Štyri kone ako kafky,
dve periny, pec zahuavky,
už si, Zuzka, vypuacena,
hej, z macerinho pokolenia...
...spievali kedysi štrbianske matere prechádzajúc ulicami obce spoločne s ostatnými svadobčanmi svojim čerstvo "očepčeným" dievkam. Nevedno, či menej príležitostí alebo hektickejšie časy spôsobili, že zvyky a obyčaje našich starých mám a otcov začali pomaly zapadať prachom...
Myšlienka dať okúsiť trochu z "čias dávno minulých" mladšej generácii či snaha privolať aspoň záblesky mladosti u tých starších sa pred piatimi rokmi v podtatranskej obci Štrba zhmotnila do podoby Štrbských folklórnych slávností. Už tradične prvú júlovú sobotu tunajší obyvatelia spoločne s návštevníkmi obce nahliadli do bežných i sviatočných dní svojich predkov.
Ženičky vyzdobili okenice svojich príbytkov výšivkami, krojovanými bábikami, perinami, obliekli sa do krojov a na priedomí vyčkávali početný sprievod domácich i zahraničných hostí. Pár minút pred pravým poludním zazneli z obecného rozhlasu tóny štrbských piesní a ulice sa začali zapĺňať zvedavcami. Miestne folklórne súbory sa vydali naprieč obcou a piesňami mámili ľudí na slávnosť.
Aj počasie sa rozhodlo, že Štrbanom zábavu nepokazí. Dážď vystriedalo slnko. "Možno je to zásluhou pánov farárov, keďže v obci máme tri cirkvi, takže je predsa len viac, keď sa traja duchovní modlia ako jeden," zažartoval pri otváraní slávností starosta obce Michal Sýkora oblečený v tradičnom štrbskom kroji a uvoľnil pódium spevu a tancu.
Prvé tóny ľudových melódií zazneli v podaní pamätníkov z folklórnej skupiny Štrbän, ktorá tento rok slávi 50. výročie svojho založenia. Po nich dostali priestor mládežníci z Horca a deti zo Štrbiančeka. Nenapodobiteľný folklór na špičkovej úrovni predviedli hosťujúce súbory z Maďarska, Bosny - Hercegoviny a z Izraela. Podujatie oživil miestny rómsky folklórny súbor svojím neopakovateľným temperamentom.
Skalní návštevníci Štrbských folklórnych slávností nedočkavo vyčkávali na každým rokom obľúbenejšiu súťaž Štrbský trojboj. "Táto súťaž si už získala za predchádzajúce štyri roky istú popularitu. Jej účastníci si merajú svoju šikovnosť v troch disciplínach strihaní handričiek a ich navíjaní na člnok, navíjaní priadze na kolovrátok, po štrbsky špuliar a pílení dreva takzvanou pílou bruchačkou. Víťazom je ten, ktorý zvládne všetky disciplíny za čo najkratší čas," priblížila podmienky súťaže pracovníčka miestneho obecného úradu Ľubica Otčenášová.
Odvahu popasovať sa s kedysi bežnými, každodennými činnosťami našla štvorica poslancov NR SR - Ľubomír Lintner, Ján Cuper, Ivan Šimko a Jozef Heriban. K nim sa pridali primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak, starosta Liptovskej Tepličky Jozef Mezovský, Ivan Vološčuk zo Správy TANAP-u a predseda Folklórnej únie na Slovensku Štefan Zima. Zmerať si svoju šikovnosť s mužmi sa ako jediná žena odhodlala známa tvár televíznej obrazovky a manželka Jozefa Heribana Alena Heribanová. Tá v mužskej konkurencii napokon skončila piata, potrápila ju totiž výsostne mužská disciplína pílenie dreva.
"Pílilo sa mi veľmi dobre, len mi dlhšie trvalo, kým som pochopila princíp," povedala so smiechom po prepílení klady televízna moderátorka a hlásateľka Alena Heribanová. Prvenstvo si odniesol starosta Liptovskej Tepličky Jozef Mezovský, ktorý urobil džentlmenské gesto a svoju výhru krojovanú bábiku venoval Alene Heribanovej. "Ja som bola celkom spokojná medzi takýmito skvelými chlapmi aj s tým mojím piatym miestom. Teraz sa cítim ako taká štrbská kráľovná, keď mám takú peknú bábiku," povedala dojatá A. Heribanová.
Tento ročník Štrbských slávností organizátori venovali 725. výročiu prvej písomnej zmienky o obci a 125. výročiu vzniku Tatranskej Štrby. Podujatie oživili ukážky prác remeselníkov a výstava dobového hospodárskeho náradia. Kúsok modernejších čias vdýchlo do ulíc Štrby podvečerné vystúpenie Žobrákov. Večer zakončila ľudová veselica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári