"Pri poslednom odlete sa nám vrátili z letiska rodiny, ktoré nemali v pase zapísané deti. Stávajú sa takéto prípady, preto sme sa už poučili a pýtame sa vopred," uviedla nám pracovníčka istej košickej cestovnej kancelárie.
Viac problémov však spôsobuje dovolenkárom skutočnosť, že pri ceste do niektorých krajín mimo EÚ je potrebná rôzna dĺžka platnosti cestovného dokladu po skončení zájazdu. V niektorých prípadoch musí byť platnosť pasu minimálne šesť mesiacov po návrate s dovolenky. O podmienkach by mali klientov informovať cestovné kancelárie, ale aj tie uvádzajú rôzne fakty.
"Do Bulharska ísť nemôžete, pokiaľ vám pas neplatí minimálne šesť mesiacov po návrate z dovolenky," vysvetlila pracovníčka cestovnej kancelárie z Bratislavy, ktorá sa špecializuje na Bulharsko. Naopak, v Košiciach sa informácie líšia.
"Dokedy platí pas? Do novembra? Žiaden problém, pokojne môžete ísť. Stačí platnosť mesiac po návrate. Podobne je to v Tunisku," hovorí pracovník ďalšej cestovky.
Cestovať teda a vystaviť sa riziku? "To máte tak. Všetci sme ľudia. Závisí aj od colníka, ktorý pas kontroluje. Možno si to všimne, možno nie."
Ako to teda je, sme sa opýtali kpt. Oľgy Lukáčovej z KR PZ v Košiciach. "Čo sa týka platnosti cestovných dokladov po docestovaní späť do Slovenskej republiky, je to vec cestovných kancelárií, ktoré poskytujú, respektíve mali by poskytnúť svojim klientom kompletný servis informovanosti o krajinách a podmienkach pri vycestovaní do konkrétnych štátov. Naše zákony neuvádzajú obmedzenia dĺžky platnosti cestovných dokladov po docestovaní," uviedla O. Lukáčová.
Ako dodala, najlepšie si je informácie overiť na konzulárnych úradoch jednotlivých krajín. "Tieto informácie neevidujeme, najlepšie si je ich preveriť na veľvyslanectvách."
Pri cestách do krajín EÚ cestovný doklad potrebný nie je. Aj keď sa však uvádzalo, že do Švédska stačí občiansky preukaz, nastala zmena. "Doterajšie poskytnuté informácie, v ktorých bolo jednoznačne potvrdené, že do Švédskeho kráľovstva je možné cestovať s platným občianskym preukazom typu ID-karty sú nepravdivé. Na základe zaslanej oficiálnej informácie z Konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky a taktiež z Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Štokholme musím potvrdiť, že Švédsko neuznáva občianske preukazy Slovenskej republiky ako cestovné doklady," uviedla O. Lukáčová.
Kde je možné vycestovať na občiansky preukaz
Belgicko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšso, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Veľká Británia, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári