kupónovej privatizácie. Nenastali problémy s dedičským konaním alebo iné dôvody, ale o výnos ho pripravil podvodom obchodník s cennými papiermi. Napriek právoplatnému rozhodnutiu súdu sa nevie dopracovať k ničomu a dovolať sa pravdy. Ocitol sa v bezvýchodiskovej situácii, ktorú bude pravdepodobne riešiť až Európsky súd pre ľudské práva. To je posledná inštitúcia, ktorá mu môže pomôcť a zároveň posledná nádej. V našom štáte sa totiž nenašla žiadna, ktorá by ho k dosiahnutiu súdom uznaného nároku doviedla.
"Podal som žalobu na obchodníka s cennými papiermi, ale predtým som sa obrátil na RMS Slovakia, ktorý si nechcel priznať, že urobil chybu. Bratislavský okresný súd rozhodol a vydal platobný rozkaz, na základe čoho som si najal exekútora. Ten mi po roku a pol oznámil, že sa mu nepodarilo vymôcť nič. Na základe toho súd vydal uznesenie o pozastavení neúspešného exekučného konania," posťažoval sa Ján Soták, ktorý prišiel podvodom o dlhopis. Ten bol vyplatený obchodníkovi s cennými papiermi LIFOX Slovakia na základe splnomocnenia, ktoré mu majiteľ nikdy nepodpísal. Takže konal na vlastnú päsť a bez súhlasu majiteľa.
Vypisoval na všetky možné inštitúcie, obrátil sa na predsedu vlády, ministerstvo financií, Úrad pre finančný trh, Fond národného majetku. Na ÚFT sa pán Soták dozvedel, že obchodník dostal povolenie na obchodovanie s cennými papiermi s tým, že do jedného roka sa mal zaregistrovať v obchodnom registri. Keďže si túto zákonnú povinnosť nesplnil, v roku 1996 mu bolo odňaté povolenie obchodovať. Na počudovanie mu RMS akceptoval transakciu až v roku 1998. Splnomocnenie si vystavil sám, bez vedomia vlastníka, ale odkiaľ získal evidenčné číslo kupónovej knižky, o to sa na RMS nikto nezaujímal. Ján Soták si myslí, že keby mal povinnosť predložiť aj kupónku, tak by k podvodu nedošlo.
Prípad začala riešiť polícia. Od nej získal poškodený informácie o tom, že oklamaných je viac. Už vtedy bola škoda vyčíslená na takmer 80-tisíc korún. Podozrenie z trestného činu podvodu sa skončilo len pri podozrení. Šokujúce bolo oznámenie, že stíhanie prerušujú, pretože nie je jasné, kto transakciu urobil. RMS systém však musel vedieť, kto ju uskutočnil. Veď išlo o Lifox. Ako hovorí poškodený, polícia nepostupovala v tejto veci dôsledne.
"Všetky listiny som odovzdal krajskému prokurátorovi v Košiciach, aby ako dozorujúci orgán preskúmal konanie polície. Tá ich postúpila bratislavskej. Dodnes som odpoveď nedostal. Každý sa zo všetkého vyzúva, nikto za nič nie je zodpovedný, i keď nikto nepopiera, že išlo skutočne o podvod. Obchodník s cennými papiermi nemal v tom čase licenciu na obchodovanie, napriek tomu mu boli peniaze vyplatené. Mnohí s podobným osudom sa už vzdali a zmierili sa s daným stavom. Ja to však chcem dotiahnuť do konca," hovorí J. Soták.
Suma sumárum, prišiel o nemalé peniaze. Za dlhopis mal zinkasovať 13 750 Sk. Okolo troch tisícok ho stáli súdne poplatky a exekútor, ktorý nič neurobil. Obchodník s cennými papiermi, ktorý podnikal bez licencie, nemá žiaden majetok, a nič mu teda nemôžu zobrať. Za čas, ktorý uplynul od vyplácania, narástli aj úroky, ktoré mu priznal aj súd. Minimálne sa jedná zatiaľ o čiastku 25-tisíc korún.
"O akcie Ferrofondu som prišiel, lebo som peniaze v prvej vlne kupónovej privatizácie zle investoval. O dlhopise rozhodoval FNM, čo som ovplyvniť nevedel. Na sto percent som v práve, ale neviem sa k jeho uplatneniu dopracovať. Mám právoplatné rozhodnutie súdu, že dlhopis je môj, len peniaze má niekto iný. Nepomohol nikto. Snáď za hranicami budem úspešnejší. Zostáva mi ešte Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Urobím posledný pokus a obrátim sa ešte na NR SR," dodal podvedený Ján Soták, čakajúc na zázrak.
Foto: Róbert SÁNDOR
Foto do čísla /spravodajstvo/kupónová knižka ROSA - kuponova knizka
Stanovisko Fondu národného majeku
"Problém, ktorý vznikol, nás veľmi mrzí, ale vyplatiť peniaze dvakrát za ten istý dlhopis nemôžme. Investovali sme veľa prostriedkov do toho, aby sme každému vlastníkovi dlhopisu posielali na domácu adresu výpis zo SCP kvôli kontrole a aby mohli nezrovnalostí reklamovať a podniknúť potrebné kroky. Písomne sme v roku 2001 oznamovali aj to, aby si prevzali peniaze v Slovenskej sporiteľni. Upozorňovali sme aj na riziká v médiách, aby boli pri predaji dlhopisov opatrní a nenaleteli podvodníkom. Poškodenému nevieme pomôcť, postupovať by mal v zmysle rozhodnutia súdu. To je už rovina trestno-právna, keďže sa jednalo o podvod," zaujala stanovisko hovorkyňa Fondu národného majetku Tatiana Lesajová.
Ako dodala, v tom čase mohol ktokoľvek so splnomocnením overeným u notára kupovať a predávať dlhopisy cez SCP, ktoré bolo na tento účel zriadené. Nebol dôvod skúmať ich pravosť. Keďže je zrejmé, že bolo sfalšované, došlo k podvodu. Domáhať sa svojich peňazí by mal podvedený občan súdnou cestou.
Na účte FNM je ešte 400 miliónov korún, ktoré za dlhopisy nevyplatil. Niektorí sa o peniaze neprihlásili, zabudli, že majú kupónovú knižku z druhej vlny kupónovej privatizácie alebo je to spôsobené dedičskými konaniami. Stále sa ešte vypláca. Dvakrát za jeden dlhopis to však nie je možné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári