Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: opaľovanie

S kožnou lekárkou MUDr. Sedlárovou o tom, ako sa opáliť, ale nespáliťAj keď idete do vody, nezabudnite sa natrieťJe leto, teda čas oddychu a

S kožnou lekárkou MUDr. Sedlárovou o tom, ako sa opáliť, ale nespáliť

Aj keď idete do vody, nezabudnite sa natrieť

Je leto, teda čas oddychu a dovoleniek. Najčastejšie v tomto období naše kroky smerujú k vode a za slnkom. Slnko nás svojím spôsobom zohrieva, ovplyvňuje našu náladu, má pozitívny vplyv na psychiku a dobre môže pôsobiť aj na niektoré kožné ochorenia. Slnečné lúče poznáme ultrafialové a infračervené a prenikajú až na zemský povrch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nekontrolovateľné vystavovanie sa slnku bez ochranného krému má na človeka i nežiadúce účinky," upozorňuje odborná kožná lekárka z Polikliniky Sever MUDr. Anna Sedlárová. Na slnku môže dôjsť k začervenaniu pokožky, k tvorbe pľuzgierov, aj ku klasickému spáleniu. K tomu sa môže pridružiť pocit nevoľnosti a celkové zhoršenie zdravotného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

"Slnko dokáže spôsobiť rôzne fototoxické reakcie. Ženy by si mali dávať pozor, ak užívajú niektoré lieky napríklad antibiotiká či hormonálnu antikoncepciu, lebo dlhší pobyt na slnku môže u nich vyvolať alergie. Určite by sme slnečnému žiareniu nemali vystavovať tiež miesta, na ktoré sme naniesli parfém. Mohli by sa na koži vytvoriť hnedé fľaky," spomenula kožná lekárka niektoré alergické reakcie.

Nežiadúcim účinkom pri nekontrolovateľnom pobyte na slnku je i starnutie kože. Slnko ju môže vysušiť alebo na nej dochádza k tvorbe rôznych hnedých či pigmentových škvŕn. Negatívnym prejavom sa môže stať i strata nádychu hebkosti a zdravosti kože. "Určite najhorším účinkom pri pobyte na slnku je rakovina kože. Vzniknúť môžu nádory, ktoré sú menej nebezpečné, ale aj maligný melanón. Ten veľmi rýchlo metastázuje a dokáže spôsobiť aj smrť," zdôraznila kožná lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme sa týmto účinkom slnka na pokožku vyhli, A. Sedlárová tvrdí, že treba dodržiavať niekoľko podstatných zásad. Určite by sme sa nemali opaľovať bez toho, aby sme sa nenatreli krémom s ochranným faktorom. "Dermatológovia vo všeobecnosti poznajú štyri typy pokožky. Prvou sú u žien, aj u mužov tí, čo majú veľmi svetlú pokožku, ryšavé vlasy a pehy. Tento typ je veľmi citlivý, vždy sa spáli, niekedy opáli do červena, no nikdy nezhnedne. Na slnku môže byť bez ochranného krému maximálne 10 minút. Podľa typu kože by si mali ľudia voliť krém s ochranným faktorom." Kto patrí k prvej skupine a rozhodne sa pre krém s ochranným faktorom 10, znamená to, že na slnku môže byť 10-krát dlhšie ako je to určené pri jeho type, čiže môže byť 100 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým tzv. fototypom je svetlá pokožka a svetlé vlasy. Takáto žena pri pobyte na slnku "chytí" opálenie do červena a jej pokožka len málokedy slabo pigmentuje. Na slnku bez ochrany môže byť 10-20 minút. Treťou skupinou je stredne svetlá koža a tmavoplavé až tmavé vlasy. Tento typ dám sa opáli do červena, zriedkavo sa spáli a vždy pigmentuje. Bez natretia môže byť na slnku 20-30 minút. "Najšťastnejším je štvrtý typ, s tmavou pokožkou a tmavými vlasmi. Nikdy sa nespáli a veľmi dobre pigmentuje. Bez ochrany môže byť na slnku 45 minút." Najmä pri pobyte na slnku pri mori treba voliť krém s vysokým ochranným faktorom. Dnes už existujú aj s číslom 100 a tiež s rôznymi prísadami.

"Určite netreba zabúdať ani na ochranné tyčinky na pery, pretože slnko aj tie vysušuje. A na slnečné okuliare, aby sme predišli zbytočnému zápalu očných spojiviek. Zdôrazním aj to, čo sa už veľakrát povedalo - netreba sa opaľovať medzi 11. až 16. hodinou, kedy sú slnečné lúče najintenzívnejšie."

Podľa A. Sedlárovej by sme nemali podceňovať to, že do vody ideme bez natretia krémom. Myľne si totiž mnohí myslia, že vtedy nás slnko neopaľuje. "Opaľuje a veľmi. Rovnako nie je správne, že sa po vyjdení z vody necháme prirodzene usušiť slnkom. Nie je to dobré. Práve vtedy slnko môže pokožku veľmi spáliť. Okamžite preto treba krém obnoviť. Zjednodušene by som povedala, že nakrémovanie treba opakovať približne každé dve hodiny," radí A. Sedlárová. Pokiaľ sme pri mori a slnko sa "skrýva" za mrakmi, ani túto situáciu nemožno podceniť a krémom sa nenatrieť. Aj vtedy totiž opaľuje a ak by sme sme boli bez ochrany, môže pokožku vysušiť a spáliť. "Okrem vonkajšej ochrany musíme dbať na ochranu pokožky aj zvnútra. Na mysli mám pitný režim. Denne treba vypiť najmenej dva litre tekutín, aby bola koža dostatočne hydratovaná a nedošlo k jej vysušeniu a odbúraniu minerálov."

Kožná lekárka pripojila aj radu mamičkám, ak idú k vode s deťmi. Deti do troch rokov by sa podľa nej nemali odkryté, teda bez oblečenia, slniť. "Vždy by mal mať drobček tričko a pokrývku hlávky, aby nedostal úpal. Pokiaľ ho necháme predsa len behať nahato, aj keď opakujem, že som zásadne proti, treba ho natrieť krémom. Už i pre deti existujú ochranné krémy s faktormi," dodala A. Sedlárová.

Neležte na tráve, dajte si aspoň uterák

Čoho sa pri slnení vyvarovať

Sú rastliny, ktoré môžu zvýšiť citlivosť organizmu na účinky slnka. K takto nebezpečným patrí napríklad zeler. Ak ho konzumujeme vo veľkých množstvách, vytvára látku spôsobujúcu v lete ťažký úpal. Pozor teda na zeler či zelerový šalát. Variť si netreba ani upokojujúci čaj z trezalky (volá sa i ľubovník bodkovaný). V lete totiž dochádza k nežiadúcim reakciám fotosyntézy. Tento liečivý čaj si doprajme večer, keď nesvieti prudké, pálivé slnko. V čase intenzívneho žiarenia náš organizmus neznáša ani citrusové ovocie, figy a petržlen.

Možno je to nekaždodenná rada, ale ak sa opaľujeme, ležme na podložke, deke alebo opaľovacej rohoži, nikdy nie voľne na tráve alebo lúke. Predídeme tak priamemu kontaktu s rastlinami, z ktorých niektoré môžu spôsobiť citlivosť na slnečné žiarenie. Niekto z nich môže dostať len sennú nádchu, iný dokonca úpal. Lúčne trávy dráždia sliznice a zvyšujú aj citlivosť pokožky na slnko. Nebezpečnými sú predovšetkým veternica roľná a vlčí mak. Zvlášť ťažké spáleniny dosiahnu vrchol po dvoch až troch dňoch a vyliečiť sa z nich dá až po troch týždňoch.

Natrieť sa môžete všetkým, čo sa dá jesť

Pred slnením jedzte mrkvu

Naše staré mamy nepoznali žiadne krémy a oleje s ochranným faktorom a predsa pri opaľovaní nemali až také problémy ako sa v ordináciach kožných lekárov objavujú teraz. Čiastočne je to tým, že vtedy nebola taká ozónová diera ako je dnes. A tiež, že sa riadili sedliackym rozumom. Podľa neho platilo, že natrieť sa môže človek tým, čo sa dá zjesť. Inými slovami pokojne môžeme na telo naniesť klasický alebo olivový olej. Keďže telo treba pripraviť na slnko aj zvnútra, odporúča sa pred slnením jesť dosť surovej mrkvy. Boli síce aj takí odvážlivci, čo si kvôli tmavej pokožke dali na seba petrolej, ale veľmi skoro sa presvedčili o nezmyseľnosti tejto voľby.

Vitamín D, lebo hlavne o získanie jeho zásob pri slnení ide, dostaneme do tela aj tým, že po slniečkom zaliatom území len chodíme. Nemusíme sa teda "vyčapiť" a celý deň sa trápiť pod slnečnými lúčmi. Najmä tá dáma, ktorá má svetlú pokožku, mala by sa opaľovať v tieni. Keď to predsa len preženie, je dobré natrieť si spálenú pokožku kyslým mliekom alebo smotanou. Hovorí sa tiež, že hneď po opaľovaní by sme sa nemali osprchovať, nech má hnedý filter čas sa na tele usadiť. Aspoň dve hodiny by sme mali vydržať bez sprchovania.

Varovania lekárov nikdy neberte na ľahkú váhu

Slnko je nebezpečné, ale aj pomáha

Opaľovanie a pobyt na slnku patria k obľúbeným činnostiam väčšiny z nás. Samozrejme, že pritom treba brať vážne upozornenia lekárov varujúcich pred nadmerným a neuváženým opaľovaním. Môže mať totiž nepríjemné následky v podobe spálenín, alergií, rýchlejšieho starnutia kože alebo oslabeného imunitného systému, v krajnom prípade až rakovinu kože. Ak teda ideme na slnko, pozor!

Slnko však i pomáha. Napríklad k tomu, aby sme mali hnedú, čokoládovú farbu. Dodáva telu hormóny a pre stavbu kostí, zubov a vlasov dôležitý vitamín D. Slnko prináša aj viac chuti do života, aktivizuje a oživuje krvný obeh a zvyšuje úroveň kyslosti v krvi. Slnečné svetlo, ktoré je vedené z očnej sietnice priamo do mozgu, potláča produkciu telesných substancií spôsobujúcich únavu. Podporuje tiež liečenie nečistej pokožky, akné a niektorých kožných ochorení.

Zástupkyňa starostu na Furči a mestská poslankyňa Monika Smolková sa pobytu na slnku neobáva

Kvôli opálej pokožke si Rómovia mysleli, že je "ich"

Zástupkyňa starostu na Furči a mestská poslankyňa Monika Smolková patrí k tomu typu ľudí, ktorí môže ísť bez obáv na slnko. Nehrozí jej žiadne spálenie, pupence ani to, že by mohla patriť do rodu ´červených´ rakov.

"Dokonca boli časy, kedy si rómski spoluobčania mysleli, že som ´ich´, taká som bola čierna," spomína M. Smolková. "Rodičia sa doteraz dokážu na slnku ´sčerňať´. Letné slnko som stále využívala a vedela som sa opaľovať celý deň. No ani raz som sa nespiekla."

Keďže rada lyžuje, obavy nemala M. Smolková ani na jar, z prvých a vraj tiež nebezpečných slnečných lúčov. Slnko jednoducho bolo a je jej. I keď teraz si ho už užíva predsa len triezvejšie. Najmä, ak sa rozhodne pre pobyt pri mori, ktoré zbožňuje, už sa snaží vyberať si skôr predsezónne alebo posezónne termíny pobytov. Vtedy slnečné lúče neubližujú, ale pohládzajú.

"V mladom veku pokožka slnko znáša predsa len inak ako v dospelom, zrelšom. Teraz sa už preto snažím viac dodržiavať rady odborníkov a chránim sa pred silnými slnečnými lúčmi pod slnečníkom. Aj pod ním sa mi zdá chvíľa pri mori krásna a romantická."

M. Smolková nezabúda ani na ochranné krémy, bez nich by k vode nevyšla. Načo si vraj zbytočne spôsobiť problémy, ktorým sa dá veľmi jednoducho vyhnúť. Ako predprípravu na leto alebo vtedy, keď nestihne na pravé slnko, využíva veľmi dobré samoopaľovacie prípravky. Niekoľkokrát bola aj v soláriu, ale tento spôsob získania hnedej farby ju neoslovil. Nie je to ono. "Dokonca mám zo solária zlú skúsenosť," priznáva. "Bolo to na liečení a lekárka mi chcela dať čo najviac procedúr, okrem iných mi teda predpísala aj solárium. Výsledok? Nepríjemne som sa vyhodila nejakými vyrážkami. Namiesto opaľovacieho krému som sa musela tri dni natierať nejakým iným ´čudom´, len aby som sa dala dokopy. Možno sa to stalo aj kvôli kombinácii síričitých vôd so soláriom, no neurobilo mi to dobre."

M. Smolková už päť rokov nepije kávu, a tak sa túto minidávku snaží nahrádzať. Pitný režim dodržiava v lete, aj v zime. "Organizmus si už doslova tekutiny žiada. Dostávam ich v podobe tekutín i čajov. Pri čajoch je to pre mňa trošku už aj ceremoniál, pijem tri-štyri denne. Mám svoje obľúbené a viem si ich úžasne vychutnať. Z tekutín nepijem žiadne sladké vody, siaham po minerálkach. Keďže už nemám mandle, musia byť bez bubliniek."

Keď sa vyberá na slnko, do tašky si M. Smolková obrazne povedané zbalí dobrú knihu, krížovky, vodu na pitie, opaľovací krém. K tomu ochranu hlavy, slnečné okuliare a dobrú náladu. Leto a dovolenka sú predsa krásne a človek si ich má vychutnať plným priehrštím.

Alžbeta Linhardová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 569
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 858
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 669
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 756
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 262
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 937
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 814
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
  1. Milan Buno: Toto sú desivé prvé minúty po tom, ako vypukne jadrová vojna! | 7 knižných tipov
  2. Vladimír Bojničan: OD OLTÁRA K TOTALITE: Ako sa cirkev, konzervatívci a bývalí komunisti spojili pri rozvrate Západu
  3. Peter Gregor: Sýrska Rožava po páde Baššára Asada
  4. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  5. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  6. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  7. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  8. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 420
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 35 814
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 663
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 305
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 476
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 062
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 449
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 530
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto sú desivé prvé minúty po tom, ako vypukne jadrová vojna! | 7 knižných tipov
  2. Vladimír Bojničan: OD OLTÁRA K TOTALITE: Ako sa cirkev, konzervatívci a bývalí komunisti spojili pri rozvrate Západu
  3. Peter Gregor: Sýrska Rožava po páde Baššára Asada
  4. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  5. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  6. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  7. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  8. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 420
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 35 814
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 663
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 305
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 476
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 062
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 449
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 530
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu