sú určené na protipovodňové opatrenia v obci, voda z miestneho Ťahanovského potoka totiž pri vytrvalejších dažďoch a prípadnom rozvodnení môže ohroziť príbytky Ťahanovčanov. V prvom rade by boli postihnuté domy v okolí križovatky ulíc Jazvečia a Brusnicová.
Starostu MČ Jána Farkaša sme sa opýtali, kedy začnú s realizáciou protipovodňových opatrení, v čom budú spočívať a či spomínaných 900 000 Sk postačí na ich realizáciu.
"S prácami sme už začali," uviedol J. Farkaš. "Financujeme ich však z peňazí zo sociálneho fondu, ide o čiastku 827 000 korún. Poslancami schválených 900-tisíc by malo pokryť vypracovanie projektu úpravy vodného toku a časť prác. Tie budú spočívať v prehĺbení koryta dlhého dva kilometre, spevnení brehov, prípadne vytvorení akýchsi zásekov, podobných tým, aké plánujú robiť vo Vysokých Tatrách. Týmito hrádzami chceme zmierniť v asi kilometrovom úseku najmä silný prúd vody, pritekajúcej do koryta z lesa, ležiaceho na území Sídliska Ťahanovce. To však musíme ešte prerokovať so starostom tejto susednej mestskej časti. Môžem však potvrdiť, že v prípade rozvodnenia jarku sú naozaj najviac ohrozené domy na Jazvečej a Brusnicovej."
Protipovodňové opatrenia začali Ťahanovčania odstraňovaním nánosov v koryte, na základe projektu spracovaného Slovenským vodohospodárskym podnikom. Podľa tohto plánu by ale na celkové práce potrebovali 3,7 milióna Sk, ktoré však MČ nemá. Nehovoriac o tom, že by išlo iba o najnutnejšie úpravy. Ak by vedenie miestneho úradu chcelo urobiť Ťahanovský jarok úplne bezpečným, podľa ich prepočtov by potrebovali viac ako 20 miliónov korún. Podľa J. Farkaša, finančne by mohlo prispieť napríklad ministerstvo životného prostredia, ale mestská časť nemôže požiadať o peniaze, lebo nie je správcom toku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári