Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Projekt televízie Teleprior - Nahé správy - ponúka trochu nahoty spojenej s reklamou a spravodajstvom. Hlavní účinkujúci však pr

Cieľom koncepcie nie je nahý moderátor, ale aby mal na sebe čoraz menej oblečeniaSledovanie reklamných spotov môže byť nudné, a tak sa nás často

Cieľom koncepcie nie je nahý moderátor, ale aby mal na sebe čoraz menej oblečenia

Sledovanie reklamných spotov môže byť nudné, a tak sa nás často reklamy snažia zaujať vtipom či nahotou. Na podobnú kartu vsadila aj košická reklamná televízia Teleprior, ktorá vysiela 24 hodín denne komerčné vysielanie. Jej oživením - ktoré vítajú zrejme najmä páni - sú však Nahé správy. Moderátori a moderátorky čítajú správy najprv v oblečení, na ktoré robia reklamu, neskôr sa však na televíznej obrazovke objavujú aj v spodnej bielizni.

Skryť Vypnúť reklamu

"V Košiciach od roku 2000 vysiela špecializovaný reklamný kanál a popudom, aby sme do jeho vysielania pustili i Nahé správy ako nový formát reklamy, bolo to, že podobný projekt sme pred nedávnom vyskúšali i v Maďarsku," prezradil nám Štefan Potočňák, konateľ spoločnosti Kabel Media, ktorá prevádzkuje televíziu Teleprior.

Obavy z toho, čo urobí z divákmi nahota ponúkaná na televíznej obrazovke, vraj Š. Potočňák nemal. "Nahota je dnes bežne dostupná v tlači aj v televízii. My však nemáme v úmysle ísť do úplnej nahoty, erotiky či sexuality." Viac, ako len o prezentáciu dievčat a mužov v spodnej bielizni sa snažia tvorcovia správ zamerať aj na scenáristickú rovinu programu. "Nevnímame to iba ako správy, ktorých moderátori sú nahí, ale aj ako obnažené správy v tom prenesenom zmysle slova. Cieľom koncepcie síce je, aby mali na sebe moderátori čoraz menej oblečenia, ale nie to, aby boli úplne nahí. Prezentujú to, čo majú oblečené a nie svoje telá! Nejde nám teda o to ukazovať niečo, čo je prvoplánovo zaujímavé - nahotu."

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhrať môžu 100 000

Ten moderátor alebo moderátorka, ktorá najviac zaujme divákov pri televíznych obrazovkách a dostane najviac sms hlasov, získava 100 000 korún. Stále je možné do projektu vstupovať a vyhrať môže aj ten, kto priskočí do rozbehnutého vlaku na poslednú chvíľu, pretože sa bude priemerovať počet hlasov s časom stráveným v projekte. "My ako malá televízia nemáme v rozpočte milióny na veľké projekty. A koniec koncov - ani nám nešlo o masovú publicitu a o to, aby sa o Nahé správy zaujímalo veľa ľudí, ktorí by sa stali iba číslami...

Vidina výhry a zaujímavej práce prilákala do projektu mnoho dievčat a chlapcov. Na prvé kastingy, ktoré televízia Teleprior zorganizovala, prišlo nie veľa ľudí, no aj tak sa našli medzi nimi všelijaké typy... "Prišli zaujímaví ľudia a v konečnom dôsledku sa tento projekt vyprofiloval tak, že je zaujímavý pre nás, pre moderátorov a aj pre reklamných partnerov, ktorí nie sú pre nás zanedbateľní... Chceli sme vytvoriť akúsi reality show, ktorá však bude robená formou nekonečného seriálu."

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí si to prišli iba ´okukať´, no odvahu postaviť sa pred kameru v sebe nenašli, niektorí to skúsili pár krát, no z nejakých dôvodov odstúpili a niektorí ostali. "Celé sa to vykrištalizovalo tak, že väčšina moderátorov je stabilných a niekoľko sa obmieňa. Stále máme k dispozícii približne pätnástich, z nich si vyberáme desať, s ktorými nakrúcame ďalšie pokračovanie. Deje sa tak každý týždeň, aj keď teraz cez prázdniny máme pauzu. V septembri sa opäť začne pracovať na nových častiach."

V Košiciach o takéto prezentovanie sa pred kamerami prejavili záujem najmä mladí ľudia. "Najmladšia má 17 no mali sme tu aj jednu pani, ktorá mala po štyridsiatke. Tá to ale vzdala... Zaujímavé je, že na rozdiel od Maďarska, sa tu prihlasovali aj ľudia, pri ktorých by ste to nečakali... V Maďarsku to boli doslova modelingové typy, ktoré k tomu pristupovali veľmi profesionálne. Tu je to úplne iné. Pohľad Slovákov na medializáciu svojej osoby je úplne iný, zrejme si viac veria a ako keby si chceli užiť slobodu a možnosť prezentovať sa, realizovať sa..."

Tak sa zdá, že kastingy sa stali pre mnohých Slovákov v poslednej dobe koníčkom. Stačí si pozrieť zostrihy z výberov súťažiacich do rôznych ´veľkých´ reality show a hneď je každému jasné, že ísť na kasting je jednoducho u nás ´in´. Ak však pri Nahých správach už niekto prešiel cez kasting, neraz sa stalo, že stratil odvahu a pred kameru sa nepostavil... "Nemáme dôvod ľudí prehovárať. Tento projekt je miestom pre amatérov a oni sami sa musia rozhodnúť, či to chcú alebo nie. Musia v sebe násť vôľu prvý krát sa postaviť pred kameru a prezentovať sa. Mali sme veľa ľudí, ktorí sa prišli pozrieť, no ďalej už nezašli a odišli. Je to ich slobodná vôľa. Kedykoľvek môžu z projektu odstúpiť aj tí, ktorí sú v ňom teraz. Potom však strácajú nárok na výhru..."

Ak si adepti na moderátora Nahých správ nie sú istí, či naozaj chcú byť na obrazovke, nikto ich pred kameru nasilu tlačiť nebude. "Nemalo by to zmysel - ak by sa aj dali presvedčiť, výsledok by bol rozpačitý, umelý... Treba udržať správnu rovnováhu medzi našou réžiou a osobitosťou daného človeka, aby výsledok pôsobil čo najprirodzenejšie. Lebo úplne prirozdené to byť nemôže, predsa len - človek stojí pred kamerou a nie rozpráva sa ako bežne so známymi... Snažíme sa počas nakrúcania navodiť čo najpríjemnejšiu a veselú atmosféru, aby sa každý uvoľnil a cítil dobre. Našťastie sme zatiaľ nemuseli riešiť žiadny zásadný problém. Nie sme megaprojekt, ktorý sprevádzajú škandály a podobné veci..."

Nečakajú profesionalitu

Každý týždeň sa pred kamerou vystriedalo desať moderátorov a moderátoriek. Jeden z nich prečíta časť správ, predvedie oblečenie, ktoré má na sebe, vystrieda ho ďalší potom ďalší... Ešte raz prečíta správy v oblečení a potom sa už predvedie v spodnej bielizni, na ktorú robí tiež reklamu. "Ak je niekto pred kamerou po prvý krát, tak je to cítiť. No nerobíme z toho problém. Je na nás, či sa nám podarí dostať to do vysielateľnej podoby. Ale to je riziko práce s amatérmi. Na druhej strane je toto riziko zaplatené tým, že všetci veľmi rýchlo napredujú a z nakrúcania na nakrúcanie vidno ich pokroky. Dá sa povedať, že keď moderátor ´prežije´ prvé nakrúcanie, tak potom to už ide ďalej veľmi hladko. Získa isté sebavedomie, pocit, že je súčasťou tímu a dostane chuť ísť ďalej."

Keďže ide o amatérov bez akýchkoľvek skúseností s moderovaním a často aj bez skúseností z modelingu, treba ich usmerňovať. "Amaterizmus je súčasťou tejto hry. Nečakáme profesionalitu. Očakávame však istý výsledok, a tak sa musíme snažiť doviesť prácu s moderátormi do takej podoby, ktorá nám vyhovuje. Väčšina moderátorov a moderátoriek je z Košíc a východniara vďaka prízvuku spoznáte vždy a všade... Ale to patrí ku koloritu mesta a aj k tomuto programu. Samozrejme, že sa snažíme dodržiavať jazykovú kultúru ale nie za tú cenu, aby výsledok pôsobil sterilne. Veď jazyk vyjadruje charakter človeka a nám nejde o to, aby sme potláčali osobnosť moderátorov - práve naopak. V žiadnom prípade nechceme nikoho prezentovať v zlom svetle... Ak sa niekomu nedarí na prvý krát prečítať správy a predviesť oblečenie, dostane ďalšie šance. Väčšinou však stačia maximálne tri opakovania a stále sa to zlepšuje."

Zatiaľ je Š. Potočňák s tým, ako sa projekt Nahých správ rozbehol, veľmi spokojný. "Bol som zvedavý najmä na to, koľko ľudí a aké typy sa nám prihlásia a výsledok sa mi zdá veľmi zaujímavý. Tento program má potenciál a bude sa ďalej vyvíjať, doteraz máme za sebou len prvé kroky. Zoznamujeme sa s moderátormi, s reakciami divákov a so spokojnosťou reklamných partnerov. Z dlhodobého hľadiska nám pôjde najmä o posilnenie literárno-scenáristického rozmeru Nahých správ," dodal Š. Potočňák.

Nakrúcanie je zábava

Moderátorov a moderátorky Nahých správ má ´na starosti´ Jana Kašická. "Všetci sú veľmi disciplinovaní, no niekedy, keď je uvoľnená atmosféra, tak sa vedia riadne rozveseliť - smejú sa, uťahujú si zo seba. Každý z nich tvrdí, že nakrúcanie je pre nich zábava. Mnohých to láka najmä preto," prezradila nám J. Kašická. V spolupráci s ňou si dievčatá i chlapci vyberajú oblečenie i spodnú bielizeň, ktorú budú prezentovať. "Občas treba robiť kompromisy, lebo niektoré dievčatá sú hanblivejšie a odmietajú si obliecť odvážnejšiu či priesvitnú podprsenku... Dohovárať im ale netreba."

Keďže väčinou ide o ´puberťákov´, J. Kašická sa občas cíti byť ich mamou, občas psychológom... "Najmä ich nesmieme lámať do niečoho, čo nechcú. Každému povieme, čo táto práca obnáša, vymenujeme pozitíva i negatíva, ktoré to môže so sebou priniesť. Neraz používam aj ´podporné prostriedky´ - dobre vyzeráš, toto ti pristane, nie, nevyzeráš v tomto tričku tučná, nie, nič ti neodstáva... Oni sú však všetci takí skvelí, že ich rada chválim," dodala J. Kašická.

Zbavuje sa trémy i ostychu

Možnosť vyhrať 100 000 korún prilákala na konkurz do Nahých správ aj 18-ročnú Janu, študentku Strednej zdravotníckej školy v Košiciach. "Raz som prišla domov a mamka si odpísala z obrazovky telefónne číslo, kam sa bolo treba prihlásiť. Zavolali sme a s otcom som šla na konkurz. Netušila som, o čo presne ide a keď som sa to dozvedela, nepáčilo sa mi, že sa budem mať vyzliekať... Nelákalo ma ísť sa predvádzať v spodnej bielizni a spočiatku som sa veľmi hanbila...," prezradila nám Jana. Už má za sebou šesť natáčaní a pomaly sa zbavuje trémy i ostychu.

"Keď ma postavili pred kameru, bola som riadne napätá... Zapáčilo sa mi však najmä to čítanie, moderovanie. Z toho vyzliekania som stále nemala dobrý pocit. Závažilo však to, že rodičia ma v tom podporovali. Povedali mi - veď to skús, nie je to nič strašné, trochu sa popredvádzaš. Ja sama som si neverila..." Ako sama povedala, nebolo to kvôli tomu, že by snáď nedôverovala svojmu výzoru. "Chodila som na balet, a tak mi ostala dobrá postava. Príšerne som sa však hanbila... Nie som zvyknutá sa vyzliecť a aha - pozerajte na mňa."

Odozva na seba nenechala dlho čakať. "V škole to teda bolo... Spomedzi známych asi polovička nemá nič proti tomu, druhá polovička to vníma inak. Jeden spolužiak bol dokonca stašne pohoršený, že sa vyzliekam... Negatívne reakcie ma spočiatku veľmi mrzeli. Keby som si ich však brala k srdcu, tak sa z toho zrútim... Snažím sa to nevšímať - keď som už raz začala, tak to chcem dokončiť..."

Neraz sa Jane stáva, že ju oslovia ľudia, ktorí ju spoznajú práve z obrazovky. "Pár mi povedalo, že ma videli a bolo to fajn. Ľudia sú rôzni - niektorým sa to páči, iní to odsudzujú. Ale je to vyvážené. Keď s tým nesúhlasí niekto, na kom mi záleží, snažím sa mu to vysvetliť..." Muža vraj na to, že účinkuje v Nahých správach, zbaliť nemožno... "No dalo by sa to, ale asi iba vtedy, ak by chcel niekto jednu z nás iba na jednu noc... A to nechceme."

Účinkovanie v tomto projekte jej vraj veľmi na sebavedomí nepridalo, priam naopak, spočiatku jej nedôverčivé pohľady ľudí riadne pokopali jej sebadôveru. "Neľutujem však, že som v tomto projekte. Spoznala som nových ľudí, naučila som sa, aké to je byť pred kamerou. Neviem, či by mi mohla táto práca nejak pomôcť k šanci moderovať ´naozajstnú´ reláciu. Ale ak áno, bola by som rada, lebo takáto práca ma láka," dodala Jana, ktorá by skončení strednej školy chcela ísť študovať jazyky alebo medicínu.

Chce byť na obrazovke

Práca v modelingu láka už dlhšiu dobu Milana Pancuráka, 22-ročného ošetrovateľa z Košíc a keďže moderátori Nahých správ aj predvádzajú oblečenie, táto kombinácia sa mu zapáčila a prihlásil sa. "Raz som si zapol náhodu telku, kde ma zaujali Nahé správy. Poslal som životopis, zavolali mi a šiel som sa pozrieť na nakrúcanie. Spočiatku som sa iba prizeral a celú noc som rozmýšľal, či to prijať alebo nie. Nakoniec som sa rozhodol, že to skúsim. Chcel som sa dostať do povedomia ľudí, byť na obrazovke," prezradil Milan.

Dnes ho už oslovujú ľudia na ulici, takže jeho zámer sa naplnil... "Aj v robote si zo mňa uťahujú, že som mediálne známy. Keď idem s kamoškami na diskotéku, tak ma volajú - ideš s nami, ty hviezda? Je to celkom príjemné. Aj keď musím povedať, že som sa stretol aj s negatívnymi reakciami. Tie však púšťam jedným uchom dnu, druhým von."

Milan chcel skúsiť aj kastingy do ´veľkých´ reality show, tam si však neveril. "Určite by ma nevybrali... Tu to bolo iné, vedel som, že sa prihlási menej ľudí. Ak by ma na základe môjho účinkovania v Nahých správach niekto oslovil s ponukou robiť v modelingu, tak by som to prijal veľmi rád. Taká práca by ma bavila. Aj preto nemám problém predvádzať oblečenia pri Nahách správach. Spočiatku som však mal čo robiť pri čítaní... Smial som sa, koktal, robil grimasy. Už je to však oveľa lepšie, dokonca sa snažím zbaviť košického prízvuku. Trému odbúravam postupne, aj keď ju mám ešte stále..."

Počas prvého nakrúcania bol vraj Milan od trémy doslova červený... "Vtedy som si vravel - už nech je koniec... Teraz už to robím tretí mesiac a je to pre mňa najmä zábava. Niekedy mi spot nevyjde a treba ho opakovať, ale už mi to ide lepšie. Usmerňujú nás ako čítať, ako chodiť a predvádzať oblečenie..."

Vďaka tomu, že Milan predvádza zaujímavé oblečenie, vraj sa naučil lepšie orientovať v móde. "Je pravda, že teraz mám väčší pohľad v tom, čo sa nosí. Nie som však vyberavý, oblečiem si, čo mi nakážu, čo vyberú. Celkom iste však viem, že viac do naha ako do spodnej bielizne by som sa nevyzliekol!," dodal Milan.

V škole jej ukrivdili

Cez sesternicu, ktorá už v Nahých správach účinkovala, sa k tomuto projektu dostala Juliana Tkáčiková, 17-ročná študentka Obchodnej akadémie v Košiciach. "Videla som Janku v telke a ona sa ma opýtala, či by som to nechcela tiež skúsiť. Prišla som sa pozrieť na nakrúcanie, videla som, že je tu kopa mladých ľudí a veľká zábava, tak som si povedala - prečo nie?" Predvádzanie modelov jej nerobilo problémy, horšie to bolo s čítaním správ. "Neviem totiž dobre vysloviť ´r´... Pred kamerou som sa však nebála. Chodím sem rada a vždy sa teším na ďalšie nakrúcanie."

Rodina Julianu podporuje, rovnako i priateľky, horšie to však dopadlo u profesorov v škole. "To, že ma videli v Nahých správach, sa odrazilo na mojich známkach v škole - ukrividili mi. Niektorí učitelia sa na mňa pozerajú, ako keby som robila v erotickom salóne... Je to nefér. Jediné, na čom mi však záleží je to, čo si myslí moja mamka. Tá mi povedala - keď si sa už na to dala, tak vydrž. Ak by ona povedala niečo iné, tak to nerobím, lebo mi záleží na jej slovách."

Aj napriek tomu, že každý, kto si naladí Teleprior, môže vidieť Julianinu sporo odetú postavu, špeciálne sa o svoje krivky nestará. "Naštastie nemusím o to dbať, lebo zjem strašne veľa a vôbec nepriberám. Cvičiť a držať diéty? To nie je nič pre mňa. Asi stačí to, že tancujem. To ma udržiava vo forme. Lebo tanec je môj život."

Aj Juliane sa neraz stalo, že ju na ulici spoznali ľudia, ktorí ju videli moderovať Nahé správy. "Ak mi niekto povie, že ma videl a že som dobre vyzerala, tak ma to poteší a určite mi to dvihne sebavedomie. Vždy som si bola sama sebou istá... Mám však jasné hranice. Do naha by som sa nevyzliekla pred kamerami v žiadnom prípade. Nahú ma môže vidieť lekár alebo prípadný partner, ktorého budem mať, keď budem veľká," dodala Juliana so smiechom.

Hocičo si neoblečie

To, že ide pri Nahých správach o prácu moderátorky, zaujalo Dianu Polacsekovú, 17-ročnú študentku SOU Spojov a telekomunikácií v Košiciach. "Videla som reklamu v telke a zaujalo ma to. Myslela som, že pôjde o moderovanie a taktáto práca ma láka. Prišla som na kasting, kde mi povedali, že ide aj o možnosť vyhrať 100 tisíc. A to je predsa dobré, nie?" Prišla na prvé stretnutie a o dva dni už stála pred kamerou. "Hanbila som sa a stále odmietam obliecť si veľmi odvážnu bielizeň. Hocičo si neoblečiem. Už mi priesvitné podprsenky ani nenúkajú, lebo vedia, že si to na seba nevezmem. A vyzliecť sa do naha? Tomu hovorím veľké NIE!"

Rodina ani Dianin priateľ nemali nič proti tomu, aby uvádzala Nahé správy. "Pobúrení boli až po tom, čo o mne jeden nemenovaný časopis napísal klamstvá. Uviedli, že som sa vraj pochválila tým, že sa rada predvádzam čo najmenej oblečená. A to vôbec nie je pravda a nič také som nepovedala!," rozhorčuje sa Diana, pre ktorú mal vraj článok negatívne následky. "Keď som potom nebola v škole, tak sa učiteľka pýtala spolužiačiek, kde som a či sa zase niekde vyzliekam... Aj otec bol pobúrený. Viem, že tí, ktorí ma naozaj poznajú, vedia, že by som nikdy čosi také nepovedala... Jednou vetou v časopise mi úplne pokazili povesť... Ja sama nevidím nič zlé v tom, čo robím. Keď sa niekto v lete prechádza po kúpalisku v plavkách, to nikoho nepoburuje? Podľa mňa je to to isté," dodala Diana, ktorej sa vďaka účinkovaniu v Nahých správach rysuje práca na nakrúcaní reklám, no zachutilo jej aj moderovanie a nevylučuje, že by skúsila kasting na post moderátorky v niektorej z televízii.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 2. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 4. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Úprava osobného motorového vozidla
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 523
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 633
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 227
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 040
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 999
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 613
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 150
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 776
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 512
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 421
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prípady na Orave

Na Orave sa celoplošne testuje, aby sa zistilo koľko nezistených prípadov sa tam aktuálne nachádza.

Testovanie poslancov.
Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

Ilustračné foto
Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kováčik, najšpeciálnejší špeciálny prokurátor

Spúšť, ktorú po sebe zanechali vlády Smeru, je rozsiahlejšia, než sme si ešte aj teraz schopní pripustiť.

Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop