napriek tomu poznáme všetci túto jasnú hviezdu pod názvom Sírius. Toto meno patrilo v astronómii kedysi medzi veľmi všedné, označovali ním prakticky každú trblietavejšiu hviezdu, dokonca aj naše Slnko. A hviezde Alfa Veľkého psa už ostalo. Ani meno Canicula však neprehralo úplne - v Stredomorí sa objavovala v čase najväčších horúčav, keď vypukol čas oddychu, a jej meno sa premietlo do starodávneho názvu prázdnin, ktoré ešte dedovia poznali ako kanikuly. Žiariaca víťazí i v názve letných dní, ktoré sa na nás v tomto práve začínajúcom sa mesiaci chystajú.
Po roku nás opäť navštívia slávne psie dni.
Je to čas najvyšších teplôt v roku a odborníci takto zhodne pomenúvajú obdobie, ktoré začína od 6.júla a trvá do 5.septembra. Potvrdzujú to aj pranostiky, z ktorých autorstvo tejto z roku 1631 sa dokonca prisudzuje Jánovi Amosovi Komenskému: Psia hviezda prináša horúčavu.
Ďalšie pranostiky vravia: Júl žatvu žita a psie dni skytá.
Júlové dni v znamení psa, ak svieti slnko a je horúco, majú pozitávny vplyv na priebeh žatvy. Hovorí sa: Dlhé psie dni, krátka žatva. Toto počasie však neprospieva každému a pozoruhodná je medicánska skúsenosť predkov, zaslanám nám v pranostike: Pod psom ťažké je liečiť, lebo psie dni bránia lekárstvu.
Mesiac júl prináša dve vlny masívnych horúčav. Sú nimi margitské leto a leto svätej Anny. Pretože však ešte nepominula ani hrozba pomedardovských dažďových vĺn, počas horúčav nás môžu osviežiť prokopské a magdalénske dažde.
Prokopské dažde sa okolo 4.júla vyskytujú s pravdepodobnosťou 60 percent a potvrdzuje ich aj pranostika: Na svätého Prokopa vody plná priekopa. I múdrosť starých bačov: Svätý Prokop prší ovciam do sena. Ak prokopské dažde skutočne prídu, tešia sa hlavne hubári vedno s Petrom a Pavlom je i Prokop vysievačom húb.
Kľúče od naozajstných horúcich letných dní však podľa tradície drží dáma Margita. Jedna zo starých pranostík vraví: Aby Margita mohla zvolať žencov, musí najprv poupratovať oblohu. Oslávenkyňa z 13. 7. na to nezabúda. S páľavou letných dní prichádza s pravdepodobnosťou až 75 percent a niet divu,že najpopulárnejšou pranostikou z tohto dňa je slávny Margitkin kosák, ktorý hádže do žita a štartuje tak žatvu. Vraví sa: Margita volá žencov do žita. Oslávenkyňa nás obyčajne prívetivo počastuje už aj prvými hruštičkami - margitkami. Ďalší darček by si Margitka mohla pokojne nechať, je nesmierne otravný - ona však nikdy nezabudne na tradičné otváranie jedného odporného vreca, v ktorom na svoju šancu čakajú dotieravé muchy.
Aspoň na chvíľu ich zaženie ďalšia šéfka letných dažďov,ktoré prichádzajú okolo 22. 7. a podľa oslávenkyne nesú pomenovanie magdalénske dažde.Vyskytujú sa s pravdepodobnosťou 60 percent a jedna z najznámejších pranostík o tom hovorí: Zachovaj si, gazda, že ti Magdaléna obyčajne chodí hodne pokropená. Jedným z vysvetlení Magdalénkiných dažďov je presvedčenie,že slávna kajúcnica oplakáva hojnými slzičkami pána Ježiša. Dedovia veria: ak v tento deň čo i len zopár kvapiek spadne, veštia, že dažde potrvajú niekoľko dní.
Je tu však ďalšia svätica z 26. 7.,ktorá ich vie zastaviť a nastoliť krásne vrcholné leto, známe ako leto svätej Anny. Najviac to vystihuje pranostika: Svätá Anna slnkom požehnáva. Platí aj iná: Po svätej Anne leto neustane. Treba si ho užiť, pretože dávne múdrosti upozorňujú - Anna už nepečie a tiež: svätá Anna - chladno zrána. Pretože,hoci to v letnom nadšení neveľmi zaznamenávame, faktom ostáva to, čo hovorí česká pranostika: K Anně svatý hodina se ze dne tratí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári