Kechneci, Rusko sa s premiérom odmietol stretnúť pri slávnostnom poklepkávaní základného kameňa nového výrobného závodu spoločnosti Getrag Ford. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že by nedokázal stáť po boku takéhoto človeka...
"Nedokážem sa tváriť, že sa nič nestalo. Neviem si predstaviť, že by som ako osoba zvládol kladenie základného kameňa s pánom premiérom, ktorý sa, podľa mňa, včera dopustil flagrantnej chyby, a ktorý prispel k tomu, že celý Nitriansky kraj prišiel o významnú investíciu. Po tom, čo sa v stredu vo vláde stalo, nie som ochotný nikomu robiť štafáž pri začínajúcej predvolebnej kampani," uviedol značne rozčúlený P. Rusko.
Ako je známe, vláda v stredu večer kvôli nesúhlasu ministrov za KDH a SDKÚ zamietla investičnú zmluvu s kórejskou spoločnosťou Hankook Tire, ktorú predkladal minister P. Rusko. Obe strany nesúhlasili s výškou investičných stimulov pre Kórejcov. Rusko na rokovaní vlády navrhol ako kompromis znížiť výšku štátnej pomoci pre Hankook v priamych výdavkoch z 15 na 10 percent z vyše 19-miliardovej hodnoty investície, no ani tento návrh mu neprešiel. To rozčertila šéfa ANO natoľko, že vyše polovicu tlačovej konferencie Getrag Ford venoval aj napriek miernemu údivu šéfa spoločnosti Tobiasa Hagenmeyera práve tomuto sporu vo vláde.
"Je to bezprecedentný prípad, keď sme prvýkrát odmietli nejakú zahraničnú investíciu. Máme stratégiu, aby sme do najchudobnejších regiónov získali aspoň jedného investora, a keď sa tak stane, tak sme tí zlí a máme sa ospravedlňovať kolegom z vlády? Veď aj premiér rokoval so šéfmi KIA, aby sa prihovorili pre príchod Hankooku a potom je to on, kto sa zasadí za to, že sa to nepodarí. Najmä KDH len hľadalo spôsob, aby tu nikto nebol, lebo to asi berú tak, že každý nový investor je úspechom ANO a nášho ministerstva," skonštatoval Rusko. Ten pritom nevylúčil ani odchod ANO z vládnej koalície, no ako dodal, všetko v strane ešte raz prehodnotia po prázdninách.
Premiér Dzurinda nechcel príliš komentovať Ruskov postoj, ktorý sa s ním odmietol stretnúť. "Je to na ňom, niektoré veci sa komentujú samé. Nie som človek, ktorý sa nechá tak ľahko vykoľajiť, alebo sa doviesť k nejakým mediálnym revanšom a posielať si cez ne odkazy. Načo? Ja riešim problémy tam, kde je ich potrebné riešiť. Pripomínam, že na tomto mieste som stál už v roku 1999," narážal premiér na skutočnosť, že zahraničné investície podporoval už dávno pred vstupom P. Ruska do politiky.
Podľa premiéra šéf ANO sa nemá čudovať odmietnutiu investičnej zmluvy, pretože podmienky, ktoré "nám pán minister priniesol na stôl, boli pre drvivú väčšinu vlády neprijateľné". Dzurindovi sa nepozdávala prilíš vysoká cena za vznik jedného pracovného miesta. "Nejde o taký typ investície, ktorá by mohla ťahať so sebou aj ďalšie firmy, ktoré by sem prišli, na rozdiel od tejto investície Getragu Ford. V budúcnosti sa budeme usilovať najmä o investície s vyššou pridanou hodnotou. A to prípad Hankooku nie je, keďže zo 70 percent ponúka prácu ľuďom so základným vzdelaním."
Premiér odmietol aj to, že kvôli tomu nastane vládna kríza. "Nežiada sa mi na také dramatické otázky odpovedať. Sedem rokov sa trápim v tejto pozícii a ako zvyknem hovorievať, nemali by sme tieto veci podceňovať ani dramatizovať. Nechcem to viacej komentovať, lebo netreba."
Takisto si nemyslí, že odmietnutie Hankooku bude zlým signálom voči iným investorom a zdôraznil, že tí sem prídu vďaka transformačným procesom, ktoré naštartovala vláda. "A to je nemerateľné voči neuváženým a niekedy aj takým, povedal by som, nenáležitým prejavom politikov, ktorí sa nevedia zmieriť s kolektívnym rozhodovaním."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári