Korzár logo Korzár Košice

„Tublatanka nám zobrala kroje," vraví spevák skupiny Arzén

Prešov - Kapela Arzén zo stredného Slovenska nie je na východe pravidelný hosťom. O to väčším zážitkom je, keď rozbalí svoju muziku. Arzén bola jedna

z prvých skupín, ktoré začali kombinovať tvrdý bigbít s ľudovkami. Dnes by sme to hádam nazvali world music. Žilinčania z Arzénu boli hosťom nedávneho prešovského Festivalu dobrej hudby - Sigord 2005.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Už sme tu hrali, ale toto je väčšia akcia. Je dokonca country-folková, kým my sme viac rocková kapela. No vieme sa prispôsobiť tým, že dáme španielky, zavoláme si huslistov z Nebeskej muziky a môžeme zabávať aj takéto publikum," povedal nám po vystúpení svojrázny spevák Arzénu Jaro Gažo.

Nuž, tento festival nie je len o folku a country. A Arzén bol avizovaný ako unplugged (akusticky), pričom to bol riadny "náter". Čo potom je Arzén, keď nie je unplugged? „My sme dokonca skoro vytiahli všetku silu, plnú poľnú, ale nakoniec sme to predsa len zahrali jemnejšie. My sme naozaj rocková kapela, kde Marshally revú a elektrické gitary fungujú, hráme teda terchovskú muziku v tomto štýle."

SkryťVypnúť reklamu

Čiže je to viac rock, než ten folklór? „Určite. No vlastne to sa ani nedá tak povedať, lebo my to voláme terchovský bigbít."

Arzén hráva na rôznych akciách, aj na metalových alebo rockových festivaloch. Jaro potrdil, že hrali aj na zraze motorkárov, a v tom čase sa chystali napríklad na Rockfest, kde boli zaradení po Apocalyptice. „Tam sa veľmi tešíme, lebo to budú ľudia nažhavení. Budeme mať celkom slušnú predkapelu," podotkol s úsmevom.

Na tomto ročníku Festivalu dobrej hudby, ale aj pred dvomi rokmi hrala v Prešove Zuzana Mojžišová. Tá medzitým išla hore, kým Arzén poznajú skôr fajnšmekri. Ale zdá sa, že doba praje fúziám rock, popu a folklóru.

„My tento folklór robíme už asi pätnásť rokov a tým, že sme kapela zo Žiliny, z Terchovej, netlačili sme to nejako cez Bratislavu. Ona je priamo v centre diania, išla rovno cez rozhlas, televíziu, kým my ideme po svojej línii - kluby, festivaly, robíme si sami veci. Nemáme nejakú veľkú firmu za sebou, no vydali sme už piate CD, pričom každý z nás má svoje zamestnanie," vysvetlil líder Arzénu, ktorý hrá Jánošíka v predstavení Na skle maľované v žilinskom divadle. Z tohto muzikálu pripravil Arzén aj posledný album. „Bol to nápad režiséra Tóna Šulíka. Ešte keď som pôsobil v divadle v Bratislave, tam sme sa stretli a on ma zavolal, že ide robiť Na skle maľované do Žiliny, a tak som sa vrátil z Bratislavy domov."

SkryťVypnúť reklamu

Kapela má okrem ľudových piesní a hitov z Na skle maľované aj pôvodnú tvorbu. Hráva na rôznych akciách, pričom spevák tvrdí, že jej výhodou je, že jej texty ľudia poznajú. „My nemusíme hrať nejaké prevzaté veci, aby sme zabávali ľudí, my to robíme cez ten folklór, čo je naša veľká výhoda."

Speváka Jara Gaža sme popýtali, aby predstavil jednotlivé albumy Arzénu, keďže ich ľudia veľmi nepoznajú. „Prvý bol Arzén, to bol 'bigbajz' - tento náš folklórny. Potom sme spravili unpluggedovú verziu aj s Nebeskou muzikou. Ďalším bola výberovka a ten aktuálny je Na skle maľované. Je to čisto muzikál v našom podaní, s tým, že sme si tam pozvali nejakých hostí. Veď by bolo blbé, keby som ja spieval Aničkinu pesničku."

Prečo názov Arzén? Je to skôr pre takú "zábavovú" kapelu? „Neviem. Názov kapely už existuje dvadsať rokov, pätnásť rokov sa venujeme folklóru a predtým sme boli čisto tvrdá rocková metalová kapela. Fungujeme už vlastne 21 rokov, začali sme asi tri týždne po Tublatanke a to, že oni nám zobrali kroje, to už bol 'prúser'," reagoval Gažo.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 021
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 296
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 040
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 260
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 039
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu