najčastejšie počuť od takých subjektov, ktorí dotácie nedostali, občas ich kritizujú aj poslanci, ktorí rozhodujú o použití zdrojov na nich určených. Momentálne platí pravidlo, že suma vyčlenená v rozpočte nesmie presiahnuť 5 miliónov Sk za rok s výnimkou, ak ich KSK použije na prefinancovanie mimoriadnych udalostí, ako sú napr. povodne alebo iné živelné pohromy, resp. na spolufinancovanie projektov, financovaných z prostriedkov štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu. Takéto dotácie sa pri každom jednotlivom prípade schvaľujú zvláštnym uznesením Zastupiteľstva KSK.
V súčasnosti sa pripravuje novela tohto VZN. Ak na najbližšom zastupiteľstve prejde, poslanci už budú môcť na poskytnutie dotácií vyčleniť ľubovoľnú výšku finančných prostriedkov, ktorá si schvália v rámci rozpočtu KSK. Takisto by sa mali zjednodušiť niektoré administratívne úkony pri vybavovaní žiadostí o poskytnutie dotácií u obcí a nepodnikateľských subjektov alebo v prípade, kde sa poskytuje dotácie do maximálnej výšky 15-tisíc Sk. Zruší sa aj povinnosť vedenia poskytnutých prostriedkov na samostatnom účte v banke v prípadoch, ak ide o poskytnutie dotácie do 100-tisíc Sk. Podľa predsedu KSK Rudolfa Bauera (KDH) tým chcú reagovať na niektoré pripomienky a vylepšiť súčasný systém tak, aby sa z neho odstránila zbytočná byrokracia, ktorá obmedzovala uchádzačov s kvalitnými projektami.
Terajší systém síce nie je podľa poslanca Jozefa Drábika (Smer) dokonalý, ale zatiaľ nepočul o lepšom. Hoci chápe výhrady niektorých obcí alebo organizácií, ktoré na KSK neúspešne žiadali o dotácie, myslí si, že absolútna spravodlivosť v tejto oblasti ani po pripravovanej novelizácii nikdy nebude.
"Rozmýšľali sme, že by sa mohla rozdeľovať fixná suma podľa rezortov, lenže sme vynaliezavý národ a aj to by sa mohlo zneužiť. Nech by sme sa ako poslanci snažili byť akokoľvek transparentní, nemôžeme takí úplne byť. Aj my sa rozhodujeme podľa istých záujmov, lebo vždy je bližšia košeľa ako kabát... Je pochopiteľné, že maďarskí poslanci podporia žiadosti z 'ich' oblastí a kresťania budú chcieť dať peniaze pre cirkvené aktivity. Ide o to, aby sa našlo to správne vyváženie, a nikto sa tak nemusel cítiť ukrivdený. Zatiaľ to nie vždy síce vyšlo, ale uznávam, že každému sa nedá vyhovieť," hovorí J. Drábik.
Podľa slov nezávislej poslankyne Evy Bombovej je zatiaľ rozdeľovanie dotácií v únosných medziach, hoci niekedy sa nájdu aj prípady, ktoré nie celkom chápe... "Nikdy nebude mať toľko chleba, aby sme zasýtili všetky hladné ústa, preto sa ani nečudujem tým kritickým hlasom. Pokiaľ si ale pamätám, väčšina kvalitných projektov dostala dotácie. Možno keby bolo vyčlenených viac financií, bolo by aj menej nespokojnosti," myslí si E. Bombová (klub SMK-Smer-ANO-SDKÚ). Tá je zároveň celkom spokojná s tým, do akých oblastí rozdeľuje "menšie" dotácie do 100 000 Sk predseda KSK R. Bauer (KDH) a víta možnosť, že "po novom" bude môcť byť na zmysluplné dotácie schválených viac prostriedkov než doteraz.
Pre tento rok zostalo v dotačnom "balíku" nevyčerpaných zhruba ešte 1,4 milióna Sk, o ktoré môžu požiadať všetci tí, ktorí majú zmysluplný projekt a splnia všetky potrebné podmienky.
Čo je potrebné uviesť v žiadosti?
Žiadateľ musí vo formulári žiadosti o poskytnutie dotácie okrem vlastných kontaktných údajov uviesť svoju právnu formu, štatutárneho zástupcu, údaje z registra, v ktorom figuruje, IČO, DIČO, názov projektu, termín a miesto realizácie. Takisto je potrebné napísať charakteristiku projektu či úlohy, na ktorý žiadateľ požaduje dotáciu a popísať jeho zámery a ciele. V žiadosti nesmie chýbať jej zdôvodnenie spolu s určením formy účasti KSK, či už ako spoluorganizátora, prevzatia záštity alebo spolufinancovania. Finančné prostriedky musia byť uvedené v celkovom rozpočte projektu, kde je potrebné vyčísliť celkovú potrebu finančných prostriedkov na projekt alebo akciu s rozčlenením na konkrétny účel použitia. Z celkového rozpočtu sa musí vyčleniť čiastka požadovaná od KSK aj s určením účelu, pričom musí byť uvedná celková výška dotácie požadovanej od KSK. K predloženej žiadosti do sumy 100-tisíc pre jedného žiadateľa vypracuje odborné stanovisko úrad KSK. Najväčšiu šancu získať financie budú mať projekty, ktorými sa bude realizovať niektorý z cieľov Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja KSK, dôležitými ukazovateľmi bude aj schopnosť spolufinancovania projektu, či skutočnosť, že ide o akciu nadregionálneho resp. medzinárodného rozsahu. Bližšie informácie k možnostiam ako žiadať o dotácie sa dajú získať aj na stránke KSK - www.kosice-region.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári