obydlím pripomínajúcim hlinené chatrče našich predkov.
Návštevníci sa zásluhou historickej skupiny Via Cassa mohli na chvíľu preniesť do obdobia spred 1700 rokov p. n. l. Život v osade Myšľa so všetkým, ako má byť, priblížili zvedavcom na základe poznatkov, ktoré urobili archeológovia na obrovskom nálezisku v Myšli. Dozvedeli sme sa, ako vyzeral výmenný obchod s cudzincami v praxi, ba aj to, že sa nevymieňali len šperky a drahé kovy alebo kožušiny, ale občas aj problémové ženy.
"To bol v tých časoch bežný jav," poučil nás archeológ Ladislav Olexa, ktorý spolupracoval so scenáristkou Hanou Rodovou pri tvorbe námetu scénky.
"Každá z tradičných búrz je tematicky zameraná a tentoraz sme chceli trochu spropagovať, že neďaleko Košíc v Nižnej Myšli sa nachádza rozsiahle archeologické nálezisko s múzeom," povedal Karol Linhardt.
Tí, čo neprišli do Budimíra, si môžu scénku pozrieť na budúcu nedeľu v Nižnej Myšli.
"Okrem scénky z doby bronzovej sa v programe objavia aj stredovekí bojovníci a historický šerm. Pretože v polovici 15. storočia sa odohrala v týchto miestach niekde medzi Vyšnou a Nižnou Myšľou bitka medzi kráľovskými vojskami a Bratríkmi," uviedol Ladislav Olexa.
Ako povedal, v archeologickom nálezisku s múzeom čoskoro pribudne skanzen s rekonštrukciou obydlí z doby bronzovej. "So starostom Nižnej Myšle pracujeme na projekte oddychovej zóny, do ktorej by sme zahrnuli aj náš archeologický skanzen. Aby to malo ešte ďalší rozmer, tak sme do toho zapojili aj ľudí, ktorí by radi postavili aquapark využívajúci miestne termálne vrty," doplnil Ladislav Olexa.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári