Najviac letia eurá, české koruny a maďarské forinty
Čas prázdnin, dovoleniek a oddychu sa prehupol do druhej polovice. Podľa farby pokožky ľudí, ktorých vídame v uliciach, sa dá pomerne ľahko odhadnúť, kde mnohí už strávili voľné dni. A tiež, kde ich mnohí ešte iba prežijú. Ani v jednej zo zmenární, ktoré sme tento týždeň námatkovo navštívili, totiž nebolo prázdno. Všade sa čakalo v rade. Počas "previerky" sme sa snažili zistiť, akú menu si v nich možno kúpiť a v akých cenových reláciach sa kurz pohybuje.
Zastavili sme sa v zmenárňach v obchodnom centre Dargov, v predajni Tabaku, v Istrobanke i Tatrabanke na Hlavnej ulici (pri Slovane), priamo v hoteli Slovan, v Istrobanke na Mlynskej, v Tescu, v Slovenskej sporiteľni i Unibanke na Hlavnej. Deväť zmenární je počet, ktorý by už mohol poskytnúť aký-taký obraz o momentálnej situácii v nákupe a predaji zahraničnej meny.
Ako prvé sme porovnávali EURO. Jeho cena sa pohybovala pri nákupe od 36,41 do 38,65 Sk, pri predaji od 36,89 po 39,93 Sk. Za nákup amerického dolár boli ceny v rozpätí od 30 do 31,70 Sk, pri predaji od 30,40 do 32,90 Sk. Kto potrebuje britské libry, ich cena sa pri nákupe pohybovala od 52,33 po 55,20 Sk a pri predaji od 53,03 do 57,87 Sk. Rozdiely, aj keď minimálne, sme zistili aj pri českých korunách (nákup sa pohyboval od 1,20 do 1,27 Sk a predaj od 1,29 do 1,32 Sk). Podobne drobné rozdiely, ale predsa, "vyskočili" pri maďarských forintoch a u poľského zlotého.
Ako sme sa vo viacerých zmenárňach dozvedeli, najväčší záujem je o eurá, české koruny a maďarské forinty. Zaujímavosťou, ale určite aj dôkazom, že Slovensko sa otvára svetu a svet Slovensku, bolo zistenie, že takmer v každej banke sa dajú kúpiť i meny štátov ako sú Švédsko, Nórsko, Dánsko, niekde aj Austrálie, Švajčiarska a Japonska.
Hoci sú cenové rozdiely v predávaných menách a v zmenárňach vcelku malé, kto nechce prerobiť, ale čo najvýhodnejšie nakúpiť, nemal by skončiť v prvej, do ktorej vkročí. Najprv si treba urobiť malý prieskum.
Podobná "prechádzka" akú sme absolvovali my, čaká aj na toho, dosť chce získať chorvátske kuny. I keď Slováci Jadranské more považujú tak trochu za svoje, veď tam každé leto trávia tisícky slovenských návštevníkov, s nákupom tejto meny v Košiciach to nie je úplne najpriaznivejšie. Z nami navštívených ich mali len v zmenárňach v Dargove, v Tabaku a v Tescu. V renomovaných bankách, až na Unibanku, ich neponúkali.
Kto by to s odhadom prehnal a zobral si na dovolenku viac ako minie, nie je problém ostatok valút vrátiť. Nie však mince, tie treba v cudzine rozhodne minúť, ale len papierové bankovky. Možnosť výkupu zmenárne ponúkajú. Pravda, s rizikom, že pri spätnom odpredaji treba rátať s istou stratou. Za takto vrátené peniaze dostaneme menej, ako sme zaplatili pri ich kúpe.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Mestský kapitán Polinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári