"Pokúšam sa o začatie rokovaní s Pentou o využití objektov vo VŠA, ktoré sú v ich vlastníctve. Zámena pozemkov je jedným z riešení," potvrdil Korzáru informácie primátor Zdenko Trebuľa (na snímke). Štadión je schátralý, no jeho obnova by bola neporovnateľne výhodnejšia ako výstavba nového.
Ako sme už informovali, poslanci mestského zastupiteľstva v Košiciach schválili na júnovom zasadnutí založenie akciovej spoločnosti Mestský futbalový klub, v ktorom má 50-percentný balík mesto a druhú polovicu futbalový klub FC Steel Trans Ličartovce Blažeja Podoláka. Do akciovky poslanci vložili desaťtisíce metrov štvorcových pozemkov vo VŠA (na časti dnes funguje aj blšák) s tým, že by na nich v horizonte päť až osem rokov mal vyrásť nový futbalový štadión, resp. sa nesmú použiť na žiadny iný účel ako futbalový.
"Osobne som s majiteľmi Penty ešte nerokoval, vyslal som signál, pretože si treba uvedomiť, že toto mestské zastupiteľstvo nikdy nezmení územný plán tak, aby Penta vedela využiť pozemok pod štadiónom na komerčné účely, o čo nás v minulosti viackrát žiadala," doplnil Trebuľa.
Finančná skupina Penta už raz vyšla mestu Košice v ústrety, keď mu po rokovaniach s primátorom darovala osem miliónov korún na to, aby mohlo od správcu konkurznej podstaty odkúpiť rozostavaný hokejový štadión s pozemkom do vlastníctva mesta Košice.
"Pozemky vo VŠA, ktoré boli vložené do Mestského futbalového klubu, a. s., sú podľa územného plánu určené na šport a občiansku vybavenosť. Penta by ich teda mohla lepšie komerčne využiť ako štadión, kde zmena využitia neprichádza do úvahy. Čo by mohlo na ich území raz stáť? Na hypemarket je to malé, naviac v blízkosti sú dva veľké. Ale môže tam byť tržnica, menšie obchodné prevádzky a ak si uvedomíme, že sa má Popradská prepojiť s Gemerskou priečne cez VŠA, mohla by tam vzniknúť atraktívna zóna," vysvetlil Korzáru hlavný architekt mesta Košice Peter Murko.
O futbalový štadión, podobne ako hokejový, prišlo mesto Košice za čias primátorovania Rudolfa Schustera. Mesto si v roku 1996 vzalo od VSŽ, a. s. pôžičku vo výške 126 miliónov korún, ktorú nezaplatilo peniazmi, ale nehnuteľnosťami. Rezešovským železiarňam vtedy dalo futbalový štadión, ľahkoatletický štadión, krížové ihrisko, chodníky, budovy a cesty, ktoré sa nachádzali vo vnútri areálu a ďalších pozemkov s celkovou výmerou 282-tisíc metrov štvocových. Megalomanské plány nebožtíka Alexandra Rezeša vybudovať vo VŠA dvojmiliardový štadión svetových parametrov so zatváracou strechou skončili v prepadlisku dejín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári