zamknutého plexisklového boxu na košickom letisku. Ide o predmety, ktoré si so sebou nemôžete preniesť v príručnej batožine do lietadla. Poniektorí pasažieri ešte stále zabúdajú, alebo nechcú vedieť, že napríklad taká vecička ako pilník na palubu z bezpečnostných dôvodov nepatrí.
Zoznam zakázaných vecí a nebezpečných látok, ktoré si so sebou nemôžete zobrať obsahuje takmer tristo položiek. Visí pri vstupe do vyhradených priestorv zóny letiskovej kontroly a sú v ňom uvedené aj predmety, ktoré absolútne nemôžete prevážať ani v podanej batožine. Medzi takéto patria napríklad aj malé propánbutánové variče, horľavé látky, chemikálie, jedovaté látky, alebo aj náplne do zipo zapaľovačov. "Stalo sa napríklad, že si jeden hokejista chcel so sebou na palubu zobrať aj korčule. Nechcel si ich dať do podanej batožiny, lebo tvrdil, že sú veľmi drahé a môžu sa cestou stratiť. Také niečo je však zakázané," prezradil Jaroslav Rusnák, vedúci oddelenia bezpečnostnej kontroly košického letiska.
V skrinke sme okrem kuriozít, ako je napríklad replika keltského noža, objavili dokonca plastovú detskú pištoľ. "Musel ju tam dať chlapec, ktorého rodičia si zrejme neuvedomili, že takéto hračky patria do podanej a nie príručnej batožiny. Už som musel riešiť aj taký prípad, keď si dieťa nechcelo dať z ruky plyšového medvedíka, ktorý musel prejsť cez röntgenovú kontrolu. Plyšové hračky môžu byť úkrytom pre hocičo a musia sa podrobiť kontrole," hovorí vedúci zmeny Dušan Oceliak.
Zhabané predmety však majiteľom nevrátia. "Boli aj takí, ktorí o dva týždne po prílete z dovolenky prišli k nám hľadať manikúrové nožničky, alebo dokonca kuchynský nožík. My však tieto predmety neevidujeme, bolo by to technicky nemožné," zdôrazňuje Dušan oceliak.
Aj zoznam zakázaných predmetov upozorňuje, že budú na bezpečnostnej kontrole bez náhrady zabavené.
"Zaujímavé je, že omnoho disciplinovanejší sú pasažieri z krajín, ktoré už postihli teroristické útoky. Títo vo väčšine rešpektujú bez výhrad pokyny bezpečnostnej kontroly. Narážame skôr na našich ľudí, ktorí aj trebárs často cestujú do týchto krajín, a stretávajú sa určite s prísnejšími opatreniami, napríklad v Holandsku, Anglicku, USA, ale napriek tomu sa nás snažia presvedčiť, že vo svete to nie je také prísne ako na našom letisku. My však poznáme úplne inú prax," dodáva Jaroslav Rusnák.
Podobné schránky na zakázané predmety nájdete aj na iných európskych letiskách. V Košiciach fungujú od apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári