predané, teraz je v ponuke len hnuteľný majetok - zvyšné motorové vozidlá a kancelársky nábytok v Bratislave. Neočakáva sa z neho vysoký výnos. Dnes sa budú na Krajskom súde v Košiciach otvárať obálky s ponukami.
"Vymáhame, čo sa dá. Pohľadávky pod stotisíc korún sa už podarilo dostať do konkurznej podstaty a budú sa speňažovať. U sporných, ktorých hodnota je 1,3 miliardy korún, sa vymáhajú súdnou cestou. Zatiaľ neboli súdne spory ukončené. Sú medzi nimi aj mnohomiliónové. Napríklad pohľadávka voči Biotike Slovenská Ľupča má hodnotu 80 miliónov korún. Výnos z nich závisí od toho, za akú cenu sa nám ich podarí predať," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Vladimír Bajtoš (na snímke).
Doteraz sa pohľadávky nepredávali. Veriteľský výbor rozhodne, či sa budú speňažovať ako jeden balík, alebo jednotlivo. Aj keď je už nehnuteľný majetok predaný, ukončenie konkurzu je stále v nedohľadne. Súdne konania nie sú uzavreté. Konkurzní veritelia musia na vyplácanie časti peňazí trpezlivo čakať. Voči Horizontu si pohľadávky uplatnilo 43-tisíc veriteľov, ktorým správca uznal pohľadávky vo výške 10,11 miliardy Sk.
Nádej, že ich čiastočne odškodní štát, sa rozplynula po odmietnutí parlamentom. Podľa návrhu mal klientom skrachovaných nebankových subjektov vyplatiť čiastku 3,6 miliardy korún. Nezískal však dostatočnú podporu poslancov. Odškodnenie tichých spoločníkov a členov družstva by bolo podľa väčšiny precedensom. Každý občan by prispel čiastkou 650 Sk.
Združenie poškodených občanov sa nevzdáva a je presvedčené, že o rizikovosti tohto podnikania štát vedel a nazasiahol, preto nesie na tom svoj podiel viny. O pol roka chcú poškodení do tretice iniciovať prijatie zákona.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári