Piesok už nemizne, vandalov však neubúda
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve poslanci odsúhlasili zmeny rozpočtu. Jedna sa dotkla Správy mestskej zelene, konkrétne navýšenia doterajšieho rozpočtu o 200-tisíc Sk. Tieto peniaze boli určené na opravy a sfunkčnenie detských pieskovísk na území mesta. Správa mestskej zelene (SMZ) ich má spolu v správe 360.
Niektoré vyrástli ešte v rámci komplexnej bytovej výstavby, a keďže najstaršie bloky majú v meste pár desiatok rokov, aj väčšina z týchto miest hier najmenších je dávno po zenite životnosti. "I preto sa ich počet, aj využitie, v spolupráci s mestskými časťami prehodnocuje," informoval nás riaditeľ SMZ Ing. František Tampl. "Domnievame sa, že je určite lepšie, aby sa menej využívané pieskoviská zrušili a namiesto nich by sa postavilo síce menej, no zato väčších, komplexnejších a lepšie vybavených."
Pre budúci rok je zatiaľ taká predstava, že sa v každej mestskej časti projekčne pripraví výstavba jedného detského ihriska. Bolo by oplotené, pridal by sa zelený pás a malo by maximálne dva vstupy, nech sa nemôžu majitelia štvornohých miláčikov vyhovárať, že pes tam len "náhodou" vbehol. "Určite sa nám túto výstavbu nepodarí zrealizovať okamžite, len postupne, podľa množstva finančných prostriedkov. Svoju úlohu by pri ochrane toho, čo je a čo bude, určite mali zohrať občania. Nie, že sa budú pasívne pozerať na vandalov ako vybíjajú svoju silu na zariadeniach pre najmenších. Zakročiť treba aj proti psíčkárom, čo venčia hafanov v piesku vedľa hrajúcich sa detí." V susednom Rakúsku, kde bol F. Tampl na pracovných "skusoch" neexistuje, aby pes pobehoval po detskom ihrisku. Keby sa to stalo, dostal by majiteľ takú pokutu, že by sa mu obrazne povedané ešte tri roky o tom snívalo. U nás...?
Riaditeľ SMZ tvrdí, že ak niečo zlé občania vidia, treba na "siláka" alebo neposlušného majiteľa psa zavolať Mestskú políciu. Pokiaľ sa boja prípadných následkov, zatelefonovať môžu aj anonymne. "Prípadne, ak je páchateľ neznámy, ale po jeho vyčíňaní niečo ostane poškodené, dá sa volať k nám, na SMZ. Pracovníci sa o opravu postarajú."
Celkovo z peňazí, ktoré boli v tohtoročnom rozpočte vyčlenené na pieskoviská a detské ihriská, spolu to bolo do pol milióna Sk, SMZ mohla robiť len nevyhnutné a minimálne udržiavacie práce. Spočívali v oprave obloženia detských ihrísk, prekopania a doplnenia pieskom, prípadne odburenenia. "V spomínanej sume sú však len priame náklady, teda to, čo sa muselo kúpiť. Práce sme robili zväčša vo vlastnej réžii, pretože máme vlastnú pojazdnú dielňu. Nemohlo sa však uvažovať s výstavbou nových pieskovísk, na to neboli peniaze. Na ilustráciu - jedna tona piesku s dovozom stojí do 450 Sk a jedna doska na lavičku asi 200 Sk."
F. Tampl v súvislosti s detskými atrakciami kvituje spoluprácu mestských častí. I keď nemajú veľa peňazí, v rámci možností na údržbu a prevádzku detských zariadení prispievajú. Polepšili sa podľa neho i občania. Už je podstatne menej tých, čo sa nehanbia zobrať piesok deťom z pieskoviska a využiť ho pre mačku, na malú stavbárčinu alebo na záhradu.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Autori košických dejín
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári