nezaplatili. "Takí daňovníci môžu očakávať výzvu na zaplatenie dane a ak nezareagujú ani na ňu, nastúpi exekúcia," tvrdí poverená vedúca referátu miestnych daní na magistráte Agnesa Bogačevičová.
Mesto už doteraz vyexpedovalo asi 90 percent všetkých platobných výmerov za daň z nehnuteľností a všetky pre spolu asi 65-tisíc fyzických a okolo tisíc právnických osôb chce stihnúť do konca augusta. V septembri sa už plánuje venovať kontrolnej a vyhľadávacej činnosti. Tohtoročný naplánovaný mestský príjem z výnosu z dane z nehnuteľností je 450 miliónov korún.
Do minulého roka spravovali daň z nehnuteľností mestské časti, od tohto roka je jej správcom mesto a jej sadzbu zvýšilo oproti vlaňajšku v niektorých prípadoch až o 100 percent. Napríklad v roku 2003 na nej vybrali mestské časti spolu približne 227-tisíc.
Podľa Bogačevičovej by sa mali naplniť 5-miliónové rozpočtované príjmy mesta z dane za psa, ktorú od nového roka mesto zvýšilo z 1 000 Sk (v niektorých mestských častiach) na 1 200, resp. z 200 na 300 korún (v okrajových MČ). Pre ilustráciu, v roku 2003 z nej zinkasovali mestské časti celkovo asi 3,7 milióna, vtedy však ešte mestské časti vlastnými nariadeniami poskytovali svojim starším obyvateľom úľavy, teraz sú od dane za psa už len zo zákona oslobodení jedine zdravotne ťažko postihnutí občania.
Keďže však tento rok museli majitelia psov napriek už existujúcim evidenciám na úradoch mestských častí opäť nanovo podávať daňové priznanie za svojho štvornohého kamaráta na magistráte, vyskytli sa nezrovnalosti. "Počet psov prihlásených na magistráte nesedí so súčtom psov prihlásených v mestských častiach. Niektorých psov máme registrovaných navyše oproti mestským častiam my, v niektorých mestských častiach zas však evidujú aj o tretinu viac psov ako my," vysvetľuje mestská šéfka miestnych daní.
Jej pracovníci to vyriešia tak, že ak psa eviduje mestská časť, no mesto nie, mesto vlastníkovi takého psa pošle platobný výmer aj tak (ak však dostanete výmer a psa už nemáte, obráťte sa na magistrát). Tento rok priznali Košičania na magistráte 5 868 štvornohých miláčikov, čo pri ich stopercentnej platobnej disciplíne predstavuje príjem z dane za psa asi 4,2 milióna.
"Verím však, že našou kontrolnou (napríklad kontrola známky psa na ulici a následne v evidencii - pozn. red.) a vyhľadávacou činnosťou v súčinnosti s mestskými časťami a mestskou políciou ešte túto sumu zvýšime na rozpočtovaných 5 miliónov," tvrdí Bogačevičová a dodáva že "čierneho" psíčkara im občas nahlási aj jeho "dobrý" sused a svoje "tajné" úlohy mali napríklad aj mestskí doručovatelia výmerov, ktorí, aby výmery Košičanom doručili, klopali im na dvere alebo zvonili a vtedy sa utajený pes strážiaci domácnosť zvykne "prešteknúť"...
Napríklad v Prešove (tam je však daň za psa až 2-tisíc Sk) k susedskému "udavačstvu" vo verejnom záujme podnecujú tak, že vo vchode sa vyvesí zoznam majiteľov, ktorí psa priznali a daň zaplatili, a úradníci potom čakajú, či sa im z daného domu ozve nejaká "dobrá duša", ktorej v zozname niekto chýba... "O takom opatrení zatiaľ neuvažujeme," uviedla Bogačevičová a priznala, že kto doteraz psa pred mestskou časťou úspešne utajil a mestská časť voči nemu do 31. 12. 2004 nezačala konať, má šťastie a keď teraz psa prihlási na magistráte, mestská časť už voči nemu konať nemôže.
Majitelia psov by sa však teraz mohli spýtať mesta, ktoré ide robiť kontrolnú a vyhľadávaciu činnosť aj na základe existujúcich evidencií mestských častí, načo museli tento rok podávať nanovo daňové priznania za psa, keď mesto potom aj tak získalo ich evidenciu z mestských častí. "Túto povinnosť nám ako novému správcovi miestnych daní uložil zákon," argumentuje Bogačevičová.
Päťmiliónové očakávané príjmy mestské zastupiteľstvo schválilo v rozpočte aj pri výnosoch z miestnych daní za nevýherné hracie prístroje aj za predajné automaty. U oboch sa však mesto poriadne "seklo", zďaleka to totiž nebude toľko.
Za nevýherné hracie prístroje (biliard, športové šípky) sa v minulosti vyberali rôzne vysoké dane podľa mestských častí, napríklad vlani v Starom Meste 10-tisíc za prístroj za rok. Tento rok je to pre všetky mestské časti 5-tisíc, hoci pôvodne schválili poslanci 20-tisíc, ale krátko nato výšku skorigovali a napríklad internetové kaviarne od dane úplne oslobodili. Predajné automaty (nápojové, kávomaty) predtým zdaňované neboli, teraz sa za jeden platí 3-tisíc ročne.
"Bude musieť dôjsť k úprave rozpočtu, obe sumy sú nadhodnotené," potvrdzuje poverená vedúca daňového referátu a dopĺňa: "A musíme ešte urobiť vyhľadávaciu činnosť, lebo zdá sa nám, že prevádzkovatelia najmä nevýherných hracích prístrojov na svoje povinnosti zabudli."
Na magistráte totiž doteraz priznalo nevýherné hracie prístroje v meste iba 28 prevádzkovateľov (tí ich však môžu prevádzkovať desiatky), z čoho sa dá vyrátať potenciálny daňový príjem asi len 370-tisíc. Pritom v roku 2003 vybrali mestské časti na tejto dani spolu 665-tisíc. A predajné automaty zatiaľ prihlásilo na magistráte 58 prevádzkovateľov, z čoho vychádza daňový výnos okolo 730-tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári