v jeho zariadení 19 detí, ktoré mali byť už dávno v detskom domove.
"Každé takéto zariadenie, ktoré je určené na výkon ústavnej výchovy, musí mať v zmysle platnej legislatívy schválený prevádzkový poriadok. V rámci neho máme nariadenú kapacitu 62 detí. Sme však stále plní. V priebehu posledných dvoch mesiacov pred koncom školského roka sme museli oznamovať úradom práce a sociálnych vecí, že nie sme schopní realizovať ich požiadavky z dôvodu preplnenosti zariadenia. Ako dôvod sme uvádzali, že nemôžeme umiestniť deti na výkon do ďalších zariadení, pretože niet miesta," vysvetľuje riaditeľ Diagnostického centra pre deti Mgr. Jozef Kuzma.
Ako dodal, išlo prevažne o deti, ktoré sú v starostlivosti zo sociálnych príčin, a ktorým bola nariadená ústavná výchova v zmysle zákona o rodine.
"Ide o deti, ktoré majú byť umiestnené do detských domovov. Všetky detské domovy nám zasielajú každý mesiac výkaz naplnenosti a ukazuje sa, že všetky sú plné. Momentálne máme 19 detí, ktoré sú u nás už skoro rok. Jednoducho ich nemôžeme umiestniť, pretože miesta v detských domovoch nie sú. Ide o veľké súrodenecké skupiny, a keďže sa snažíme zachovať súrodenecké väzby, nie je možné ich rozdeliť," uviedol J. Kuzma a na otázku, čo teda s deťmi bude, odvetil, že sa hľadá riešenie. "Komunikujeme s Územným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, teda zriaďovateľom detských domovov v Košickom kraji, aby sa našla nejaká cesta rozšírenia kapacity v detských domovoch. U nás by deti v rámci diagnostického procesu mali byť podľa vyhlášky 6 až 8 týždňov. Pri našom zariadení máme zriadené rôzne typy škôl. Je tu základná škola, osobitná i materská škôlka. Sme však špecifikum, lebo máme zriadené diagnostické triedy. Spomínaný čas je teda stanovený preto, aby sa stihlo dieťa diagnostikovať, aby sme zistili úroveň vedomostí, zručností a návykov. Následne rozhodujeme o tom, že či by malo byť dieťa vzdelávané, v akej triede a v akom zariadení. My však nemôžeme poskytnúť v rámci nášho vzdelávania tie možnosti obsahu učiva ako v bežnej škole."
Deti sú teda diagnostikované, nemajú kam ísť, a tak sa v centre realizuje ich ústavná výchova. Hoci tam nemajú čo robiť. "My im vyššiu kvalitu vzdelávania nemôžeme poskytnúť. Rozvrh síce máme postavený podľa učebných plánov, ale nemôžeme im dať ten objem učiva, ktorý by dostali v systéme bežného vzdelávania. Okrem toho nevydávame ani vysvedčenia, a preto musíme žiadať kmeňovú školu, kde chodilo dieťa predtým, aby im ich na základe známok, ktoré im pošleme, vypísali."
Nie je to však hazard so vzdelaním detí, ktoré už aj tak stihol neradostný osud? "Je to hazard, lebo sa im nedostáva kvality a objemu učiva, ktoré by mali dostávať. Snahy o vyriešenie tejto problematiky sa vlečú už dlhší čas. Vykonávacia vyhláška je však ešte z roku 1981, zákon je z roku 1993. Bolo veľa stretnutí na rôznych úrovniach, ale nič sa nevyriešilo. Doplácajú na to tie deti. Riešenie by bolo, keby deti v detských domovoch či zariadeniach na výkon ústavnej výchovy neboli až do 18 rokov. Tie deti by sa tam mali dávať len na obdobie, kým sa neusporiadajú pomery v rodine, a malo by sa hľadať riešenie, aby dieťa dostal do starostlivosti niekto iný. Nemôže byť nariadená ústavná výchova dieťaťu, ktoré dovŕšilo napr. tri roky, ide do detského domova a zostane tam do 18 rokov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári