meradle jeden z najbohatších hromadných nálezov zlatých mincí 15. - 17. storočia.
Vo Východoslovenskom múzeu ho v špeciálnej expozícii sprístupnili pred 35 rokmi. Odvtedy sa stal jednou z najvyhľadávanejších expozíciou medzi domácimi i zahraničnými návštevníkmi.
Vzácny nález sa k verejnosti dostal kurióznym spôsobom. "24. augusta 1935 kopali pomocní robotníci stavebnej firmy na Hlavnej ulici, dnes č. 68, základy pre novú budovu finančného riaditeľstva. Pri tom narazili na okrúhlu medenú schránku, ktorá obsahovala nevšedný poklad. Zvesť o nezvyčajnom náleze sa šírila veľmi rýchlo, a tak sa v krátkom čase na mieste nálezu objavil mešťanosta so svojím zástupcom, zástupca policajného riaditeľa, veliteľ polície a policajný referent. Nálezca a niekoľkí jeho kolegovia robotníci napokon priznali odcudzenie 126 mincí. Tým sa zbavili nároku na nálezné, ktoré v tom čase predstavovalo tretinu hodnoty nálezu. Ich sny o lepšej budúcnosti sa tak rozplynuli," dozvedeli sme sa od Kataríny Zozulákovej, odbornej pracovníčky historického odboru Východoslovenského múzea (VSM).
Spočiatku boli mince umiestnené v trezore Slovenskej banky, neskôr v Generálnej finančnej pokladnici v Bratislave, kde urobili ich prvý súpis. V roku 1940 prevzalo poklad Numizmatické oddelenie Národného múzea v Prahe (NM), kde ho odborne spracovali. "Prebiehalo to v čase vojny, takže poklad sa ocitol v nebezpečenstve nenávratnej straty. Bol však s inými vzácnymi zbierkami Národného múzea ukrytý tak, že neutrpel žiadnu škodu."
Poklad bol v zbierkach Národného múzea až do roku 1967, kedy sa v rámci dvojvýstavy "Košický zlatý poklad a Dielo levočského zlatníka Jána Szilassyho" dostal do Košíc. "Táto prezentácia celého pokladu pre mimoriadny záujem verejnosti vyvolala snahy o jeho trvalé umiestnenie vo Východoslovenskom múzeu." Podmienkou však bol bezpečný, charakteru pokladu zodpovedajúci priestor, ktorý sa múzeu podarilo vybudovať v rekordne krátkom čase v suteréne historickej budovy múzea.
Poklad je dodnes inštalovaný v troch nástenných a dvanástich priestorových vitrínach. Väčšinu mincí má divák možnosť vidieť z oboch strán. Výstava poskytuje návštevníkom jedinečný pohľad na unikátny poklad.
"Jeho skladba a miesto, kde ho našli, svedčia o tom, že jeho pôvodným majiteľom mohol byť erár, alebo cisársky úradník, ktorý ho ukryl v sídle Spišskej komory (tá, kým ju nezbúrali, sídlila na Hlavnej 68 - pozn. red.). Datovanie najmladších mincí z roku 1679 predpokladá jeho ukrytie približne v rokoch 1680-1682 v období pred obsadením Košíc povstaleckým vojskom Imricha Tökölyho."
Košický zlatý poklad, ktorý len prednedávnom dostal po 35 rokoch nový šat, si v deň výročia, 24. augusta, môžete prezrieť bezplatne. Okrem toho si v ten deň môžete pozrieť dokumentárny film o o prvej inštalácii pokladu z roku 1967 a vyskúšať si razenie repliky dukátu Rudolfa II. z r. 1579.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári