poštových holubov. Eduard tak prežil detstvo v spoločnosti týchto krásne sa lesknúcich vtákov a rád pri nich trávil chvíle voľna. Mal však aj iné záľuby a jeho cesta k holubiarstvu nebola jednoznačná. "Ako správnemu chlapcovi mi učaroval futbal a tak som na ihriskách trávil veľa voľného času," hovorí.
Na križovatku svojich záľub sa dostal v roku 1991. Po otcovej smrti zavesil kopačky na klinec a rozhodol sa pokračovať v otcovej záľube. Hrkútajúce vtáky mu definitívne prirástli k srdcu. "Mal som určité skúsenosti, ktoré som získal od otca, nepovažoval som ich však za dostačujúce. Preto som začal študovať odbornú literatúru a nadväzovať kontakty s ľuďmi, ktorí sa chovu poštových holubov venovali dlhšie," popisuje svoju cestu k profesionálnemu chovu preterkárskych holubov.
Na prvé úspechy s vlastným chovom čakal Eduard Babjak len dva roky. So svojimi lietajúcimi zverencami sa dostal do absolútnej špičky na východnom Slovensku, a to na krátkych (100-400 km), stredných (300-600) aj dlhých tratiach (nad 600 km). To neušlo pozornosti skúsených chovateľov na Zemplíne, ktorí si ho zvolili za predsedu Oblastného združenia chovateľov poštových holubov so sídlom v Michalovciach. A tak Babjak radšej ako len o svojich, rozpráva o úspechoch celého združenia, ktoré bolo založené ešte v šesťdesiatych rokoch . Je v ňom viac ako sto chovateľov, ktorí chovajú vyše tritisíc holubov. "Starať sa o také množstvo zvierat nie je jednoduché. Popri kŕmení s nimi treba denne trénovať aspoň šesť hodín. Príkladná starostlivosť sa však vypláca," približuje Babjak.
Zemplínske holuby súťažia aj v zahraničí, nedávno bojovali o popredné umiestnenia v Bruseli a v Kolíne nad Rýnom, odkiaľ sa vrátili do Humenného po dvanástich hodinách priemernou rýchlosťou sto kilometrov za hodinu. "Métou, ktorú chcú chovatelia dosiahnuť, je výkon holubice Ladislava Gajdoša z Vranova nad Topľou, ktorá ako prvá na Slovensku prekonala strastiplnú cestu z Atén pri otvorení letných olympijských hier," hovorí Babjak o cieľoch zemplínskych holubárov.
Holubie kráľovstvo Eduarda Babjaka sa nachádza v záhrade jeho rodinného domu na okraji Humenného. Dnes pozostáva zo 180 operených krásavcov. Viacerí z nich majú svoje mená a je uchvacujúce pozorovať, ako na vyzvanie majiteľa poštový holub pricupká a po pohladení sa spokojne vráti späť do svojho príbytku.
Autor: Kino Baník:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári