Za vykladanie objemného odpadu
ku kontajnerom hrozia tisícové pokuty
Nepotrebné haraburdie
odneste do zberných dvorov
Zákon o odpadoch a tiež VZN mesta o komunálnomm odpade a drobnom stavebnom odpade hovoria, že objemný odpad je zakázané vykladať na zberné stanovištia, teda ku tzv. kuka nádobám a kontajnerom. Súčasne sa v spomínaných nariadeniach uvádza, že je povinnosťou objednávateľa - teda obce, v našom prípade Mesta Košice, zabezpečiť najmenej dvakrát do roka zber nadrozmerného a drobného stavebného odpadu.
"Túto povinnosť mesto plní a minimálne dvakrát ročne sú cez našu spoločnosť Kosit rozmiestnené v mestských častiach veľkokapacitné kontajnery. Býva to v období tzv. jarného a jesenného upratovania," voviedla nás do reality riaditeľka údržby komunikácií a odvozu odpadu spoločnosti Kosit, a. s. Ing. Kristína Priesterová. Na jar je to zväčša v období od konca marca do polovice mája, na jeseň v septembri-októbri. Vtedy Kosit rozmiestni kontajnery podľa požiadaviek mestských častí a mesta.
Kým mesto zákon o odpadov a VZN mesta dodržiava, horšie je to s občanmi. Tí literu zákona nedodržiavajú aj napriek tomu, že im za to hrozí pokuta až 5000 korún, v prípade nadmerného znečistenie (napr. motorovým olejom) až 20 tisíc Sk. Stačí sa najmä po víkende pozrieť, čo všetko pod rúškom tmy ku kontajnerom umiestnia. Od takmer celých kuchynských liniek, ktoré už doslúžili, cez televízory, chladničky, po stavebnú suť, zničené gauče a bytové jadrá je tam naozaj všetko. "Hoci niečo odtiaľ odnesú ´separátori´, ktorí najmä kovové veci poodnášajú do zberní druhotných surovín a niečo z ostatku im poslúži na vytvorenie vlastného domova, mnohé vecí pri smetných nádobách ostanú."
Hoci je zakázané ich ku kontajnerom vykladať, deje sa to. Aby sa okolie čo najmenej znečisťovalo, pretože sa hovorí, že malá kopa pýta väčšiu, sporadicky robí Kosit odvoz tohto nadrozmerného odpadu aj mimo spomínaného jarného a jesenného upratovania. "Do konca minulého roku bol vypracovaný aj harmonogram, kedy, v ktorý deň a z ktorej mestskej časti, sa odvážal. Teraz už niečo také neplatí. Mesto Košice má však snahu zabezpečiť obyvateľom kvalitné životné prostredie, a preto nás žiada o odvozy aj mimo spomínaných dohodnutých termínov, teda jarného a jesenného. My to rešpektujeme a nadrozmerné veci odvážame," doplnila K. Priesterová.
Najsprávnejšie by bolo, že nepotrebné veci, ktorých sme sa nezbavili v rámci jarného a jesenného upratovania, by sme odviezli do zberných dvorov. Kosit prevádzkuje pre bežných občanov dva dvory - jeden je na Jesenského ulici 4 a druhý Pri bitúnku 11. Bezplatne sa tam dá doviezť úplne všetko - starý nábytok, chladnička, televízor, počítač, obaly od farieb, staré okná, výplne dverí, obkladačky, omietka, starý papier, autobatérie. Pri stavebnej suti by však odpad nemal presiahnuť jednu tonu. Tretí zberný dvor je v areáli spaľovne, no ten je určený pre podnikateľov a firmy. Za poplatok tam môžu odovzdať väčší počet pneumatík a autobatérií, hlavne z nákladných vozidiel.
"Napriek tomu, že mesto pôvodne nemalo zámer rozmiestniť veľkokapacitné kontajnery k záhradkárskym lokalitám, sú tam, a aj tie sa pravidelne vyprázdňujú," uviedla ešte K. Priesterová. Elektronický šrot, počítače, televízory, chladničky a podobné veci Kosit v zberných dvoroch zhromažďuje. Odtiaľ sa vozia na konečné zhodnotenie autorizovaným výkupcom, napríklad V.O.D.S. "Po 13. auguste, by sme v tejto oblasti, teda pri chladničkách, televízoroch, práčkach a ďalších elektrospotrebičoch, mohli zaznamenať úbytok. Zákon, ktorý začne platiť, ukladá totiž predajcovi, že pri kúpe nového spotrebiča starý by mali od zákazníka zobrať. Ako to bude konkrétnejšie vyzerať, ukáže najbližšie obdobie," dodala K. Priesterová.
Nech je tak či tak, najmä zberné dvory by občania mali určite viac využívať. Mať pri kontajneroch malé "obývačky alebo spálne" nie je ani estetické, ani príjemné.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Mestský kapitán Polinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári