nedodržiavanie totiž môže mať aj veľmi nepríjemné následky - zlyhanie organizmu, kolapsy.
"Telo obsahuje 60 percent vody, ktorá sa v tele neustále vymieňa a je potrebná pre správne fungovanie orgánov a organizmu," hovorí internista MUDr. Marián Palinský.
Voda v našom tele rozpúšťa látky, ktoré prijímame a stará sa i o vylučovanie splodín metabolizmu z organizmu.
"Keďže sa so spálenými látkami z tela vylučuje, musíme jej objem v tele neustále obnovovať."
Koľko litrov má denne človek vypiť, záleží od viacerých okolností.
"Nie je na to štandardný predpis. Závisí to od toho, koľko človek vypotí, vydýcha a koľko odíde stolicou a močom."
Zvykne sa však vravieť, že dospelý človek by mal denne prijať okolo 2 litrov vody a nemal by čakať na pocit smädu. Ten je totiž najmä vo vyššom veku často oslabený.
"Keď ľudia prestávajú prijímať dostatočné množstvo vody, otupuje sa pocit smädu a dochádza k zahusťovaniu organizmu a komplikáciám."
S tekutinami by sme deň mali už začínať.
"Dobré je už ráno vypiť pol litra vody a počas dňa dopĺňať tekutiny buď vodou, minerálkou alebo slabým čajom."
Nevhodná na dopĺňanie tekutín je káva, ktorá je močopudná a spôsobuje pravý opak - z tela vodu odplavuje.
Dobrým zdrojom vody je aj ovocie a zelenina - predovšetkým rastúca v našich podmienkach, napr. jablká, hrušky, egreše a pod. V lete by sme mali jesť aj viac polievok a na pláž či kúpalisko nikdy nechoďte bez fľašky mierne vychladenej vody.
"Letné horúčavy nemajú priamy dopad na vyšší výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Úvahy o vyššom výskyte infarktov, porúch srdcového rytmu event. iných srdcových ochorení v súvislosti s vyššou teplotou ovzdušia sa nepotvrdili a takúto skúsenosť nemáme ani na našom pracovisku," uviedol primár kardiologického oddelenia VÚSCH Košice MUDr. Martin Studenčan, PhD.
Hlavným nebezpečím letných horúčav je úpal a prehriatie organizmu.
Úpal súvisí s priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu, prejaví sa bolesťou hlavy, horúčkou, nevoľnosťou, nechutenstvom, zvracaním. Prevenciou je vhodná pokrývka hlavy. "Prehriatie organizmu býva taktiež spojené s horúčkou, celkovou vyčerpanosťou, dezorientáciou, v krajnom prípade svalovými kŕčami. Pri úpale aj prehriatí je v rámci prevencie aj
liečby najdôležitejší dostatok tekutín. Pacienta treba umiestniť v chladnejšom prostredí, podávať lieky proti bolesti a horúčke (napr. Anopyrin). V ťažších prípadoch je nutná lekárska pomoc," upozorňuje MUDr. Studenčan.
Autor: ato/ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári