odstránil, ale podľa všetkého ho stihol infikovať boréliami. Vyšetrenie boreliózu potvrdilo - takýchto prípadov je stále viac. Napriek tomu, že aktivita kliešťov v lete obyčajne klesá, táto netypická sezóna im veľmi praje.
"V tomto období máme aj dva-tri prípady denne. Ide o ľudí, ktorí buď majú prisatého kliešťa, alebo ho už sami odstránili, ale objavila sa u nich kožná zmena. Niekedy ide iba o lokálnu reakciu na poštípanie, no vo väčšine prípadov ide o kožný prejav lymskej boreliózy," hovorí primár Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura Bartolomej Magyar (na snímke).
Prípadov boreliózy pritom pribúda. Kým v apríli - máji, keď aktivita kliešťov v prírode vrcholí, vyhľadal pomoc infektológov tak jeden pacient denne, teraz sa ich počet znásobil. Kliešťov je totiž neobvykle veľa a okolie Košíc je nimi priam zamorené. Kliešte nemajú rady priveľmi teplé a suché počasie, no takéto chladnejšie a vlhšie leto im vyhovuje.
"Od začiatku sezóny sme liečili už asi tri desiatky pacientov s kožným prejavom lymskej boreliózy. Ide zväčša o dospelých, detí sme tu mali iba zopár. Obyčajne stačilo nasadiť účinné antibiotiká, hospitalizácia je nutná iba pri väčšom rozsahu kožnej reakcie a teplotách," vysvetľuje B. Magyar.
Ak sa kožná reakcia nelieči, môže sa ochorenie vyvinúť do ďalších štádií. Objavujú sa buď bolesti kĺbov, alebo rozmanité neurologické prejavy. Len za posledné mesiace hospitalizovali na infekčnej klinike šesť pacientov s neuroboreliózou a štyroch s kĺbovou formou ochorenia.
Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Foto: ROSA + archív
spravodajstvo, Magyar ROSA
text k foto:
kliest: Takto čaká kliešť na svoju obeť
MEDZITITUL:
Rekordman mal tridsať kliešťov
Na pozore pred kliešťami by ste sa mali mať všade vo voľnej prírode, najmä v lese a na jeho okraji. Kliešte čakajú na svojho hostiteľa obyčajne na steble trávy či na nejakom kríku. Keď sa o porast obtriete, prichytia sa na vás a začnú hľadať vhodné miesto na prisatie. Najčastejšie je to "zašitá" a dobre prekrvená oblasť s jemnou kožou, napríklad v podpazuší, za uchom alebo v oblasti genitálií.
Pokiaľ sa chcete vybrať na prechádzku do prírody, prispôsobte tomu svoje oblečenie. Vezmite si radšej dlhé svetlé nohavice, na ktorých kliešťa uvidíte a môžete ho striasť. Účinné bývajú aj rôzne repelenty. Napriek všetkým preventívnym opatreniam je dobré po návrate skontrolovať si celé telo. Ak objavíte kliešťa, mali by ste ho čo najskôr odstrániť.
"Riziko nakazenia sa boréliami sa zvyšuje s dĺžkou prisatia kliešťa. Zatiaľ čo po niekoľkých hodinách je minimálne, po dvoch dňoch už päťdesiatpercentné. Preto sa odporúča odstrániť parazita čo najskôr. Kto si trúfne, môže si to urobiť aj sám, ale dôležité je urobiť to šetrne. Kliešťa nesmieme rozpučiť, pretože ak sa obsah jeho čreva dostane do ranky, riziko infekcie je veľké. Samozrejme, pokiaľ bol samotný kliešť infikovaný boréliami," poznamenáva MUDr. Magyar.
Keď si na kliešťa sami netrúfate, vyhľadajte pomoc lekára. Odstrániť vám ho pomôžu na pohotovosti, na chirurgii či na infekčnej klinike. Pokiaľ máte parazita na chúlostivejšom mieste, hanba nie je na mieste. Mimochodom, vlani odstraňoval primár Magyar istému pacientovi kliešťov z intímnych miest. Mal ich tam vyše tridsať! "Nachytal" ich pri prenášaní suchého dreva, ktoré nosil iba tak v plavkách. Napriek vysokému počtu prisatých kliešťov na boreliózu neochorel, pretože sa parazitov zbavil rýchlo.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári