uskutočnilo na nádvorí bývalej VLA.
Vyradeniu predchádzal prelet troch albatrosov, pričom v horúcom počasí to nemali nastúpení vojaci jednoduché. Lekári mali čo robiť, pretože asi desiatim ľuďom prišlo nevoľno. "Absolventi oboch škôl sa vyradzovali spolu aj preto, že jednotky sú počtami malé. Chceme však pripraviť špičkových špecialistov. Systém je nastavený tak, že sa upúšťa od tradičného vzdelávania, kedy sa prijímali aj neplnoletí ľudia. Teraz vstupujú do armády po vlastnom uvážení a pripravujú sa na výkon povolania v určitých etapách. Výhodou je, že ak sa niektorí absolventi rozhodnú odísť, nemajú problém. Kto ostane je vzdelávaný a je postupne povyšovaný do ďalších funkcií. Každý si môže zvážiť, kedy už nechcwe svoju kariéru budovať," povedal nám veliteľ Odbornej výcvikovej školy letectva Košice pplk. Ing. Jaroslav Fignár.
Ako dodal, celkovo vyradili 48 absolventov, z toho pätnásť z Odbornej výcvikovej školy letectva Košice a zvyšok z Odbornej školy protivzdušnej obrany komunikačných a informačných systémov na Mokradi.
Absolventi však ešte predtým museli absolvovať náročný výcvik, ktorý nezvládne každý... "Skutočne, je to ťažké. Výcvik obnáša okrem hlbokej teoretickej prípravy aj fyzickú a psychickú prípravu. Ukazuje sa, že práve fyzicky mnohí nestačia a odchádzajú. Potrebujeme však ľudí, ktorí záťaž zvládnu, preto nemôže prejsť každý."
Vyradenia sa zúčastnili ľudia, ktorí sa prihlásili do profesionálnej armády v niektorom z regrutačných stredísk. Po absolvovaní základného výcviku sú odosielaní do Odborných výcvikových škôl. "Základný výcvik z nich urobí len vojakov a ďalšie vzdelávanie je už určené na určité špecializácie. Treba však priznať, že vplyvom tlaku sociálnej situácie a nezamestnanosti na východnom Slovensku sa hlási do armády veľa ľudí. Regrutačné strediská nemajú problém s náborom nováčikov. Platy na východe sú iné než v západnej časti krajiny. Táto situácia mladých ľudí tlačí k tomu, aby do armády vstúpili. Niektorí ostanú, iní sa len vzdelajú, nájdu si iné zamestnanie a idú ďalej. Sú však aj ľudia ktorí vstúpili do armády s tým, že mali skreslené predstavy o výcviku. Považovali to za jednoduché, táto služba však je veľmi náročná. Na základe toho odchádzajú."
Počas vyradenia bolo v jednotkách nastúpených na nádvorí bývalej Vojenskej leteckej akadémie aj veľa žien. "Je ich čoraz viac. Profesionalizácia v armáde by mala v tomto smere dosiahnuť úroveň asi desiatich percent pričom momentálne v nej pôsobia len asi tri percentá. Ženy majú veľkú perspektívu pretože niektoré danosti ženského organizmu sú predurčené na vysokú hlavne psychickú záťaž. Na určitých postoch kde je konfigurácia myslenia a schopností žien je lepšie využiteľná."
Aj napriek tomu, že počas vyraďovania absolventov bolo veľmi horúco a niektorí vojaci kolabovali, slávnostné prejavy neprerušili. "Keďže išlo o súbeh vyradenia dvoch škôl, museli sme začať až pred obedom. Bolo síce horúco a tvrdé podmienky, ale mali sme zabezpečenú lekársku starostlivosť. Vojaci by to mali zniesť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári