Trebišovčanka Monika Z. Pred senát predstúpila polovica z dvoch desiatok predvolaných svedkov, čo vzhľadom k letnému obdobiu, resp. dovolenkám, možno považovať za úspech.
Pre pripomenutie uvedieme, že súkromná podnikateľka Monika Z. je trestne stíhaná na slobode. Na trestnú lavicu si prvý raz zasadla vo februári tohto roku a odvtedy ju v dvoch aj trojdňových blokoch, zahrievala už viackrát. Obžaloba ju viní zo spáchania troch skutkov. Najväčším, z hľadiska počtu poškodených a výšky spôsobenej škody, je trestný čin podvodu, v ktorom se "vezie" 70 tichých spoločníkov. Jeho korene siahajú do marca 1999, presnejšie možno povedať, že ide o následky v súvislosti s fungovaním jednej z menších nebankových inštitúcii. Na jej čele stála obžalovaná, ako fyzická osoba, podnikajúca na meno Monika Z. - F. A. R. O.
Podľa obžaloby prokurátora v Trebišove, ale aj inde na území Slovenska, vylákala od 70 osôb, ako vklady tichých spoločníkov, najmeneje 21 724 284 korún. Konala tak pod zámienkou zabezpečenia vysokých výnosov, pričom malo ísť o 3 až 4-percentné mesačné zúročenie. Tichí spoločníci naleteli na jej sľuby, že ich peniaze investuje v Rakúsku do obchodu s nehnuteľnosťami a zo zisku im bude vyplácať vysoké výnosy. Realita bola iná. S výnimkou piatich najneodbytnejších poškodených, ktorí Moniku Z. urgovali a otravovali dovtedy, kým im nevrátila vložené peniaze v plnej výške, a ďalších, čo finančne uspokojila aspoň čiastočne, drvivá väčšina nedostala späť absolútne nič. Na uspokojenie "rebelov" obžalovaná použila z vkladov 4 267 797 korún.
Monika Z. tak v prípravnom konaní, ako aj na pojednávaní, využila právo nevypovedať. Pri zadržaní na slovensko-rakúskych hraniciach v máji 2002 a neskôr, po vznesení obvinenia, na svoju obranu uviedla, že do Rakúska chodila každý mesiac, pretože tam bol kapitál aj jej obchodní partneri z akciovej spoločnosti F. A. R. O., pre ktorú pracovala. V čase zadržania mala pri sebe 76 zmlúv o tichom spoločníctve na sumu 20 miliónov.
"Keby ma policajti nezadržali v Bergu, ľudia by svoje peniaze dostali," uviedla Monika Z. Žiada sa dodať, že v tom čase sa svojich vkladov vo výške 3 216 253 korún domáhala len šestica jej klientov. Až po jej obvinení k nim pribúdali ďalší, čo na ňu podávali trestné oznámenia. Časť zo sedem desiatok poškodených, ktorí si uplatnili vzniknutú škodu formou občiansko-právneho konania, má dnes v rukách právoplatné rozsudky Okresného súdu v Trebišove, ale zatiaľ im nie sú nič platné.
"Obžalovaná si neváži zákony tejto republiky. Dúfam, že nevyviazne bez potrestania a že už niektorý súd nad ňou konečne vynesie verdikt. Mám v rukách rozsudok z februára tohoto roku, na základe ktorého mi mala v priebehu troch dní vyplatiť 200 000 korún, ktoré som jej zveril v rámci uzatvorenia zmluvy. Právoplatný rozsudok na takú istú sumu má aj manželka, ale ani jednému z nás uvedenú sumu nevyplatila. Klamala v civilnom konaní a klame a zavádza aj tento súd, keď tvrdí, že nám na trikrát vyplatila výnosy 160, 72 a 50 tisíc. Nie je to pravda," uviedol František H. Zdôraznil, že Monika Z. mala povinnosť predložiť doklady o pravdivosti svojich tvrdení, už v civilnom konaní, no napriek odročovaniu pojednávania to neurobila.
Svedok ďalej predložil doklady o tom, že okrem 400 000 korún, ktoré zverili obžalovanej spolu s manželkou, neskôr, prakticky len na jej ústny prísľub, previedol na účet Moniky Z. najprv 200-, potom 50- a nakoniec 150-tisíc.
"Tvrdila, že je v núdzi, že tie peniaze nutne potrebuje kvôli nejakému obchodu. Stále ma otravovala, preto som jej požičal. Myslel som si, že je seriózna, ale ona sa plneniu záväzkov vyhýbala. Kvôli nej som pretelefonoval spústu peňazí a bol som za ňou aj v Bratislave…," uviedol svedok s tým, že nadôvažok, akoby bol zločinec, ho na pojednávanie predviedli policajti.
V ´rečnisku´ súdu sa vystriedalo osem ďalších, z výpodedí ktorých vyplynulo, že sa medzi nimi našiel len jeden manželský pár, ktorý mal to šťastie, že na ´tichom spoločníctve´ neprerobil. František a Agnesa T. uzatvorli na meno hlavy rodiny zmluvu, na základe ktorej zverili obžalovanej 3 000 USD. Keď nedostali žiadne úroky, začali ju urgovať a tak im vyplatila 320 USD. Oni však vložené peniaze potrebovali, a keďže im ich nevracala, pohrozili jej podaním trestného oznámenia.
"Prišiel za mnou nejaký muž a doniesol mi 3 000 USD. Neuplatňujem si žiadnu škodu," vyhlásil František T.
Pojednávanie bolo odročené na neurčito. Dobrou správou je však to, že sa blíži k záveru. Senát potrebuje vypočuť už len 9 svedkov, zväčša takých, predvedenie ktorých musí zabezpečiť polícia. Mimochodom, od januára budúceho roka, sa problémy s ´dochádzkou´ svedkov na pojednávanie zrejme výrazne zredukujú. Platnosť nadobudne zákon, podľa ktorého po opakovanej a neodôvodnenej neúčasti na pojednávaní, môže sudca rozhodnúť o vzatí svedka do väzby…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári