človek však vyhľadá hneď lekára, preto sa čakárne praktických lekárov dramaticky nenaplnili. Ich rada ale znie - lepšie je ochorenie nepodceniť, pretože prechodená angína môže skončiť vážnym zápalom.
"Výraznejší nárast počtu ochorení som nezaznamenala, je ich primerane tomuto obdobiu. Mám v ambulancii do päťdesiat pacientov denne, treba to však vydeliť dvoma, pretože zastupujem dovolenkujúcu kolegyňu. Pre porovnanie, v chrípkovom období navštívi jednu ambulanciu aj stovka chorých detí denne," hovorí košická pediatrička Eva Bednárová.
Podobnú skúsenosť má jej kolegyňa Mária Ferková, ktorá v priebehu leta nemala výraznejšie výkyvy v počte pacientov. Pondelky ich býva okolo dvadsať, v priebehu týždňa zhruba desať.
Pediatri však očakávajú, že sa situácia rýchlo zmení v septembri. Keď sa deti vrátia do škôl a škôlok počet malých pacientov stúpne hneď niekoľkonásobne. Vzduchom prenosné ochorenia sa totiž teraz šíria pomalšie, pretože sa decká nezgrupujú v uzavretých priestoroch. Tiež je však pravdou, že súčasné počty detí v ambulanciách nezodpovedajú celkom realite. Nie každý chorý totiž vyhľadá lekára - v lete je tendencia ochorenia podceňovať a deti nepotrebujú ospravedlnenie do školy.
"Rodičia ich jednoducho nechajú niekoľko dní vyležať a nejdú s nimi hneď k lekárovi. Do ambulancie v lete s nimi prídu, až keď sú veľmi choré. To sa však môže vypomstiť. Minulý týždeň som ošetrovala 17-ročnú slečnu, ktorá po neliečenej angíne dostala zápal močových ciest. Nakoniec skončila v nemocnici," poznamenala pediatrička z Ruskova Anna Harichová, podľa ktorej počet angín, najmä hnisavých, v ostatnom čase stúpol.
"Uhorkovú" sezónu teraz majú aj praktickí lekári pre dospelých. Zdôrazňujú však, že počasie neradno podceňovať, rizikový je chlad rovnako ako teplo. Nebezpečnejšia ako upršaný deň totiž môže byť pre organizmus zmrzlina či ľadovo svieži nápoj, ktoré hrozia zápalom hrtanu alebo mandlí.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári