premnožené, ale zbaviť sa ich nie je vôbec jednoduché. Kántriť sa nesmú, lebo sú chránené a ani to nechceme, ale ani s nimi bývať. Akosi je ich priveľa. Usalašili sa u nás, ale aj u susedov a nevieme si s nimi rady," posťažovala sa nám chatárka z Ružína Terézia Kitková.
Taký problém trápi aj jej susedov a známych. Jedni si na prítomnosť týchto tvorov zvykli, iným to prekáža. Sú to nájomníci, ktorí robia škodu. "Usalašili sa nám na pôjde. Počuť ich stále hrýzť. Ohlodávajú všetko a špinia. Keď nie sme na chate, lozia všade a zjedia čokoľvek. Nasťahovali sa mi aj do postele, kde som našla mladé. Žiaden odpudzovač neexistuje. Skúšala som ich vypudiť sírnymi pásikmi. Myši sa stratili, ale plchy sa vrátili. Bežné sú prechádzky po kuchynskej linke, sú nebojácne, pozerali sme sa zoči-voči. Keď jeden uviazol vo váze, vyniesla som ho do lesa. Všetci sa mi smiali, že sa mi vráti. Asi mali pravdu, u nás sa im páči," opísala svoje zážitky pani Terézia.
Ťažko sa zmieruje s tým, že sú síce ohrozené lebo ich je málo, ale vám lomozia po pôjde v hojnom počte. Ako to s týmito zvieracími nechcenými spoločníkmi vlastne je? "U nás sa vyskytujú štyri druhy a všetky sú chránené. Chytiť ich je problém, rovnako ako ich odplašiť. Za svoj domov si najradšej vyberajú chaty, kde zvyčajne prezimujú. Vtedy s nimi až takú oštaru majitelia letných sídiel nemajú, pretože od októbra do mája spia. Plch je väčší ako myš, podobá sa na veveričku, len je menší. Takisto má huňatý chvost a je sivej farby. Keď sa im podarí do chaty prehrýzť, zvyčajne sa tam zdržia dlho. Dožívajú sa 5 až 6 rokov," dozvedeli sme sa od odborníka na drobné cicavce RNDr. Michala Stanka, CSc. z Ústavu zoológie SAV v Košiciach.
Zväčša zostávajú tieto zvieratká na jednom mieste. Ich rozmnožovacia schopnosť nie je taká výrazná ako u ostatných hlodavcov. Raz do roka majú 4 až 6 mláďat. Sú to všežravce, takže nepohŕdnu ničím, čo u svojho hostiteľa nájdu. Živia sa aj semenami, ale s obľubou vyberajú vajíčka z hniezd vtákov. Keď sa im zapáči povala niektorej z chát, zostanú tam.
Existuje vôbec nejaký šetrný, ale účinný spôsob ako ich vyplašiť? "Osvedčený asi nie, ale jedno je isté, že nemajú radi veľký pohyb, hluk. Viac sa im páči tam, kde dva-tri týždne nikto do chaty ani nevkročí. Lomozia, hryzú všetko čo im zachutí, pištia. Keď nie sú majitelia doma, to im vyhovuje. Sú veľmi obozretné a chytiť sa dajú ťažko. Nevyhovuje im rámus. Treba skúsiť pustiť im hlasno muziku. V hlučnej spoločnosti sa im nepáči," radí nešťastníkom s úsmevom odborník. Keď to zaberie, urobíte radosť sebe a možno menej susedom. Za pokus to stojí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári