ich bývaním. Je určený na výstavbu rómskych nájomných bytov nižšieho štandardu. Záujem o dotácie je veľký a najviac žiadateľov bolo z prešovského a košického regiónu. Ministerstvo výstavby zatiaľ schválilo 11 projektov. Na tento účel je vyčlenených 200 miliónov korún. Mestá a obce môžu získať až 80 percent zdrojov, zvyšných 20 percent si budúci nájomníci musia odpracovať priamo na stavbe budúcich obydlí.
Pre Košický kraj bolo vyčlenených 64,5 milióna korún. O finančnú dotáciu môžu požiadať obce a mestá, ktoré majú rómsku osadu alebo silnú rómsku separovanú komunitu. Medzi také Košice nepochybne patria. Spĺňať musia aj podmienku, že sú majetkovo vyrovnané pozemky, na ktorých by sa mohli stavať byty.
"V rámci koncepcie bývania sociálne znevýhodnených skupín mesto počíta s výstavbou nízkoštandardných bytov. Najväčším problémom je nájsť vhodnú lokalitu. Jestvujúce sú predimenzované a ich rozširovaniu sa mestské časti bránia. Na úrovni riaditeľa magistrátu sa už uskutočnili rokovania so starostami okolitých obcí, v ktorých majú podobný problém s tým, že by sa postavili domy na ich území. Súčasne by sa v rámci toho vyčlenil jeden objekt pre tamojších obyvateľov, z čoho by bol obojstranný prospech. Všetko je v štádiu rozpracovanosti, zatiaľ projekt nebol schválený. Ráta sa s tým, že o štátne prostriedky sa budú Košice uchádzať. Rozpracovaná je spolupráca s Jasovom," uviedol námestník primátora František Knapík.
Ako dodal, mesto sa teraz zameralo na obnovu jestvujúcich nájomných bytov, ktoré sú v úplne dezolátnom stave. Začalo sa s rekonštrukciou jedného z dvoch blokov na Herlianskej ulici, odkiaľ vysťahovali nájomníkov. Postupne sa budú opravovať aj ostatné. Na prvý dom sa už podarilo získať zo štátnych zdrojov dva milióny korún. Podľa námestníka primátora, keď chceme problém s bývaním neprispôsobivých a sociálne odkázaných rodín vyriešiť, musíme nájsť nejaký kompromis pri výbere lokalít medzi tými mestskými časťami, ktoré sú touto komunitou zaťažené a tými, ktoré takéto problémy doteraz nepoznali. Je to veľmi zložitá a citlivá oblasť.
"Na Goliánovej ulici by sa mala robiť na bloku s 36 bytmi nadstavba, aby sa zlikvidovali chatrče, ktoré si Rómovia postavili. Pozemky sú majetkom mesta, takže všetko by sa malo robiť pod jeho gesciou. Problémy máme aj s lokalitou Vyšný dvor, kde v dome v súkromnom vlastníctve býva oficiálne len jedna rodina. Ako to už býva, postupne sa prisťahovali ďalší a postavili si provizórne chatrče na pozemkoch 47 vlastníkov. V rámci jednotnej koncepcie sa budú riešiť aj títo občania. V Krásnej je prihlásených 560 Rómov, ale ich počet je omnoho vyšší. Ďalšia nadstavba znepokojuje obyvateľov sídliska," vyjadrila sa zástupkyňa starostu Erika Dolná.
Mestská časť sa snaží pomôcť týmto ľuďom a vychádza im v ústrety. Prenajala pre nich od súkromníkov záhumienky, aby si na nich niečo dopestovali. Z grantu, ktorý dostali, im kúpili sadenice, náradie, posadili zemiaky, ale robiť sa, až na malé výnimky, nikomu nechce. Čakali, že im niekto plodiny aj chemicky ošetrí a potom pozberá. "Robíme pre nich, čo sa dá, ale ochota z ich strany nie je takmer žiadna," dodala.
Na ťahanovskom sídlisku majú jasné predstavy o tom, ako by mali vyzerať nízkoštandardné domčeky v lokalite Na Demetri. "Problém je v majetkovoprávnom vyrovnaní pozemkov. Ľuďom, ktorí tu žijú, treba nejako pomôcť. Zatiaľ nie je dohodnutá jednotná stratégia mesta. Samostatne sme sa o peniaze neuchádzali, budeme o tom s ostatnými starostami a vedením mesta rokovať," povedal nám starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári