predstavuje podnikateľ z Levoče Jozef Tomiček (na snímke).
Do dôchodku má ešte ďaleko. Aby to bolo, ako sa povie, pravé orechové, už teraz sa rozhodol pre kúpu 200-ročnej drevenice v obci Vyšné Repaše v okrese Levoča. V pláne mal menšiu rekonštrukciu, potom by nasledovalo zútulnenie domčeka sťaby z rozprávky. Potiaľ siahali plány pána Tomičeka. Všetko sa však zvrtlo iným smerom a dnes stavia navlas rovnakú drevenicu ako naše predchádzajúce generácie.
"Bohužiaľ, drevenica, ktorú som kúpil, bola v zlom stave. Drevo bolo zhnité. Som rodák zo Zamaguria a dodnes udržiavam kamarátske vzťahy s mojimi bývalými spolužiakmi. S jedným z nich, s odborníkom tesárom Jozefom Frakovským, som sa spojil a požiadal ho o odborné stanovisko. Ten mi povedal stručne a jasne - z drevenice nič nebude, musím ju zbúrať," popisuje J. Tomiček, s akým problémom sa stretol pri realizácií svojho sna.
Verdikt teda bol jasný, podnikateľ zo Spiša sa však rozhodol nevzdať svojho sna a postaviť si drevenicu novú. "Pôvodná drevenica je v Zozname kultúrnych národných pamiatok SR. Čiže všetko som musel konzultovať s pamiatkármi. Búrať som mohol, ale pod podmienkou, že postavím navlas rovnakú drevenicu," približuje J. Tomiček.
Ako vyplýva z rozhovoru s ním, partia jeho bývalých spolužiakov, piati Gorali, postavili drevenicu za neuveriteľných 17 dní. "O Vyšných Repašoch je známe, že to je kráľovstvo smrekov. Z červeného smreka bola postavená pôvodná drevenica. Novú sme postavili zo smreka obyčajného. Pri stavbe sme nepoužili ani jeden klinec, až pri konštrukcii strechy. Drevenica sa stavia tak, že na jednotlivých kusoch dreva sa urobia zárezy šikmo, vzniknú, ako sa po goralsky povie, vengle. Tie sa vkladajú do seba," popisuje majiteľ drevenice. Dôležité je aj špárovanie. Napríklad J. Tomiček pol dňa špároval 7 metrov a pritom použil 35 metrov špeciálneho textilného materiálu.
Tomičeka čaká na drevenici ešte kopec práce, základ je však už hotový. Vo vnútri budú dve izby, kuchyňa a takzvaná hosťovská izba. Prirodzenou súčasťou bude v kuchyni kachľová pec a v izbe kozub. Podkrovné priestory budú slúžiť ako spálne. Majiteľ drevenice priznal, že kvôli realizácií plánu poriadne hlboko siahol do vrecka. Podľa neho to však stojí za to, hlavne keď si je človek vedomý, že si plní svoj sen.
"Priznajme si, v súčasnosti, aj keď je technika na výslní, takmer každý sa vracia ku prírodným materiálom. A čo je prirodzenejšia súčasť nášho života ako drevo? Odskúšali ho už generácie pred nami. Bombarduje nás reklama z každej strany a výrobcovia nám ručia, že práve ich materiál vydrží tisíce rokov, pričom to nemajú odskúšané," vysvetľuje J. Tomiček, prečo sa rozhodol v časoch betónu staviť na drevo.
Drevenica vo Vyšných Repašoch - to je ručná práca, bez použitia malty a piesku a dokonca aj klincov. Partia Goralov potrebovala iba pílky, drevo a svoju zručnosť. Zaobišlo sa to dokonca aj bez vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári