ministra obrany Juraja Lišku. Ten si prezrel historickú lokalitu ťažby drahého opálu a neprišiel iba tak s prázdnymi rukami. Nadácii Dubnícke opálové bane, ktorá sa snaží o obnovu unikátnych technických pamiatok a aj samotnej banskej osady Dubník, odovzdal cenný dar - veľký vojenský stan a poľnú kuchyňu z vyradeného inventára armády. Tie využijú prevažne skauti, ktorí počas leta v rámci Táborov opálových permoníkov opäť urobia na Dubníku kus dobrej roboty. Okrem toho armáda zapožičala pre skautov aj ďalší výstroj.
"Ja som síce skaut nebol, ale už v Trenčíne som im ako podnikateľ, predtým než som sa stal ministrom, snažil pomáhať. Vidím v tom dobrú možnosť pre mladých, ktorí sa tu učia viacerým užitočným veciam. Aj preto zo svojej pozície rád podám pomocnú ruku, najmä, ak vidno také výsledky ako tu na Dubníku," poznamenal J. Liška. Toho pred časom oslovil šéf Nadácie Dubnícke opálové bane Martin Jančok práve s prosbou o materiálnu výpomoc, a keďže o aktivitách na Dubníku kolujú po Slovensku dobré chýry, vcelku hladko sa dohodli.
Náučný chodník na kutisku Dubník, bezprostredne pri obnovovanej baníckej osade, je z východoslovenského pohľadu unikátom. Ako prvý totiž využíva prvok návštev upravených banských diel, ktorý je v strednej Európe, najmä v Česku a v Nemecku, čoraz populárnejší. Chodník s celkovou dĺžkou okolo 400 metrov vedie spleťou povrchových dobývok a zachádza aj počiatočných metrov štôlní. Je samoobslužný, pričom sa naň dá dostať z novo vyznačeného modrého turistického chodníka, spájajúceho Červenicu v okrese Prešov, Dubník a Zámutov v okrese
Vranov. Návštevník je informovaný o všetkých zaujímavostiach na viacerých miestach formou viacjazyčných tabúľ. Pekne upravený areál vzácnej pamiatky by mohol by byť dobrou inšpiráciou pre banícke regióny na Gemeri a Spiši, ktoré by sa mohli pri rozvoji cestovného ruchu poberať podobným smerom.
"S výstavbou náučného chodníka sme začali v septembri minulého roku a ukončili ho začiatkom júna. Obrovský kus práce na ňom odviedli Rómovia zo skautského oddielu v Červenici a aj nezamestnaní z tejto obce v rámci aktivačných prác. Bola to neraz veľmi tvrdá drina, lebo jednotlivé objekty boli zanesené. Pracovali tu takmer výlučne Rómovia, ktorí vyvozili stovky a stovky fúrikov hliny a kamenia, robili stavebné práce, s ktorými sa predtým nestretli a napriek tomu to zvládli," hovorí Martin Jančok. Pre neho, ale aj oddiel Rómskych skautov z Červenice je leto predovšetkým pracovným časom. "V najbližších dňoch musíme dokončiť aspoň časť Robotníckeho domu v osade, ktorý bude slúžiť ako zázemie pre stanový tábor mládeže a pokračujeme aj v obnove starej školy. Na väčšinu aktivít čerpáme financie z rôznych fondov, sponzorských darov a často nám vychádzajú v ústrety aj kompetentní ľudia v rôznych organizáciách, samospráve i štátnej správe."
Pred letom pribudol aj nový turistický sprievodca celým areálom Dubníka, od sprístupnenej štôlne Viliam cez ťažobný areál Libanka až po osadu a kutisko Dubník. Je prístupný v tlačenej i multimediálnej forme. Kardinálnym problémom pre ďalší rozvoj Dubníka však bude oprava cesty, ktorá ho spája na jednej strane s Červenicou, na druhej strane so Zlatou Baňou. "Skúsenosti ukazujú, že ľudí by sem chodilo aj podstatne viac, po ceste, ktorá roky nebola opravovaná, sa je však problematické na Dubník dostať," dodal M. Jančok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári