoval, na území SR sa doposiaľ vtáčia chrípka nevyskytla. Sú však pripravené a zaktualizované plány v prípade vzniku nákazy, schválené Európskou komisiou. Legislatívne je problematika ošetrená nariadením vlády č 310/2003 Z. z. o opatreniach na tlmenie klasického moru hydiny.
V prípade úradného potvrdenia klasického moru hydiny sa nariadi naliehavé usmrtenie všetkej hydiny v chove. Uhynutá, alebo usmrtená hydina a všetky vajcia musia byť zneškodnené tak, aby sa znížilo riziko šírenia choroby na minimum. Dovozy živej hydiny, násadových vajec a hydinového mäsa z Ruskej federácie do SR sa neuskutočňujú a neuskutočňovali vzhľadom na to, že Rusko nie je na zozname krajín, odkiaľ je dovoz týchto komodít do EÚ možný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári