aute. Aj keď sa nezdalo, že je vonku až tak horúco, priame slnko ho napriek potvorenému oknu poriadne prehrialo. Psík skolaboval a mohol zomrieť, nebyť rýchlej pomoci veterinára.
"Treba si uvedomiť, že pes má veľmi obmedzený odvod tepla z organizmu. V horúčavách sa chladí iba jazykom a ústnou dutinou. No v zaparkovanom aute v teplých dňoch vzduch necirkuluje a prehrieva sa. Ak ho necháme na priamom slnku, môže sa teplota vnútri vyšplhať aj na viac ako päťdesiat stupňov Celzia. Uväznenie v takomto priestore môže byť pre zviera osudné," hovorí veterinárny lekár Vladimír Stašš.
Psíka by sme preto nemali nechávať v štvorkolesovej "mikrovlnke", ale nechať ho ležať radšej na vzduchu v chládku. Tiež treba myslieť na to, že v lete náš štvornohý priateľ potrebuje oveľa viac piť. Tak ako si kvôli pitnému režimu nosíme v taške fľašu minerálky, nemali by sme zabúdať ani na psa.
"Ak predsa len dôjde k prehriatiu zvieraťa, čo sa prejavuje jeho ťažkým dýchaním, slabosťou a apatiou, potrebné je ho čo najskôr schladiť. Vhodné je nájsť rýchlo chládok a vodu. Psíčkarom radím namočiť do vody uterák alebo tričko a čo najskôr ochladiť telo ich miláčika, inak hrozia vážne zdravotné problémy. Nebezpečný však môže byť aj tepelný šok. Už sa stalo, že majiteľ nechal psa behať za bicyklom a ten keď došli k vode, rozhorúčené zviera do nej hneď skočilo. Dostalo srdcový kolaps a utopilo sa," varuje veterinár.
Mimochodom, obozretní by sme mali byť v lete aj pri výbere náhubku. Musí byť dostatočne voľný, aby sa mohlo zviera chladiť pootvorenou papuľkou. Myslite na to, pretože nás podľa predpovedí opäť čaká teplý víkend.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári