odstrániť nadbytočný mozgovo-miechový mok, ktorý ovplyvňoval cirkuláciu krvi v mozgu a hrozilo jeho vážne poškodenie. Preto mu neurochirurg implantoval medzi kožu a lebku rezervoár na odsávanie nadbytočného moku spojený s postrannými mozgovými komorami trubičkou. Teraz bude možné v prípade potreby kedykoľvek odstrániť tekutinu z implantátu špeciálnou ihlou. Pri tomto postupe nehrozí pacientovi vážne riziko infekcie a nie je nevyhnutná ani jeho dlhodobá hospitalizácia.
"Dieťatko prišlo na svet koncom júla v trebišovskej nemocnici. Narodilo sa desať týždňov pred plánovaným ukončením gravidity a vážilo iba 1400 gramov. Po siedmich dňoch bolo kvôli zhoršenému zdravotnému stavu preložené do nášho perinatologického centra s podozrením, že problémy spôsobila nejaká infekcia. Krátko po prijatí sme však zistili, že ich príčinou je krvácanie do mozgu," hovorí prednosta Kliniky neonatológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Peter Krcho.
Vzniknutý krvný výron ovplyvnil vstrebávanie sa mozgovo-miechového moku, ktorý sa začal hromadiť v postranných mozgových komorách. Zväčšovali sa a negatívne ovplyvňovali činnosť mozgu. Ak by tento proces pokračoval, malo by to pre dieťatko fatálne následky. Spomalil by sa mozgový vývin a ostali by trvalé následky. Pokiaľ by sa problém zdravotnícky vôbec neriešil, dôsledkom by bol takzvaný hydrocefalus. Dieťa by malo obrovskú hlavičku a ťažko poškodený mozog. Tomuto sa operačným zákrokom predišlo, lekári však museli najprv starostlivo zvážiť, aká metóda prichádza u maličkého pacienta do úvahy.
"Možností riešenia bolo niekoľko. Napríklad sa môže nadbytočný mok z mozgových komôr odstraňovať ihlou cez neuzavretú fontanelu. Avšak u takéhoto malého pacienta by to predstavovalo veľké riziko. Z rovnakého dôvodu sme vylúčili aj ďalšie dve zo štyroch možných riešení a rozhodli sa implantovať pod kožu rezervoár na zachytávanie nadbytočného moku," vysvetľuje neurochirurg Tomáš Andráš, ktorý chlapčeka operoval.
Takáto operácia sa u takého malého novorodenca robila vôbec prvýkrát na Slovensku
Špeciálny implantát bolo potrebné doviezť z Veľkej Británie. Operácia prebehla bez akýchkoľvek problémov a dieťatko bude musieť byť v nemocnici hospitalizované iba do času, kým nedosiahne potrebnú hmotnosť 2200 gramov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári