vstať a opustiť pohodlie svojho bytu. Máte pocit, akoby ste sa plazili pri zemi. Akosi viac zívate a nechce sa vám absolútne nič. Tieto a podobné javy zvykneme ospravedlňovať syndrómom zlého počasia. Jestvuje vôbec niečo podobné? Opýtali sme sa psychologičky Danice Caisovej (na snímke). Vplýva na našu psychiku zlé počasie?
"Isteže. Zlé počasie sa môže prejavovať najmä nesústredenosťou, malátnosťou. Všetko so všetkým súvisí. Keď je takéto zlé počasie, obyčajne je aj nízky barometrický tlak. A ten sa potom prenáša aj na ľudí. Čiže aj ľudia, ktorí trpia telesnými chorobami, reumatici či astmatici pociťujú zhoršenie. A zvýrazňujú sa aj psychické poruchy a ťažkosti. U zdravých to môže vyvolať rôzne stavy. Od agresivity až po celkový diskomfort. Nemusí to však byť na tej úrovni, že sa úplne zmeníte, ale cítite sa horšie," hovorí Danica Caisová.
Keď však iba dva-tri dni prší, nemôže to u zdravého človeka vyvolať depresiu. Ale môže ho to poriadne rozladiť. "Môže to byť aj tým, že má ísť von niečo vybaviť, odkladá to, lebo stále čaká, že prestane pršať a potom je nervózny, že nič nevybavil. Záleží aj, kedy je takéto počasie. V novembri nám nemusí natoľko vadiť. Ale ak je to v období, keď očakávate leto, v auguste, chcete chodiť na plaváreň, vybrali ste si dovolenku a dva týždne voľna a chcete si ich užiť, to vyvolá zlosť," tvrdí Caisová.
V daždivých dňoch akoby agresivita niektorých ľudí stúpala. Napríklad v dopravných prostriedkoch. Teda na miestach, kde sa môže stretnúť viacero takýchto ľudí. Aj v rodine môžu hroziť hádky. A dôvod? "Vždy máme nejaké očakávania. V auguste čakáme pekné počasie, chceme si vychutnať posledné pekné letné dni. Jesenné depresie sa začínajú prejavovať už na konci augusta. Jarné už v predjarí. Každý teplý deň teda vítame. No v takomto počasí si môžete užívať skôr len zlosti," konštatuje Danica Caisová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári