bude rozhodovať na zasadnutí mestského zastupiteľstva 25. augusta. Medzi poslancami sa rozprúdila diskusia, jedni sú za všetkými desiatimi, ďalší pochybujú. Veď ide o majetok v hodnote 241 miliónov korún v lukratívnej lokalite, ktorý sa mestu pritrafí možno raz za sto rokov.
Ako sme už informovali, členovia mestskej rady dostali na stôl návrh dvoch fakúlt - Lekárskej z UPJŠ v Košiciach a Teologickej z Katolíckej univerzity v Ružomberku, aby im mesto kasárne i s pozemkami odpredalo za symbolickú korunu. Návrh predložil poslanec KDH a predseda komisie školstva Michal Čverčko, ktorý chce o takomto využití kasární presvedčiť väčšinu, no napríklad poslanec Peter Bajus z DS si myslí, že na taký lukratívny majetok by mesto mohlo vypísať verejnú súťaž.
"Som veľmi rád, že o ďalšom využití kasární prebieha výmena názorov, čo je prirodzené a veľmi prospešné. Považujem však za nevhodné a neférové uvažovať v tomto prípade o verejnej súťaži, nakoľko podmienky a najmä finančné možnosti vysokých škôl oproti firmám, ktoré by chceli objekty kasárni využiť komerčne, sa nedajú porovnávať. Prínos vzdelávania pre spoločnosť sa nedá vyčísliť," oponuje poslanec Martin Boritáš, poverený šéf najsilnejšieho klubu zastupiteľstva KDH-DS.
Poslanec Ján Frajt (Spoločný klub ľavice a Smeru) nezhadzuje projekt dvoch vysokých škôl zo stola, ale má mnoho otázok, zatiaľ bez odpovedí.
"Mesto Košice nemá v kompetencii vysoké, ale základné školy, na ktorých prevádzku a rekonštrukciu má neustále nedostatok finančných prostriedkov v rozpočte. Preto si myslím, že treba zvážiť, či sa má mesto starať o to, čo mu neprináleží, keď nemá dostatok peňazí ani na to, o čo sa zo zákona postarať musí," argumentuje Frajt.
Pripomína, že mesto má dlh vo výške viac ako jedna miliarda korún a bude ho splácať cca 15 rokov.
"Aj to je dôvod, prečo si myslím, že by sme mali konať uvážene a pozerať sa pritom aj na mestskú pokladňu, pretože za jej stav sme ako poslanci zodpovední. Majetok v hodnote 241 miliónov šmahom ruky odovzdať za korunu, to sa musí naozaj dobre premyslieť. Lebo ako sa hovorí, tu nejde o fazuľky, ale strategické rozhodnutie," dodáva Frajt.
Boritáš si naopak myslí, že ak ide o mládež, rozvoj vzdelania a duchovného obzoru mládeže, netreba hľadieť len na peniaze, ale celospoločenský prospech, ktoré rozhodnutie mesta so sebou prinesie.
"Kasárne dostalo mesto do majetku za korunu. Sú v žalostnom technickom stave, ich rekonštrukcia by stála niekoľko sto miliónov korún, ktoré mesto nemá. Tieto dve univerzity chcú podľa projektu pozháňať 250 miliónov korún na rekonštrukciu, ale aj výstavbu nových objektov a internátov z kapacitou 2500 miest, ktoré dnes v Košiciach chýbajú. Takže nedá sa hovoriť, že sa zbavujeme majetku v hodnote 241 miliónov len tak. Dávame ho mládeži, školstvu, pravdaže s poistkou v zmluve, že ak spomínané dve univerzity nebudú vedieť zabezpečiť peniaze a využívať objekty na výučbu a internáty, musia ho mestu ponúknuť na odpredaj za symbolickú korunu," oponuje Boritáš.
Poslanec Frajt nevie, prečo sa o kasárne uchádzajú len tieto dve univerzity, pretože pozná aj problém košickej Podnikovo-hospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity, ktorá je v súdnom spore o budovu a existuje reálna hrozba, že o ňu príde.
"Opýtal sa niekto z mesta aj iných vysokých škôl v meste, či by nemali záujem spolupodieľať sa na projekte univerzitného mestečka v areáli kasární? Vedia o takejto možnosti? Ako poslanca by ma tiež zaujímalo, či záujemcovia o kasárne nevlastnia množstvo iných budov, ktoré nevyužívajú, ale možno by pomohli mestu pri riešení niektorých problémov. Napríklad ekonomická univerzita má zatiaľ nevyužívaný objekt na Popradskej, z ktorého by mohli byť byty pre mladé rodiny. Ak by mala záujem o priestory v kasárňach a vedela by ponúknúť takúto protihodnotu, aby ani mesto nebolo úplne stratové, to by som považoval za optimálne riešenie. Bolo by preto dobré vedieť, ako sú na tom lekárska i teologická fakulta," hovorí Frajt, ktorý nechápe ani to, prečo sa rezort ministerstva školstva nezaujímal o kasárne, keď ich ministerstvo obrany najprv muselo ponúkať štátnym inštitúciam a až po ich odmietnutí prešli do majetku mesta.
Boritáš je naopak presvedčený o správnosti takého rozhodnutia, projekt považuje za verejnoprospešný a neodporúča kolegom poslancom robiť zbytočné prekážky pri jeho realizácií, aby sa Košice mohli hrdiť prívlastkom univerzitné mesto.
Argumenty PRE
- mesto to nič nestojí a pomôže univerzitám
- pribudnú internáty pre študentov
- školy sľubujú investovať stámilióny
- nebudú zákulisné lobingy a reči o úplatkoch, aké by boli, keby sa kasárne ponúkali firmám na komerčné využitie
- Košice získajú prívlastok univerzitné mesto
Argumenty PROTI
- nedostatok informácií o majetku dvoch fakúlt, aby sa nestalo, že zadĺžené mesto daruje majetok za korunu a ony budú predávať svoje iné objekty
- krátky čas na diskusiu, návrh prišiel na prázdninovú mestskú radu a hneď v auguste sa má o ňom hlasovať
- mesto s dlhom 1,3 miliardy by nemalo rozdávať majetky
- mesto nemá kompetenciu starať sa o vysoké školstvo a ak, malo by dostať aspoň nejakú protihodnotu
- nie je isté, či sa o kasárne dostali šancu zaujímať aj iné školy v meste
- vo verejnej súťaži by sa určite našli firmy, ktoré by mestu dobre zaplatili za predaj, či prenájom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári