starostlivosti žije a na infúziách môže žiť aj celé mesiace. Otázka však znie, čo ďalej. Pretože na Slovensku sa črevo v minulosti nikdy netransplantovalo a už vôbec sa neriešil takýto problém. No ak sa niečo nepodnikne, je inak zdravý chlapček odsúdený na pomalé umieranie.
"Takmer donosené dieťa s hmotnosťou 2 700 gramov sa narodilo pred necelými dvoma týždňami. V nemocnici v Prešovskom kraji u neho zakrátko diagnostikovali závažnú poruchu priechodnosti čriev. Kvôli tomu bolo o dva dni neskôr preložené na naše pracovisko, kde sa koncentrujú závažné stavy z celého regiónu. Predpokladalo sa, že sa chirurgickým riešením podarí problém odstrániť. Na veľké prekvapenie sa však pri operácii zistilo, že dieťa trpí ťažkou vývinovou poruchou. Tenké črevo sa u neho nevytvorilo a preto nemôže plniť svoju dôležitú úlohu pri trávení. Je to veľmi raritný prípad, s akým sme sa na Slovensku dosiaľ nestretli," hovorí prednosta Kliniky neonatológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Peter Krcho, PhD (na snímke).
V odbornej terminológii sa jedná o agenézu tenkého čreva, teda jeho chýbanie. Namiesto niekoľko desiatok centimetrov dlhého tenkého čreva má dieťatko iba jeho náznak - malý väzivový pruh spájajúci normálne vyvinutý žalúdok s hrubým črevom. Potrava sa teda nemôže zo žalúdka dostať ďalej do tráviaceho systému, preto bábätko potravu prijatú v prvých dňoch ústami vyvracalo. Žiaľ, nie je možné očakávať, že nevyvinuté črevo bude niekedy v budúcnosti plniť svoju funkciu. Jediná šanca, ako chlapčekovi pomôcť, je riešiť problém operačne. Prednosta Krcho teraz hľadá odpoveď na otázku kde a za aké peniaze.
"Okamžite po zistení závažnosti problému sme začali zisťovať, či je niekde vo svete možnosť pacientovi pomôcť. V Európe sa takýto problém dosiaľ neriešil, skontaktovali sme sa preto s pracoviskami v Pittsburghu a Washingtone. Dozvedeli sme sa pritom, že aj v zahraničí považujú uvedený prípad za nesmierne raritný, ale je šanca vyriešiť ho transplantáciou," poznamenal MUDr. Krcho.
Indikácie na transplantáciu tenkého čreva sú obyčajne iné - úplné chýbanie orgánu je naozaj raritná abnormalita. Takéto prípady už síce sú v literatúre popísané, ale sú veľmi-veľmi zriedkavé. Transplantácia je v tomto prípade zjavne jediným východiskom, pokiaľ vyšetrenia potvrdia, že ju malý pacient môže postúpiť. No a ak sa podarí, dieťa sa môže ďalej vyvíjať úplne normálne. Dovtedy je ale odkázané na pobyt v nemocnici.
"Pacient nemôže dostávať potravu podávanú ústami. Je odkázaný na výživu do žily - zloženú zo všetkých pre život nevyhnutných zložiek. Takto je možné dieťa udržať v stabilizovanom stave aj niekoľko mesiacov, avšak liečba je veľmi nákladná. Denne vyjde na dve-tri tisícky korún, pritom vlastne nikam nevedie - iba ho udržiava pri živote. Preto si naozaj treba položiť otázku, čo ďalej," vysvetľuje neonatológ, ktorý zatiaľ nemá k informácie, koľko by stála tenkého čreva transplantácia v zahraničí a či by ju zdravotná poisťovňa uhradila.
Otázok sa však natíska viac. Ďalšími sú, akú má vlastne hodnotu ľudský život a či ho vôbec môžeme merať peniazmi. Ak budú náklady na operáciu bábätka privysoké, osloví jeho nešťastie majiteľov úspešných firiem či širokú verejnosť? Nájdu sa na Slovensku peniaze na jeho záchranu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári