hradu, spojená s vystúpeniami historického šermu, upálenie čarodejnice a príležitosť uvidieť verné kópie poľských korunovačných klenotov boli správnou pozvánkou za putovaním históriou.
Najviac lákali návštevníkov práve repliky korunovačných klenotov. Historik Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni Miroslav Števík vzal na seba dobový šat a úlohu Jerzyho Sebastiana Ľubomirskeho, ktorý ich ukryl počas poľsko-švédskej vojny na šesť rokov práve na hrade Ľubovňa.
"Až na teplo som sa v úlohe kniežaťa Ľubomírskeho cítil dobre. Táto postava bola v dejinách veľmi zaujímavá, jeho osud bol veľmi pohnutý. S kráľom, ktorému pomáhal, s Jánom Kazimírom, sa počas svojho života dostal do veľkého sporu, ale tak to už v živote aj v dejinách chodí," uviedol na margo svojej hereckej postavy Števík. Na otázku, či by si to s kniežaťom nevymenil, odpovedal, že by nechcel žiť v inom, než súčasnom období. "Určite je veľmi zaujímavé, ak sa historik zaoberá históriou a potom si môže niektorú dejinnú postavu aj zahrať, zvlášť na hrade Ľubovňa. Keďže som sa snažil vžiť do role svojej postavy, okrem bežného štúdia histórie som si niečo bližšie o nej aj pozisťoval," dodal Števík.
Diváci historického predstavenia sa dozvedeli viac o osude poľských korunovačných klenotov. Zažili veľkolepý príchod Ľubomírskeho na koni, tak ako ich predkovia pred 350 rokmi, kedy ich prišiel na hrad ukryť. Dvorana uložila poľské kráľovské insígnie k jeho nohám, zatiaľ čo skupiny historického šermu predviedli svoje umenie v turnajoch. Zápasili rôznymi zbraňami, návštevníci uvideli aj odveký súboj Dobra a Zla v podaní Spoločnosti priateľov histórie a historického šermu Rádu svätého Michala zo Starej Ľubovne. Skupina Locus predviedla historickú popravu, v sobotu si obecenstvo mohlo zgustnúť na upálení čarodejnice. Výsluch bosorky, ktorý jej koncu na horiacej hranici predchádzal, pobavil aj súčasníkov popretkávaním slovných potýčok prítomnosti s faktami minulosti.
"Dnešné podujatie bolo ako každé na tomto hrade - krásne. Obdivujem mladých ľudí, ktorí sa venujú historickému šermu aj dobovým tradíciám," netajila nadšenie z predstavenia europoslankyňa Zita Pleštinská a zároveň starostka neďalekej obce Chmeľnica. Najviac ju pobavil sprievod, v ktorom uvidela svojho priateľa-historika na koni a navyše v úlohe herca.
S jej nadšením z podujatia súhlasili aj ostatní. "Je tu krásne. Sme radi, že aj Slováci si vedia uctiť poľské klenoty a nerobia národnostné rozdiely. Najmä ak ide o spoločné dejiny," prezradila nám poľská turistka z Noweho Sacza.
S ohlasom na podujatie boli spokojní aj organizátori podujatia Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. "Návštevnosť bola taká akurát, sme radi, že ľudí história hradu a s ním spojených udalostí zaujíma. Bola veľká horúčava a preto si myslím, že aj tí, ktorí sa šli okúpať miesto návštevy hradu, urobili dobre. Klenoty im neujdú, môžu si ich pozrieť do konca septembra," uviedol správca hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík.
Na hrade sa stretli aj rôzni remeselníci, najviac pútali pozornosť výrobcovia plechových kravských a ovčích zvoncov z Oravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári