Korzár logo Korzár Košice

Starnutiu panelákov sa dá predísť

Košice - Bytové domy v meste postupne starnú. Vlastníci bytov dávajú väčší dôraz na stavebné a udržiavacie práce v bytoch a pritom si neuvedomujú, že

v prvom rade si to žiada fasáda. Poveternostnými vplyvmi sa narúša farebnosť, ale aj vrstva omietky, čo je viditeľné na prvý pohľad. Po odhalení obvodovej steny, prevažne panelov z pórobetónu, sa následne začína korózia nosnej konštrukcie panelov a spojov a objavujú sa trhliny. Pri rozsiahlom narušení môže dôjsť k vážnym poruchám stavby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V meste je mnoho pozitívnych príkladov, kde spoločenstvám vlastníkov bytov záleží na vzhľade objektu a pri úprave obvodového plášťa chcú dosiahnuť viac. Zateplia ho a farebne upravia. Vtedy je možnosť architektonicky upraviť celý dom. Napríklad uzatvoriť loggie systémom dodatočného zasklenia, čím sa vytvoria zimné záhrady, pričleniť loggie k bytu ako obytný priestor a podobne. Tak to urobili napríklad vlastníci na Fibichovej ulici, kde sa obyvatelia dohodli a objekt sa robil ako celok," uviedla Ing. arch. Petronela Királyová (na snímke) z Útvaru hlavného architekta.

SkryťVypnúť reklamu

Takýchto obytných domov je v meste viac, ale stále je to málo. Zatepľovať iba časť fasády, prípadne len jednu stenu, nemá význam. Úniku tepla to nezabráni. Mnohí vlastníci bytov sú presvedčení, že môžu stavebnými úpravami zasahovať aj do fasády. Uzatvárajú si loggie, montujú rôzne prestrešenia, vymieňajú okná za okná iného členenia a farebnosti alebo farebne upravujú iba časť fasády pred svojím bytom.

"Vlastník bytu nie je vlastníkom fasády, iba spoluvlastníkom, čo má vymedzené aj v zmluve o prevode bytu do osobného vlastníctva. Spoločným vlastníctvom sú aj nosné konštrukcie a všetky stúpačky inžinierskych sietí. Každá zmena podlieha súhlasu spoločenstva vlastníkov bytov. Pri zásahu do nosnej konštrukcie a fasády je potrebné stavebné povolenie. ÚHA sa vyjadruje k navrhovaným úpravám ako odborný orgán, či je zmena architektonickým prínosom alebo nie. Vždy je dobré, keď sa všetci dohodnú a úpravy sa robia spoločne, čo sa nie vždy darí docieliť," upozorňuje architektka.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovším hitom je uzatváranie logií plastovými roletami, drevenými a plastovými oknami. Na fasáde sa vytvára nový architektonický prvok, ktorý narušuje pôvodný vzhľad a kompozíciu budovy. Rámová konštrukcia z plastových profilov z architektonického ani konštrukčného hľadiska nedosahuje požadované parametre. Sú nevhodné, preto s nimi ÚHA nesúhlasí.

Každá úprava bytového domu si vyžaduje nemálo finančných prostriedkov. Povinnosťou vlastníkov je starať sa o spoločný majetok tak, aby neznehodnocovali architektúru mesta a neohrozovali okolie. Je veľa takých domov, ktoré si vyžadujú nutnú rekonštrukciu, mnohé z nich vykazujú statické poruchy, na ktoré je možné žiadať finančné prostriedky z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja či eurofondov. Pri ich odstraňovaní je možné dom aj zatepliť. Vlastníci by si mali uvedomiť, že neskôr ich oprava fasády bude stáť omnoho viac. Okrem štátnych dotácií prichádzajú s novými produktmi na opravy a zateplenie aj komerčné banky s výhodnými úrokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Sú spoločenstvá, ktoré túto možnosť využili. Postupovali tak na Fibichovej, Raketovej, Stierovej, Titogradskej, Považskej, Vojenskej, Karpatskej, Južnej triede, Jantárovej, Michalovskej, Janigovej a iných. Pripravujú sa aj ďalšie. Pri zmene farebnosti fasád platia tiež určité pravidlá. Prihliada sa na to, aby objekty v jednom obytnom súbore boli farebne zladené. Určite sa nedá postupovať tak, ako vlastník na Jesennej ulici, ktorý urobil novú fasádu len v rozmedzí svojho bytu. Také trendy sa objavujú aj na sídliskách. Stále však platí, že vlastník nemá len práva, ale aj povinnosti a nemôže svojvoľne zasahovať do konštrukcie a fasády bytového domu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu