potvrdzujú, že sú prekročené hranice nad prípustných 85 decibelov, čo má škodlivý vplyv na psychiku. Nad 100 decibelov sú prekročené napríklad hodnoty aj v ošíparní. Takýto problém zaznamenávajú aj v iných, menej tradičných pracovných prostrediach, nielen v priemyselnej či stavebnej výrobe.
Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zameriava svoje aktivity v tomto roku na znižovanie rizík, vyplývajúcich z hluku na pracovisku. Kampaň pod názvom Obmedzme hluk je rozbehnutá aj na Slovensku. Inšpektori práce preverujú dodržiavanie povinností zamestnávateľov na pracoviskách, kde je predpoklad negatívneho pôsobenia hluku.
"Každý deň sú stovky zamestnancov vystavovaní hluku pri práci a všetkým ostatným rizikám, ktoré spôsobuje. Nebezpečenstvo škodlivosti nespočíva len v samotnej hlučnosti, ale rozhoduje najmä individuálna vnímavosť, vek, obsah hluku, jeho spektrálne zloženie, dĺžka a stálosť pôsobenia alebo prerušovania. Nadmerné zaťaženie hlukom môže viesť až k strate sluchu. Je to jedna z najbežnejších chorôb z povolania," vysvetľuje inšpektorka práce košického Inšpektorátu práce MVDr. Valéria Hogyová.
S problémom nadmernej hlučnosti sa stretávame v prostredí priemyselnej a stavebnej výroby, ale aj v školách, koncertných sálach, na poľnohospodárskych farmách. "Ťažké decibely modernej hudby na diskotékach a v baroch sú pre mladých ľudí príjemným spestrením posedenia, horšie sú na tom zamestnanci týchto zariadení, ktorí sú pri svojej práci exponovaní vysokými hladinami hluku. Zradný je aj pre mnohých tzv. príjemný cvengot peňazí. Zamestnanci v priestoroch, kde sa počítajú mince v bankách, sú vystavení decibelom vysoko prekračujúcim hodnotu normalizovanej hladiny hlukovej expozície (nad 85 dB)," dodala inšpektorka.
Zákonnou povinnosťou zamestnávateľa je chrániť zdravie a bezpečnosť pracovníkov pred všetkými rizikami súvisiacimi s hlukom pri práci a urobiť opatrenia, zamedzujúce jeho škodlivosti odstránením zdroja. Osobné ochranné pracovné pomôcky na ochranu sluchu sú až posledná možnosť. Cieľom previerok je nielen preveriť dodržiavanie podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, vrátane opatrení na vylúčenie alebo obmedzenie rizika pôsobenia hluku, ale aj poradenstvo.
Hluk obťažujúci ovplyvňuje vnímanie, pozornosť a adaptačné schopnosti, rušivý pôsobí na kvalitu myslenia a pamäť a škodlivý na pracovné stereotypy, autoregulačné osobnostné mechanizmy, ktoré priamo ovplyvňujú výkon. Hluk v pásme 65 - 90 dB má negatívny vplyv na psychiku, vyvoláva reakcie vegetatívneho nervového systému, zrýchľuje únavu nervových buniek, otupuje pozornosť a vnímanie. K poruchám sluchu a porušeniu duševných a funkčných reakcií pracovníka dochádza v pásme od 90 do 120 dB. Hluk nad 120 dB pociťovaný ako bolesť, môže byť až životu nebezpečný, s nenapraviteľnými následkami, ktoré môžu pracovníka natrvalo vyradiť z pracovného pomeru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári