zdravotníctva 16. 10. 2002 sa dostal do povedomia občanov zavedením poplatkov za hospitalizáciu v nemocniciach, vyšetrenie u lekára, recepty v lekárňach, prevozy sanitkami. Má rád jeden vtip. A síce, že u lekára sa bude platiť 22 korún, lebo dve koruny pôjdu na mrkvu. Koncom uplynulého týždňa pricestoval reformátor Rudolf Zajac do Košíc a my sme ho požiadali o rozhovor.
- Po mnohých pripomienkach poslanci Národnej rady SR nakoniec schválili novely všetkých šiestich reformných zdravotníckych zákonov. Ste spokojný?
"Pravdaže. Aj keď pri hlasovaní bolo vidieť, že v parlamente viditeľne vzniká formácia zložená z komunistov, členov strany Smer a čo ma prekvapilo, čosi tam varí aj Slobodné fórum, prezentujúce sa dosť ostrým tónom. Viacerí pravicovo a stredne orientovaní poslanci, ktorí hlasovali za reformu mi vytkli, že je mizerná, ale i tieto zmeny vraj budú lepšie, ako žiadne."
- Ako vnímate viaceré nelichotivé vyjadrenia na margo reformy? Podľa podpredsedu strany Smer-SD Ladislava Pašku, ich strana toto nóvum odmieta, označili ho za obludný experiment na občanoch Slovenska. Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková tvrdí, že reforma bola vypracovaná s cieľom privatizovať neskôr všetky zdravotnícke zariadenia i zdravotné poisťovne. No a poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová vašu snahu ohodnotila slovami, že kým všade vo svete robia pokusy na zajacoch, na Slovensku robí pokusy Zajac na ľuďoch...
"Mám s nimi korektné vzťahy, s poslancom Paškom určite, ale oni majú iné ideologické východiská. Smer tým, že do seba absorboval neokomunistov z bývalej SDĽ vrátane odštiepených komunistov z SDA, začína v podstate vypĺňať priestor ľavice. Výroky pani Martinákovej považujem za ľudové, čo sa týka pani poslankyne Tóthovej, musím povedať, že tak ako povedal môj priateľ Ferko Mikloško, ona je ozdobou každého parlamentu. A mňa teší, že si týmto vtipom stále na mňa spomína a teda o mne vie. A k údajnému obludnému experimentu na ľuďoch som schválne neodpovedal, lebo nič rozumné sa tu ani povedať nedá."
- Pred niekoľkými dňami však v súvislosti s údajnou budúcou privatizáciou nemocníc odzneli v médiách správy o prenájme košickej železničnej nemocnice, pričom sa objavili asociácie, naznačujúce, že by v pozadí mohla stáť vaša manželka...
"To sa týka najmä pána poslanca Novotného. Mňa napadli v novinách i s manželkou, ktorá s týmto celým nemá absolútne nič spoločné, poslanca Novotného zasa v súvislosti s možným s klientelizmom. Keď sa železnice rozhodli, že svoje budovy nebudú viac prevádzkovať a treba vedieť, že tu ročne železničné zdravotníctvo tvorilo stratu 300 až 400 miliónov korún, ak bola súťaž spravená poctivo, tak potom nič nevidím nepoctivé na tom, ak vyhrala manželka poslanca, ktorá v uvedenej firme pracuje. Tam je dôležité čosi celkom iné. Aby ponuka bola čo najvýhodnejšia pre železnice. V tomto prípade, ide o hon na čarodejnice."
- Pred parlamentom protestovalo viac ako tisíc zdravotných sestier z celého Slovenska. Požadovali zvýšenie miezd na minimálne 1,5-násobok priemerného mesačného zárobku pracovníka v národnom hospodárstve. Terajšie ohodnotenie svojej práce považujú za nedostatočné a v tej súvislosti mnohé sestry odchádzajú za prácou do zahraničia. Vidíte nejaké východisko, ako sa im dá pomôcť?
"Nepriamo zodpovedám za mzdy pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej kompetencii štátu. V Košiciach ma informoval riaditeľ kardiologickej kliniky, že čistá mzda sestry je tam okolo 17 000, priemerná mzda sestry v nemocnici Louisa Pasteura okolo 15 000. A v Šaci je možno v tejto chvíli nižšia ako v štátnych zariadeniach. Tie veľmi mizerné platy dostávajú sestry v malých nemocniciach, ktoré patria mestám, sú neziskovky, alebo patria VÚC. Ale na to my nemáme dosah. Druhý problém je ten, že či funkciou komôr je vzdelávanie, registrácia, zvyšovanie kvality sesterskej práce, alebo či sa chcú komory hrať na nejakú odborovú organizáciu,. Už aj preto, lebo samotná odborová organizácia sestier vôbec neprejavila záujem o riešenie problému A ja si teda neviem predstaviť inú činnosť komory, ako v angažovaní sa pri problematike miezd, ako sa u nich priamo predpokladá. Ak majú byť odbory iba hráčmi v tripartite, tak potom ide iba o salónny spôsob odborárskej práce. Ak totiž nebudú hájiť práva lekárov či sestier, je na Slovensku veľká kríza odborov. A podľa môjho názoru, pani Hadačová zneužila funkciu komory, lebo tá určite nemá v náplni práce naháňanie miezd. Budem zlomyseľný. Pani Hadačová bola kandidátkou za ANO a jej problémom je to, že roky funkcionárči a o práci sestier už zjavne veľa nevie. Mrzí ma to aj preto, lebo sestry skutočne nie sú v dobrej situácii. K druhej časti otázky snáď len toľko, že čo sa týka údajného húfneho odchodu sestier do zahraničia, nie je to až tak vážne. Tu skôr ide o akési brnkanie na citové cítenie sestier.."
- Iniciovali ste veľa zmien aj v košickom zdravotníctve. Túto akciu "Guľový blesk" ste označili za ukončenú. Ale napriek tomu, máte s košickými zdravotníckymi zariadeniami ešte nejaké ďalšie zámery?
"Mám, a veľké. Rozhodli sme sa postaviť kardiologický inštitút so štyrmi modernými sálami a dvesto lôžkami a otvoriť ho do konca volebného obdobia. Tam sme už tak ďaleko, že chcem trinásteho požiadať vládu o vydanie súhlasu s vytvorením projektom v hodnote 20 miliónov korún. Začíname vytvárať predpoklady pre vznik inštitútu molekulárnej a nukleárnej medicíny, mimoriadne dôležitého pre onkológiu a kardiológiu. Chceme, aby sa konečne predal objekt bývalej detskej nemocnice na Moyzesovej ulici. Máme už všetky súhlasy. Boli by sme veľmi radi, keby poslanci mesta Košice prijali územný plán navrhnutý primátorom Zdenkom Trebuľom a ktorý odložili kvôli akýmsi obštrukciám. Prinieslo by to do systému peniaze z predaja pozemkov pod heliportom na Triede SNP. Veľmi tým trpíme a dúfam, že to schvália čo najrýchlejšie. Do konca septembra by mali prísť do Košíc dva úplne nové CT prístroje v hodnote 100 miliónov korún, prepojené medzi dolnou a hornou nemocnicou optickými káblami. Košické zdravotníctvo mi robí radosť, lebo dnes môžeme povedať, že nemocnica L. Pasteura už má vyrovnané hospodárenie."
- Kým novopečení lekári zo zahraničia už majú zabezpečené pracovné miesta doma alebo v iných krajinách, väčšinu slovenských absolventov čaká po promočnej sláve tvrdá realita. Dilema, či a kde nájdu prácu, lebo naše zdravotníctvo nedokáže uživiť všetkých....
"Ročne vychováme okolo 600 až 700 lekárov, a máme problém dať im všetkým prácu. To znamená, že ak mnohí odchádzajú za prácou do cudziny, vychovávame vlastne za naše peniaze lekárov pre zahraničie. Riaditelia nemocníc by mali zvážiť, aké sú náklady na jedeného lekára, ďaleko výhodnejšie by pre nich bolo, aby starším ponúkali miesta v ambulantnej sfére a prijímali mladších. V Rakúsku som v nemocnici nevidel jediného zaslúžilého seniora, akí sa u nás držia svojich miest zubami-nechtami. Starší lekári boli v ambulanciách a v nemocniciach majú svoje klinické či operačné dni. U nás je zvykom, že kto raz vlezie do nemocnice, chce tam ostať celý život. Musíme preto vyriešiť otázku, či je dobré dávať do vysokého školstva toľké peniaze ako dnes."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári