predpokladať, že v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti podnikatelia vyvinú snahu o čo najprijateľnejšie podmienky pre verejnosť, ekonomika nepustí. A ľudia šomrú...
"Ak chceme ísť s dieťaťom v Košiciach na kúpalisko, musíme si pripraviť dvakrát viac peňazí ako napríklad v Banskej Bystrici či Bratislave. Situácia je neúnosná a myslím, že kúpaliská sú v Košiciach asi len pre vyvolených. Veď ktorá rodina si môže dovoliť zaplatiť za vstupné vyše dve stovky a kde je ešte občerstvenie. To mám šťastie, že mám iba jedno dieťa. Pomaly musím šetriť, aby som vôbec na kupko ísť mohla, pritom v lete sa tam dá relaxovať aj každý deň," myslí si Klaudia Zajacová.
Vstupné na kúpaliská v Košiciach sa pohybuje priemerne o tretinu vyššie ako v iných regiónoch. Samozrejme, s výnimkou aquaparkov, ktoré však ponúkajú neporovnateľne lepšie služby.
Poďme však na fakty. Na kúpalisku Triton vyjde celý deň pre dospelého na 90 korún, dieťa do 15 rokov zaplatí 69 Sk.
Na Mestskej plavárni v Mestskom parku stojí celý deň slnenia a kúpania 85 korún, deti musia zaplatiť 60 korún.
Na plážovom kúpalisku Ryba stojí denný lístok 85 Sk, pre deti 55 korún.
Situácia v iných regiónoch je pre ľudí podstatne priaznivejšia. Na kúpalisku Delfín v Bratislave zaplatí dospelá osoba za deň 60 korún, dieťa 40 Sk. Na Tehelnom poli, ako aj kúpalisku Rosnička v hlavnom meste sú ceny rovnaké.
Plážové kúpalisko v Banskej Bystrici vás vyjde na 40 Sk za osobu a deň, dieťa zaplatí polovicu.
V Trebišove pre zmenu zaplatíte 50 korún za dospelého a 25 Sk za dieťa.
Aj v Prešove sa kúpe lacnejšie. Celodenný lístok na kúpalisko na Sídlisku III stojí 40 Sk a pre dieťa len 30 korún.
Ľudia teda hľadajú alternatívne možnosti. Stanú sa však aj prípady, keď od návštevy kúpaliska upustia v poslednej chvíli. "Prišla sem pani, ktorá keď videla, koľko stojí vstupné, zvolila opaľovanie pri plote kúpaliska. Výhľad mala síce dobrý, ušetrila, ale neokúpala sa," povedala nám pracovníčka pokladne košického kúpaliska.
Prečo sú teda v Košiciach kúpaliská také drahé? "Je pravda, že ceny sú vysoké, ale to je spôsobené skutočnosťou, že v Košiciach už niekoľko rokov mesto kúpaliská nedotuje. Každé je teda samostatne činné a to sa odráža na cenách. Inde sú kúpaliská dotované a náklady na ich chod sa pokrývajú sčasti z mestských rozpočtov," hovorí podpredseda Asociácie kúpalísk a bazénov na Slovensku a zároveň riaditeľ Mestského podniku služieb, ktorý prevádzkuje Triton, Ing. Miroslav Michalus.
Ako dodáva, ani ceny, ktoré košické kúpaliská stanovili, nepokrývajú skutočné náklady. "Cena, aby to bolo rentabilné, by mala byť okolo 200 Sk. To si však nikto netrúfne, a preto si každý stanovil sumu, ktorá zaručí, že nám všetci neujdú za oddychom do Maďarska. V Bratislave dotujú kúpaliská mestské časti, u nás nie, a na to doplácame. Nemáme žiadne úľavy na vode či elektrine."
Podľa M. Michalusa nemá hlavný vplyv na ceny vstupného vyššia cena vody ako v ostatných regiónoch. "To nie je až také dôležité, hoci je pravda, že na východe je voda najdrahšia. Doplácajú na to na kúpaliskách, kde majú pitnú vodu. Na Tritone je voda zo studne a platíme len stočné. Ak sa však niečo v tomto smere nepohne, v krátkom čase niektoré kúpaliská v meste zatvoria."
Či si môžu ľudia dovoliť zaplatiť vysoké vstupné na kúpalisko, je vraj druhoradé. Prím zohráva počasie a kapacita v porovnaní s počtom obyvateľov mesta. "Ak nie je teplo, máme poloprázdno. Len čo sa oteplí, musíme vstup regulovať. Na Tritone je kapacita 1 500 ľudí a vo štvrťmiliónovom meste je to len nejaké percento. A to určite má peniaze na to, aby prišlo."
Podľa námestníčky pre investície TEHO Ruženy Pelikánovej sa ceny odvíjajú od viacerých aspektov. "Prevádzkovanie kúpaliska je málo rentabilná záležitosť. Je veľa výdavkov a žiaden zisk, preto sa ho snažíme aspoň znižovať. Možno na juhu Slovenska majú viac slnečných dní, vyššiu kapacitu, a preto sa im darí udržať nižšie vstupné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári