Kým totiž John žije v najbohatšom regióne EÚ, teda v tzv. veľkom Londýne, Ján má smolu, lebo je východniar. Východné Slovensko (terajší Košický a Preščovský kraj) je deviatym najchudobnejším regiónom v celej Európskej únii, pričom HDP na obyvateľa tu napríklad nie je ani polovičné v porovnaní s Bratislavským krajom.
Veľký Londýn a ani Bratislava nedostávajú na svoj rozvoj ani euro z prostriedkov EÚ, keďže sú dostatočne rozvinuté. O Košickom a Prešovskom kraji to neplatí, keďže spolu patria medzi najzaostalejšie regióny EÚ. Aj preto včera šéfovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja Rudolf Bauer (KDH) a Peter Chudík (nez.) vyzvali premiéra i ostatných členov vlády, aby podporili ich zámer zmeniť systém využívania eurofondov na Slovensku.
"Regionálne rozdiely na Slovensku sa, žiaľ, neznižujú, ale naopak zrealizovaním niektorých väčších investícii na Považí sa budú ešte viac zväčšovať. Myslíme si, že by bolo lepšie pre celú krajinu, keby bol systém prideľovania štrukturálnych európskych fondov postavený na inom základe," uviedol R. Bauer.
Príkladom by podľa P. Chudíka mohli byť naši susedia v Česku a Poľsku, kde majú regióny väčšie právomoci a kompetencie pri rozhodovaní o tom, kam pôjdu financie zo zdrojov EÚ. "U nás sú za regionálny rozvoj zodpovedné samosprávne kraje, preto tie by mali aj rozhodovať o prostriedkoch z európskych fondov na jednotlivé regionálne projekty. Tento proces by bol efektívnejší, pružnejší a skôr by sa u nás znižovali regionálne rozdiely," dodal.
Prešovský a Košický kraj už pred viac ako rokom začali pripravovať spoločný regionálny operačný program (ROP) Slovensko - Východ na obdobie rokov 2007 až 2013. Cieľom spoločného ROP je, aby východniari mohli získavať prostriedky priamo z Bruselu a rozdeľovať si ich bez "medzistanice" v Bratislave. Podľa oboch županov by nimi navrhnuté získavanie a rozdeľovanie prostriedkov bolo oveľa efektívnejšie, pričom by umožnilo využívať spoločné ľudské, materiálne, informačné a finančné zdroje.
Slovensko v rámci plánovaného obdobia 2007 až 2013 dostane z Bruselu okolo 10 - 11 miliárd eur, pričom P. Chudík a R. Bauer chcú spoločne docieliť, aby na východe skončila aspoň tretina tejto sumy. Vláda by mohla vykonávať kontrolu použitia európskych prostriedkov. "Doterajšie centralizované prideľovanie európskych peňazí z Bratislavy podľa sektorových plánov je nepružné a neefektívne. Našu iniciatívu podporuje aj EÚ, ako aj ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Presvedčiť o nutnosti tejto decentralizácie musíme aj ostatných členov vlády," tvrdí R. Bauer.
V súčasnosti rozdeľujú financie štrukturálnych a kohéznych fondoch úradníci na ministerstvách výstavby a regionálneho rozvoja, hospodárstva, pôdohospodárstva, a práce, sociálnych vecí a rodiny.
Napríklad v Košickom kraji sa podali projekty za 17 miliárd Sk, avšak momentálne sa realizujú iba za 216 miliónov korún, keďže mnohé z nich sú aj po niekoľkých mesiacoch ešte stále v schvaľovacej fáze. Navyše nie sú presne zadefinované podmienky, a tak (ne)udelenie európskych peňazí na realizáciu projektu často závisí na ľubovôli úradníka, resp. jeho šéfa.
"Nevylučujem, že sú tam aj iné záujmy... Ak sa napríklad pozriete na mapu Slovenska, zistíte, že v poľnohospodárstve smerovala veľká väčšina zdrojov zo sektorového operačného programu iba pre Trnavský a Nitriansky kraj. Chápem, že sú to poľnohospodárske kraje, no takisto je to aj v prípade Východoslovenskej nížiny a na ňu sa takmer vôbec nedostalo. Aj to je jeden z dôvodov, prečo chceme, aby sa peniaze nerozdeľovali na ministerstvách v Bratislave, ale v Košiciach alebo Prešove samozrejme pod dohľadom vlády," dodal P. Chudík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári