privodilo popáleniny druhého stupňa jeho koža bola červená, poriadne pálila a vyhádzali sa na nej škaredé pľuzgiere. Tridsiatnik, ktorý pracoval ako vodič kamiónu, sa pritom chystal na druhý deň na ďalekú cestu do zahraničia. So spáleným chrbtom by to muselo byť naozaj utrpenie...
"Tento prípad nie je ojedinelý. Počas minulého týždňa sme tu mali na sklonku horúcich dní i dvoch-troch pacientov so spáleninami. Pekné počasie ich vytiahlo k vode alebo do záhrad, kde sa po prvýkrát intenzívnejšie opaľovali. Na slnku sa trochu ‚pozabudli' a dôsledkom boli popáleniny prvého či druhého stupňa prakticky na celom tele," hovorí primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. súkromnej nemocnice Košice-Šaca Karol Sopko.
Spáleniny po nadmernom slnení sú charakteristické začervenaním a výrazným opuchom postihnutého miesta, pri druhom stupni sa objavujú i pľuzgiere. Ošetrujú sa ako štandardné popáleniny na postihnuté miesta sa aplikujú mierne antibakteriálne pôsobiace obklady. Vo väčšine prípadov stačilo ambulantné ošetrenie, jeden pacient však musel byť dokonca hospitalizovaný.
"Takto postihnutá koža je veľmi bolestivá. No okrem nepríjemného pocitu sa môže u pacientov vzhľadom na rozsah popálenín rozvinúť dokonca aj popáleninový šok. Spálená koža má tiež vyššie riziko vzniku rakoviny, preto by ľudia mali byť pri opaľovaní obozretní. Rozhodne by sa nemali pri prvom kontakte so slnkom vystavovať slnečnému žiareniu niekoľko hodín. Namieste je tiež vyhýbať sa kritickému obdobiu medzi dvanástou a treťou hodinou popoludní. Opaľovacie prostriedky s UV-faktormi síce pomáhajú predchádzať spáleniu, no iba čiastočne. Preto je veľmi dôležité obmedzovať čas opaľovania," poznamenáva MUDr. Sopko.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári