žijú v Čechách a čakajú bábätko, a tak by ich toto leto rada navštívila. No keďže sa navštevujú len raz za dva-tri roky a cesta vlakom s jej aj sestrinými deťmi (manžel a sestra ostanú v Košiciach) vyjde až na tri-štyritisíc, tak nech už je tá dovolenka poriadna - dvojtýždňová. Zuzana však na jednom z pracovísk košického úradu práce, kam patrí, narazila na problém.
"Pracovníčka mi povedala: Bohužiaľ, nemôžete ísť na dva týždne, lebo sa musíte hlásiť každý týždeň. Jedine, keby ste preukázali zaplatený zájazd," opisuje Zuzana a čuduje sa: "Keby som ako nezamestnaná mala toľko peňazí, že by som si mohla zaplatiť zájazd pri mori, tak vtedy by som mohla ísť na dovolenku, ale keď chcem ísť len do Čiech k rodine na návštevu, tak to nemôžem? Veď to je absurdné!"
Zuzana tvrdí, že pracovníčka jej naznačila, že keby bola chorá, tak počas práceneschopnosti by sa na úrade práce hlásiť nemusela...
"Tak som zašla za svojím obvodným lekárom, vysvetlila som mu svoju situáciu a, našťastie, bol ochotný. Takže idem do Čiech, ale akože budem doma PN, a niekto na úrad práce odnesie potvrdenie o mojej dočasnej pracovnej neschopnosti..." prezradila Zuzana fintu, vďaka ktorej, ak vyjde, ju nevyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie a štát za ňu naďalej bude platiť zdravotné odvody. "Len aby mi kvôli PN neprišla domov kontrola, kým ja budem v Čechách..."
Keď sme anonymne zatelefonovali na jedno z pracovísk košického úradu práce, aby nám poskytli všeobecnú informáciu, dozvedeli sme sa, že to, či dlhodobo nezamestnaného na dovolenku kratšiu ako 15 dní v júli alebo auguste pustia, závisí podľa nepísanej dohody na individuálnom prístupe konkrétnej pracovníčky.
"Vylučujem, že by to bolo tak," reagovala neskôr na naše informácie riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice Magdaléna Blašková. Podľa nej riešia všetky tieto prípady podľa oficiálneho usmernenia ministerstva práce na dovolenkové obdobie 2005.
"Ministerstvo odporučilo umožniť posuny termínov kontaktov u uchádzačov o zamestnanie, kde je periodicita určená v rozsahu 14 dní, resp. 1 mesiac," uvádza sa v stanovisku ministerstva.
Z toho teda vyplýva, že dovolenkové vyjdenie v ústrety zo strany úradu práce sa nevzťahuje na dlhodobo nezamestnaných, ale len na uchádzačov o zamestnanie, ktorí sa zúčastňujú na aktívnych opatreniach na trhu práce, a na uchádzačov nezamestnaných kratšie ako rok.
Aj to je však ešte podmienené tým, že taký nezamestnaný preukáže pred dovolenkou úradu práce zaplatenie "dovolenky v zahraničí prostredníctvom cestovnej kancelárie, pričom z vouchera (nestačí letenka alebo cestovný lístok) musí byť jednoznačné, že má zaplatený pobyt". Kontakt takého uchádzača s úradom práce má byť podľa ministerstva bezprostredne pred nástupom na dovolenku a potom v primeranom časovom odstupe po nej.
A ďalšou podmienkou ešte je, že nesmie ísť o rodinu, ktorú úrad práce posudzuje ako rodinu v hmotnej núdzi. "Takí však na dovolenku ani nemajú," hovorí Blašková.
Dovolenkovú fintu dlhodobo nezamestnaných s "péenkou" komentuje: "Keď pracovníci úradu práce zistia, že práceneschopný uchádzač o zamestnanie nedodržiava liečebný režim, môže byť vyradený z evidencie."
Podľa Blaškovej dlhodobo nezamestnaní na dovolenku ísť môžu, ale len na kratšiu ako sedem dní.
Ak úrad práce vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie kvôli nedodržaniu disponibility bez vážnych dôvodov alebo pre nespoluprácu s úradom, znovu ho do nej zaradí až po polroku. Za vážny dôvod sa pri tom považuje napríklad dočasná pracovná neschopnosť a za nespoluprácu napríklad nedostavenie sa na úrad alebo nedodržiavanie liečebného režimu počas dočasnej pracovnej neschopnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári