týmto jednoduchým rozhodnutím sa skrýva zúročenie niekoľkoročnej práce UVP a všetkých jej dobrovoľných podporovateľov a v neposlednom rade vyhovenie mienke košickej verejnosti a potrebám mesta. Na pozemku, ktorý mesto Únii prenajalo za korunu na obdobie desiatich rokov, by mal konečne vyrásť plnohodnotný útulok pre opustené zvieratá, na ktorého akútnu absenciu sa už dlhý čas upozorňovalo. Útulok bude súčasťou komplexu doplneného o ďalšie sprievodné služby pre zvieratá a verejnosť.
Do roku 2001, keď UVP vznikla fungovala v meste oficiálne len Veterinárna pohotovostná služba, ktorá túlavé zvieratá len odchytávala a v drvivom počte prípadov utrácala. Neexistovala karanténa, útulková služba, legislatívne podložený program adopcie zvierat, uspokojivá návratnosť pôvodným majiteľom. O opustené zvieratá sa tak sporadicky starali i rôzne dobrovoľnícke skupiny, obrat však nastal až pred štyrmi rokmi pri vzniku Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov.
"Odkedy sme vznikli hľadali sme v Košiciach vhodnú lokalitu na výstavbu útulku, ktorá bola vždy základným problémom. Súčasne sme sa v provizórnych domácich podmienkach dobrovoľne snažili poskytnúť pomoc čo najväčšiemu počtu opustených zvierat," hovorí predsedkyňa UVP, Mgr. Dana Tóthová.
"Ešte v roku 2001 sme boli upozornení na zaujímavú trojhektárovú lokalitu roľníckeho hospodárstva v Haniske, ktorá ležala ladom, zničená chátrala bez základných inžinierskych sietí. Napriek tomu nás zaujala, keďže svojou polohou spĺňala predpísané podmienky na realizáciu projektu Strediska vzájomnej pomoci ľudí a zvierat. Táto loklalita však patrila Ministerstvu obrany, bolo potrebné prejsť mnohými právnymi krokmi a čakacími lehotami. Ako nezisková organizácia sme nemali dostatok financií na jej odkúpenie a tak sa hľadalo ďalej. Permanentne sme sa však stretávali so všemožnými prekážkami a benevolenciou zo strany kompetentných. Za ten čas bol projekt Strediska predložený mestu, kde sa predbežne stretol s kladnou odozvou. Keď bol v roku 2004 pozemok v Haniske prevedený z Ministerstva obrany na mesto, netrpezlivo sme čakali na jeho rozhodnutie. Napokon nám poslanci schválili prenájom pozemku na desať rokov s možnosťou predĺženia, čo je nevyhnutné, keďže na ňom plánujeme vybudovať projekt, ktorý je unikátny i v rámci európskych podmienok," približuje nám genézu budovania útulku Dana Tóthová.
A čo v sebe vlastne plánované Stredisko vzájomnej pomoci ľudí a zvierat zahŕňa?
"Nepôjde len o karanténu a samotný útulok s kapacitou 250 zvierat, ktorý je pre veľké mesto, akým sú Košice nevyhnutný. Rovnako tu plánujeme vybudovať špecializované výcvikové stredisko pre verejnosť a špecializovaný výcvik záchranárskych a asistenčných psov pre zdravotne postihnutých. Súčasťou projektu je osvetová "farma" domácich zvierat, ustajnenie terapeutických zvierat, pracovné príležitosti dostanú sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľov, samozrejmosťou budú chránené remeselníske dielne," dokončí Dana Tóthová.
O tom, že "odklepnutie" pozemku prišlo v pravej chvíli svedčí i fakt, že druhé najväčšie mesto na Slovensku fungovalo už niekoľko rokov bez riadnej karantény, premnožené túlavé zvieratá neboli nijako riešené a mesto tak neustále balansovalo na pokraji ohrozenia obyvateľov nebezpečnými nákazami či úrazmi. A to i napriek tomu, že zákon o veterinárnej staroslivosti odporúča obciam podporu primeraného počtu útulkov pre zvieratá. Rovnako zanedbaný bol i program osvety, evidencie a sterilizácie, ktorý by predchádzal nechceným a opusteným zvieratám. O všetko toto sa staralo paradoxne neziskové združene UVP, ktoré len s finančnou podporou verejnosti do dnešeného dňa zachránilo a umiestnilo do nových domovov vyše 1 700 týraných, opustených a nechcených zvierat. Ďalším paradoxom je, že o služby UVP často žiadali i kompetentné orgány, ktorých benevolencia v mnohých prípadoch sťažovala prácu pri hľadaní vhodnej lokality a následných aktivít okolo výstavby útulku. Keďže projekt Strediska vzájomnej pomoci ľudí a zvierat je čo do nápadu doslova európskym unikátom, je najvyšší čas, aby na jeho plánovanú existenciu, ktorá konečne nadobudla reálne kontúry zaostrilo svoju pozornosť nielen vedenie mesta, ale i sponzori a eurofondy.
"Aj keď výstavba Strediska nejaký čas potrvá, stále sa, hoci v provizórnych podmienkach, venujeme záchrane opustených a týraných zvierat. A tak ak si chcete nejaké osvojiť, stačí zavolať na číslo 0908 992 511," odkazuje Dana Tóthová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári